Bondscoach wil jagersmentaliteit kweken bij Oranje II (36) waar het niet gaan kan II ZEELAND 21 heeft Ten Hag cruciale puzzel bij Ajax opgelost zoektocht naar een Mexicaan en een Argentijn. Lisandro Martmez en Edson Alvarez streken voor flinke transfersommen afgelopen zomer neer in Amsterdam. Zowel de Argentijn als de Mexicaan kwam als multifunctionele verdediger naar Ajax. In de laatste duels, waarin de Amsterdammers zich naar de groepsfase van de Champi ons League en de koppositie (in verliespunten) van de eredivisie schoten, was het duo Martmez/Al- varez het blok op het middenveld. ,,De eerste indrukken zijn zeker positief', concludeert Ten Hag. ,,Qua veroveringen en intercepties hebben ze het heel goed gedaan. Positioneel staan ze verdedigend goed, waardoor de balans beter was. Alvarez heeft diepgang, schakelt snel om en heeft daardoor een groot bereik. Dat in combinatie met zijn dynamiek laat hij ook zien in de op bouw, door continu in hoog ritme aanspeelbaar te zijn en te verbin den. Martmez toonde aan dat hij als verbindingsspeler aan de bal van grote waarde kan zijn. Dat zag je onder meer terug met zijn assist op Promes tegen Sparta. Wat beide spelers gemeen hebben is dat er een ongelofelijke drive in zit.'' Achterdeur De geliefde speelstijl van Ten Hag van aanvallen met de achterdeur op slot is een stap dichterbij gekomen. Het blok Alvarez/Martmez her bergt twee balafpakkers, die zich zelf niet verliezen in blinde aanval slust. Een eigenschap waar Ten Hag in de voorbije maanden naar zocht als zijn ploeg bij vlagen weer te veel naar voren rende. Het aanvalskwar- tet voor Martmez en Alvarez met spelers als Hakim Ziyech, Dusan Tadic, Quincy Promes, David Ne- res, Donny van de Beek en Klaas Jan Huntelaar, weet tegelijkertijd dat het door twee begenadigde con troleurs in de rug wordt gedekt. Heeft Ten Hag aan het begin van een nieuw voetbalblok het puzzel stukje voor de dubbel 6 gevonden? ,,Dat zal de toekomst uitwijzen. Met Heerenveen, Lille en PSV heb ben we in acht dagen drie goede krachtmetingen. We gaan het zien, en met Marin, Eiting, Mazraoui, maar ook talenten als Ekkelenkamp en Gravenberch zijn er nog opties. Bovendien sluit ik zeker niet uit dat er een moment komt dat we met één nummer 6 spelen. Er is ruimte voor ontwikkeling, maar spelers bepalen uiteindelijk met hun pres taties zelf hoe en met wie je het be ste kan spelen.'' Er gingen technisch dingen mis, de bondscoach telde meer dan veertig gemiste aannames. Op mentaal vlak was tegenstander Spanje onbewust onderschat en na een dramatische eerste helft stond er niemand op. En daar kwam een pijnlijke beeldvorming door onhandige televisieoptre dens nog overheen. Na het teleurstellende EK in Antwerpen vorige maand kwam logischerwijs een kritische evalu atie op gang. Bondscoach Max Caldas benoemde gisteren uitge breid de pijnpunten. „Uiteindelijk is de plus dat we eind oktober een olympische qualifier spelen en daardoor een maand eerder sa menkomen met de ploeg. Het geeft tijd om aan dingen te wer ken." Staf en spelers waren geschrok ken van de ondergrens in de halve Als we goud willen winnen, mag een slechte fase ons niets kosten finale van het EK. Spanje nam een 4-o-voorsprong, waarna Neder land veel te laat wakker was en strandde op 4-3. Geen Europese titel, geen olympisch ticket. Dat kan in een tweeluik met Pakistan worden verdiend, op 26 en 27 ok tober in het Amsterdamse Wage- ner Stadion. Caldas heeft een groep van 21 spelers geformeerd, waaruit nog drie spelers moeten afvallen. Hij laat ten opzichte van het EK middenvelder Diede van Puffelen thuis en haalt routiniers Valentin Verga en Robbert Kem perman terug. Niet omdat ze in Antwerpen werden gemist, bena drukte de coach. ,,We hebben het EK gespeeld met spelers in wie we het hele jaar hebben kunnen in vesteren." Verga en Kemperman kozen dit jaar voor een lucratief uitstapje naar Maleisië en misten de Pro League. ,,Daarbij was Kem perman in mei geblesseerd en was Verga te wisselvallig." Slechte fase Caldas wil komende maanden vooral werken aan wat hij de ja gersmentaliteit noemt. ,,Als we goud willen winnen op een groot toernooi, mag een slechte fase ons niets kosten. Het moment moet worden herkend en dan: spuug op de handen, tot hier en niet verder. Wij Nederlanders zijn geneigd al les zelf op te willen lossen. Goed willig, maar ik zou graag een soort collectief ego zien." Eerst moet Pakistan worden verslagen. Van onderschatting kan geen sprake zijn. Caldas: ,,Er waren voor mij geen duidelijke signalen voor, maar na afloop bleek dat we Spanje onbewust hebben onderschat. Er werd al aan de finale gedacht. Ik moet daar scherper bovenop zitten." aan het legendstoernooi, voelde ik me meer speelster dan commenta tor of veteraan. Ik was de eerste om een speelster die om een sparring partner verlegen zat uit de brand te helpen." Ze zegt dat haar rentree eigenlijk al geslaagd is, omdat ze plezier heeft in het trainen. ,,Ik word snel fitter Als ik het wil, moet het nu. Niet dat ik wat te bewijzen heb. Het gaat om de uitdaging en sterker. Maar het zwaarste moet nog komen. Ben ik in staat terug te keren op het niveau dat ik in ge dachte heb? Geen idee. Wat ik ab soluut niet wil is teren op mijn prestaties uit het verleden. Ik ga niet om wildcards vragen als ik nog niet klaar ben om te spelen." Twee keer gestopt Clijsters zette in 2007 al eens een punt achter haar carrière. Na de ge boorte van Jada keerde ze terug en won drie van haar vier grand slams. Na de US Open van 2012 zwaaide ze opnieuw af. ,,Ik ben er trots op dat ik altijd mijn hart heb gevolgd. Ik voelde dat ik kinderen wilde en heb dat gedaan. Ik hoop nu mijn twee liefdes te kunnen combineren." Tenniscommentator en oud-prof Kristie Boogert (45) wist niet wat ze hoorde. ,,Nee joh, komt Kim terug? Serieus?". Ze vindt het leuk, maar is ook kritisch. ,,Ze kan alleen verlie zen. Of de rentree mislukt, of ze slaagt, maar dan zie ik de kranten koppen al voor me: wat zegt het over het vrouwentennis als een moeder na zeven jaar afwezigheid weer succesvol kan zijn? Het is héél gewaagd." Bovendien denkt ze dat Clijsters de fysieke inhaalslag die ze moet maken, niet moet onderschatten. ,,Waar begin je aan? Al zal ze die mokerslagen nog wel in zich heb ben. Als zij het idee heeft nog niet klaar te zijn, moet ze dit vooral Kim Clijsters (36), hier tijdens de kwartfinale van Wimbledon in doen en kan ze geen spijt krijgen." 2010, keert voor de tweede keer terug in het proftennis. foto anp vrijdag 13 september 2019 Na een pijnlijk verlopen EK keken staf en spelers van het Nederlands hockeyelftal in de spiegel. Wat vooral beter moet: het herkennen van en omgaan met tegenslagen in een wed strijd. Rik Spekenbrink Utrecht - Max Caldas Oranje-bondscoach Max Cal das. FOTO ANP - Kim Clijsters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21