Gigantische uitdaging voor Reus 22 ZEELAND WIELRENNEN VUELTA 177,5 km in 4.33.09 Toledo UITSLAGEN Kort achter winnaar Sergio Higuita, een kleine 22-jarige Colombiaan die een half jaar geleden door zijn grote talent vervroegd werd overge heveld naar EF Drapac, werd er ge sprint voor plaats 2. Natuurlijk ging het om de bonificatieseconden, maar veel meer ging het om de prestige. Alejandro Valverde gaf al les, maar keek op de streep opzij en zag dat Primoz Roglic sneller was. Na de waaierrit, waarin hij met de schrik vrijkwam maar wel de controle kwijt was, gaf Roglic het beste signaal dat hij kon geven. De kopman van Jumbo-Visma is nog altijd onder controle. In de bergrit met liefst vier klimmen naar Becer- ril de la Sierra kwam hij geen mo ment in de problemen, ondanks een gedurfde aanval van Miguel Angel López op zestig kilometer van de streep. Door het gewonnen sprintje bouwde hij zijn voor sprong op Valverde met twee se conden uit, terwijl Nairo Quintana en Tadej Pogacar meer tijd verloren. Niet de strijd om het rood, maar om het podium is spannen der geworden. Verliezer van de dag was Wilco Kelderman. Hij sloeg woensdag in de wind een slag en was opgeklommen plaats 6. Nu kon hij op de slotklim niet mee in het geweld van Astana en kwam hij uiteindelijk binnen op bijna vijf minuten. De Sunweb- kopman staat nu op de zevende plaats. Vandaag gaat het vanuit het vertrek in Avila meteen opnieuw omhoog, maar na de lastige start volgt een voor Vuelta-begrippen vlakke etappe naar Toledo. tot Oktober 2017, Kralingse Bos. Er lopen twee mannen hard over het pad rond de plas. De een heeft een eigen bedrijf en redde ooit Excel sior van de ondergang. De ander studeert en is parttime buschauf feur. Ze hebben het over het weer, over kinderen, over voetbal. En dan ineens, zomaar, zegt de een tegen de ander: ,,Jij gaat het werelduurrecord aanvallen." Kai Reus stopt met lopen en kijkt Albert de Jong fronsend aan. ,,Nee. Nee, nee, nee. Vergeet het maar. Ik ben met pensioen." Hij was er klaar mee. Écht klaar. Bij zijn laatste ploeg - Roompot - paste hij niet. Maar dat was niet de reden dat Reus in 2016 stopte met wielrennen. De valpartijen, het gevaar, de opofferingen - het was genoeg geweest. Hij ging niet meer terugkomen. Niet nóg een keer. Ze zagen hem al aankomen. Het werelduurrecord aanvallen? Hahaha, de groeten. Maar toch. Als het begint te krie belen, dan kun je niet doen alsof het er niet is. Eventjes misschien. Maar uiteindelijk ga je er toch aan krabben. Het duurde een maand, twee maanden, een half jaar. Maar uiteindelijk sloeg Reus toch eens een logboek met oude trainingsge- gevens op om te kijken of het er misschien toch wel in zat. De vonk sloeg over, De Jong pookte het vuurtje nog een beetje verder op en voila, Reus is weer wielrenner. Die aanval gaat er komen. Mexico Waar de poging zal plaatsvinden, weet hij wel. ,,Mexico, waarschijn lijk." De baan in Aguascalientes lijkt, mede dankzij de ijle lucht, de snelste ter wereld. Maar wannéér het moet gebeuren is nog onzeker. Reus: ,,Volgend jaar zal te vroeg zijn, denk ik. Het zal eerder in 2021 worden, maar ik wil me nergens op vastpinnen. Albert dacht dat ik met een half jaar training wel een poging kon doen, maar zo werkt het niet. Ik moet alles weer opbou wen. In het begin ging dat met horten en stoten. Maar aan de an dere kant: je verleert het niet zo maar. Ik ben erachter gekomen dat het talent niet is verdwenen." Reus gaat het traject in op een atypische manier - zonder wieler ploeg. Om zich heen heeft hij een eigen team verzameld, met daarin onder anderen de trainers Louis Delahaije en Kosta Poltavets, oud ploegleider Theo de Rooij, voe dingsdeskundige Asker Jeuken- drup en een mental coach: Anne- Johan Willemsen. De komende maanden moet meer duidelijk worden over materiaal en zijn pro gramma richting de aanval. De coördinatie en de kosten van het hele project komen voor rekening Dit is geen manier om het zwarte gat te vullen. Ik weet hoe dat eruitziet. Ik heb in coma gelegen, ik ben mijn moeder verloren, dat zijn zwarte gaten van Albert de Jong. Reus: ,,Ik heb hem wel eens gevraagd: waarom ik? Waarom steun je mij? Er zijn genoeg andere sporters, genoeg andere renners. Hij zei: 'Vanwege je talent. Dat is er nooit écht uitge komen'. Dit is een kans om dat als nog te verzilveren. Op mijn eigen manier, met het best mogelijke team." Hij heeft zichzelf ook de vraag gesteld of hij nog iets te bewijzen heeft. ,,Het antwoord is nee. Ik hoef niemand meer te overtuigen, ik doe het niet voor iemand an ders. Ik ben 34, ik heb twee kinde ren, een geweldige vriendin, lieve zussen en goede vrienden - het in teresseert me niets wat de rest van de wereld ervan vindt. Als mensen het mooi vinden dat ik het wereld uurrecord aanval: hartstikke fijn. Zo niet, ook prima. Dit is geen ma nier om het zwarte gat te vullen. Ik weet hoe dat eruitziet. Ik heb in coma gelegen, ik ben mijn moeder verloren, dat zijn zwarte gaten." Onmogelijke missie? 55.089 meters legde Victor Campenaerts af tijdens zijn geslaagde recordpoging in april van dit jaar. Dat lijkt veel, dat ^s veel - zeker voor een renner die niet zo lang geleden niet eens ren ner was. Maar volgens Reus is het geen onmogelijke missie om het record te breken. ,,Ja. Anders zou ik er ook niet aan beginnen. De rek is er nog niet uit. Het record kan scherper, het plafond is nog niet bereikt. Het gaat verbeterd worden, ik weet al leen niet of ik degene ben die het doet. Met een heel team beginnen we aan een reis naar de start van dat ene uur. Als we daar zijn moet ik het afmaken." Kai Reus (34) is weer wielrenner. Hij komt terug van zijn wielerpensioen met het plan om het werelduurrecord van Victor Campenaerts aan te vallen ,,Ik moet alles weer opbouwen." vrijdag 13 september 2019 GO Vandaag Etappe 19 165,2 km Avila 3e Primoz Roglic stelt in de bergen orde op zaken MADRID RONDEVAN SPANJE Etappe 18: Colmenar Viejo - Becerril de la Sierra 1. Sergio Higuita (Col/Edu) 2. Primoz Rogliz (Slv/Jum) +0.15 3. Alejandro Valverde (Spa/Mov) z.t. 16. Wilco Kelderman (Ned/Sun) +4.50 23. Robert Gesink (Ned/Jum) z.t. Algemeen klassement 1. Primoz Roglic 71.16.54 2. Alejandro Valverde +2.50 3. Nairo Quintana (Col/Mov) +3.31 7. Wilco Kelderman +9.46 Een dag na de waaiers gaf Pri moz Roglic in de Vuelta het best denkbare signaal af: in de ber gen op weg naar Becerril de la Sierra kwam hij geen moment in de problemen. Wilco Kelderman verloor wel tijd en zakte een plekje naar plaats 7. Pim Bijl Becerril de la Sierra F Roglic kwam geen moment in de problemen. foto belga Kai Reus wil het werelduurrecord breken. ,,Ik ben een rare renner en doen op een fiets." foto anp Thijs Zonneveld Rotterdam kan soms rare dingen - Kai Reus (34)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22