s^/ 'prinsjesdag2019 Wat we verder weten over de Miljoenennota NIEUWS 13 De Tweede Kamer krijgt vandaag de nog geheime plannen die het kabinet wil presenteren op Prinsjesdag. Een deel is al uitgelekt. Vooral het nieuws dat gunstig klinkt. m Een deel van de koopkracht verbetering voor burgers - die komend jaar rond 2 procent uitkomt - is te danken aan schuiven met geld Zoals ieder jaar zijn de lekker ste hapjes die het kabinet opdient vakkundig uitge lekt. Het verrassingsmenu bestaat dit jaar welbewust uit drie gangen: er is 2 miljard euro om de woningmarkt een boost te geven, 3 miljard voor lastenverlichting en er zijn plannen voor een miljardenfonds dat de Nederlandse economie klaar moet ma ken voor de toekomst. Met deze drietrapsraket wordt voor komen dat het net als vorig jaar alleen maar gaat over beloofde koopkrachtver betering. '96 procent gaat erop vooruit' jubelde het kabinet toen. Maar dat kwam vervolgens niet uit. Zo'n fiasco moet worden voorkomen, zeggen rege ringsbronnen. Daarnaast wordt het vaste recept ge volgd: in de weken voorafgaand aan Prinsjesdag komt welgevallig nieuws al vast terecht bij media. Zo sneeuwt het bovendien niet onder in de lawine aan plannen. Als de voortekenen niet bedriegen valt er overigens nog wel wat af te din gen op de miljarden waarmee de rege ring wil strooien. De injectie voor de woningmarkt kost bijvoorbeeld 'slechts' 100 miljoen euro op jaarbasis. Woning corporaties krijgen een korting van die grootte op de door hen verfoeide ver huurdersheffing, die jaarlijks 1,7 miljard euro opbrengt. Geef je die korting tien jaar achter elkaar, dan kom je op een miljard uit. Gooi je daar nog eens een pot geld van eenmalig 1 miljard euro te genaan, dan kom je uit op 2 miljard. In Den Haag wordt wel vaker creatief gerekend. Zo stond er voor 2021 al een tariefsverlaging in de inkomstenbelas ting gepland, waardoor lasten verlicht worden. Door een handige begrotings truc haalt het kabinet een deel van die lastenverlichting een jaar naar voren. De eveneens geplande verlaging van de winstbelasting wordt namelijk met een jaar uitgesteld. Een deel van de koop krachtverbetering voor burgers - die ko mend jaar rond 2 procent uitkomt - is dus te danken aan schuiven met geld. Overigens melden bronnen dat er ook geld wordt gebruikt uit het begrotings overschot. Dat is wél nieuw geld dus, dat niet naar aflossing van de staats schuld gaat. De grote vraag die nog boven de markt hangt, is hoe het veelbesproken toe komstfonds eruit zal zien. Dat hier een prijskaartje van 50 miljard euro aan zou hangen wordt door ingewijden naar het rijk der fabelen verwezen. Hoe het dan wel zit, daarover lo pen de lezingen uiteen. De ene regeringspartij heeft het over een onderzoek naar investe ringsmogelijkheden. De an der droomt al hardop over concrete projecten als de verlenging van de Noord- Zuidlijn naar Schiphol. Borstklopperij De boodschap die op Prinsjesdag wordt verkon digd, zal in elk geval niet met al te veel borstklopperij gepaard gaan. „Vorig jaar was het onze eerste begroting, dan wil je even laten merken dat er een nieuwe wind waait. Nu zal het niet te arrogant zijn", zegt een ingewijde. Bovendien heeft het kabinet grote problemen op het bord lig gen, zoals de vereiste stikstofre ductie die een groot aantal bouwplannen bedreigt. Hier over wordt nog volop gesteg geld in de coalitie. Een voor stel van bijvoorbeeld D66 om de veestapel met de helft in te krimpen, werd de partij door coalitiepartners WD en CDA niet in dank afgenomen. Daarnaast moet het kabinet rekening houden met de nieuwe Eerste Kamer. De vier regeringspartijen hebben niet langer een meerderheid, waardoor zij zaken moeten doen met de op positie. Vooral naar PvdA en GroenLinks wordt gekeken. Een voorproefje was het nieuws (ook gelekt) dat multinationals als Shell en Phi lips in Nederland belasting moeten gaan betalen. Een vurige wens van Groen Links, gesteund door PvdA en SP. En dus een 'gebaar van goede wil' naar hen, aldus een coalitiebron. Overigens worden minder populaire maatregelen juist niet vooraf ingefluis terd aan media. Zo zat vorig jaar in de stortbui aan gelekt nieuws niet het ge geven dat het Koninklijk Huis er weer op vooruit zou gaan, dat er voor 20 mil joen bezuinigd moest worden op hoge scholen en universiteiten, of dat op de huurtoeslag gekort ging worden. Geen van de regeringspartijen had de drang gevoeld dat nieuws vast onder de aandacht te brengen. Woningmarkt Winstbelasting Zorgpremie Zzp'ers Vennootschapsbelasting Investeringsfonds Lastenverlichting vrijde ""3 September 2019 Vooral het zoet is al gelekt Tobias den Hartog Laurens Kok Om de tekorten op de woningmarkt aan te pakken, trekt het kabinet een miljard euro uit om nieuwbouw projecten te subsidiëren. Ook gaat er een miljard naar woningcorpora ties zodat die meer huizen gaan bouwen. Daarbij wordt de verhuur dersheffing verlaagd. Het kabinet overweegt ook de overdrachtsbe lasting voor starters te schrappen. Dat scheelt bij de aankoop van een huis 2 procent op de koopsom. Be leggers zouden juist meer over drachtsbelasting moeten betalen. Multinationals als Shell, Philips en AkzoNobel, die in ons land nauwe lijks of geen winstbelasting betalen, worden vanaf 2021 aangepakt. Eind 2018 bleek dat Shell geen winstbe lasting betaalt. Bedrijven kunnen verliezen in het buitenland nog af trekken van de behaalde winst in Nederland. Daardoor wordt er min der belasting betaald. Straks mag dat nog maar drie jaar bij dochter bedrijven binnen de EU en helemaal niet meer van 'filialen' buiten de EU. De zorgpremie gaat volgend jaar licht omhoog, met zo'n 3 euro per maand. Op jaarbasis gaat een basisverzekering bijna vier tien tjes extra kosten. Verzekeraars mogen hiervan afwijken. Zij maken hun tarieven later bekend. Zzp'ers verliezen waarschijnlijk fis cale voordelen. Nu nog betalen zelfstandigen over 7280 euro winst geen belasting. Dat bedrag gaat de komende tien jaar in stapjes om laag naar zo'n 5000 euro. De vennootschapsbelasting gaat later en minder omlaag. Bedrijven met winsten boven de 200.000 euro betalen daardoor volgend jaar nog steeds 25 procent belasting in plaats van de beloofde 22,55 pro cent. Een jaar later komt het tarief uit op 21,7 procent. Rutte III zint op het instellen van een investeringsfonds van enkele miljarden. De Nederlandse Staat zou daarvoor gaan lenen, juist nu, omdat de rente zo laag is. Alle ogen zijn straks gericht op minister van Financiën Wopke Hoekstra, fotoanp Lagere- en middeninkomens moe ten er op vooruitgaan. Er zou ruimte zijn voor zo'n 3 miljard aan extra lastenverlichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13