Strijder tegen zelfmoord stapt uit het leven Geld gaat in oude sok als bank boete rekent op sparen KOOS EUWS 11 Ellen van Gaalen Schiedam en menukaart in een restaurant kon Ver voort nog wel lezen. Maar lange zinnen, met ingewikkelde woorden, daar kon hij geen touw aan vastknopen. Bijsluiters van medicijnen lezen? De dokter zei: probeer het maar niet, bel me maar als er iets is. Een rijexamen halen? In de auto zelf ging het rij den prima, maar de theorie was een ramp. „Totdat er plaatjes kwamen en de vragen werden voorgelezen. Toen haalde ik het meteen", vertelt Vervoort. De Schiedammer behoorde tientallen jaren tot de ongeveer 2,5 miljoen laaggeletterde Neder landers. Hij leerde pas vanaf zijn 43ste lezen en schrijven. Gisteren, tijdens de week van de alfabetise ring, verscheen een boek van zijn hand: Koos, van laaggeletterde tot schrijver. ,,Als je me dit een paar jaar geleden had verteld, had ik je keihard uitgelachen", vertelt de Schiedammer met een brede grijns en twinkelende ogen. Want Vervoort is van ver ge komen, heel ver. Het ging al mis toen hij op de basisschool zat. Het jongetje kwam uit een gezin met acht kinderen waar weinig geld en weinig te eten was. Ook in de schoolbanken was Vervoort meer bezig met zijn knorrende maag dan met leren. Leraren dachten dat hij dom was, het niet kon. Zelf ging Vervoort dat ook geloven. Hij raakte gefrustreerd, transformeerde in het ettertje van de klas en moest naar het speciaal onderwijs. Uiteindelijk belandde hij zelfs in een internaat aan de andere kant van het land. Tijdens zijn roerige schoolcar- rière kwam het niet meer goed met zijn taalvaardigheid. Het bleef echter knagen dat hij nauwelijks kon lezen en schrij ven. ,,Ik voelde me zo dom. Het was echt een handicap. Als je iets wil weten, heb je gewoon een boek nodig." Zelfs zijn eigen vrouw vertelde hij nooit hoe de vork exact in de steel zat. De on zekerheid zat te diep. ,,Ik was bang dat ze zou opstappen. Wie wil er nou met iemand zijn die niet kan lezen en schrijven?" Ik voelde me zo dom. Als je iets wil weten, heb je gewoon een boek nodig Uiteindelijk was het juist zijn vrouw die voor een ommekeer zorgde. Vervoort was een jaar of veertig toen ze een opleiding ging doen en er een computer in huis kwam. Van een afstandje hield hij in de gaten wat zijn vrouw achter de computer deed. Totdat Ver voort genoeg wist om het zelf eens uit te proberen. Het lukte goed om te computer op te starten. Ook de on line zoekmachine wist hij feilloos te vinden. Maar toen ging het mis. ,,Ik I wilde iets opzoe ken, maar wat moest dat zijn? Het werd figura tieve kunst", beschrijft Vervoort. Maar hoe schreef hij dat? ,,Kunst lukte nog wel, maar figuratieve niet. Ik schreef alles zoals ik het hoorde. Dat begon dus met een v. Er verschenen vervolgens hele maal geen zoekopdrachten. Dus ik dacht dat ik de computer kapot had gemaakt en moest dat wel aan mijn vrouw opbiechten." Ze was verbijsterd door wat ze op het scherm zag. Dat hij niet goed kon lezen en schrijven wist ze. ,,Ik zorgde altijd dat zij de formulie ren invulde." Maar dat het zo slecht was gesteld met zijn taal vaardigheid, daarvan had ze geen flauw benul. ,,Ze zei gelijk dat ik naar school moest." Dyslectisch Het duurde nog even, maar op zijn 43ste begon het langdurige leren. Hij hield vol, trof een juf die tussen zijn oren kreeg dat hij helemaal niet dom was. Ook ont dekte Vervoort dat hij dyslectisch was. Eindelijk leerde de Schie dammer écht lezen en schrijven. Via de Stichting Lezen en Schrijven kreeg Vervoort het voor elkaar om te mogen bloggen. En nu ligt daar zijn boek. ,,Ik wil dui delijk laten zien dat het op de ba sisschool al fout gaat met mensen die niet kunnen lezen en schrij ven. Dat er veel kinderen bezig zijn met eten of kleding en geen ruimte in hun hoofd hebben om te leren." Vervoort pakt zijn rug zak erbij, wijst er naar. ,,Dat rug zakje moet eerst leeg. Ik laat hier mee zien dat het kan." Overigens betekent dat niet dat Vervoort er helemaal is. Elke week zit de Schiedammer met taalmaatje Marijn om de tafel om zijn verhalen te verbeteren. Ook leert hij nog dagelijks nieuwe woorden, bijvoorbeeld tijdens dit interview waarin de verslaggever vraagt of zijn boek in chronologi sche volgorde is geschreven. „Chronologisch? Wat betekent dat?" Na een korte uitleg vertelt hij: ,,Ik heb geleerd om te vragen als ik iets niet begrijp. Mijn woor denschat is nog veel te klein. En ik zing zelfs liedjes in Latijn, Engels en Duits." Zijn ogen stralen. Ver voort heeft zijn grootste angst overwonnen: leren lezen en schrijven. Dat gunt hij iedereen. Staudt schreef samen met Bakker een boek over zijn eerdere poging uit het leven te stappen. Hij gaf in binnen- en buitenland lezingen aan hulpverleners over zijn ervarin gen en verscheen in diverse talk shows met zijn aangrijpende le vensverhaal, waaronder De Wereld Draait Door. Staudt groeide zo uit tot een belangrijke inspiratiebron voor mensen die, net als hij, wor stelen met depressie en zelfmoord. Met zijn boek Het verhaal van mijn zelfmoord met als ondertitel Hoe ik mijn angsten en depressies overwon probeerde Staudt mensen te behoeden voor de fout die hij in zijn ogen had gemaakt. Staudt zei eerder over zijn mislukte zelf moordpoging uit 1999: ,,Ik had ja renlang alles geprobeerd: de huis- arts, de psychiater, kalmerende medicijnen, hardlopen en zwem men, maar niets hielp. Ik was klaar met vechten. Ik zag geen andere oplossing meer. Op het moment zelf voelde ik me in balans. Ik had het besluit genomen en dat gaf rust. Vreemd, want het is natuur lijk niet normaal om op je fiets te stappen, naar het station te rijden en voor de trein te springen." Dit zal diepe impact hebben op mensen die ook strijden tegen dit soort gevoelens Bram Bakker zegt geschrokken te zijn van het nieuws. ,,Ik vrees dat de dood van Viktor een stuk bedrei gender is dan als een willekeurige bekende Nederlander besluit uit het leven te stappen. Viktor was een voorbeeld voor zo veel mensen. Dit zal een diepe impact hebben op de mensen die, net als hij, iedere dag strijden tegen dit soort gevoe lens." Als het tot een negatieve spaarrente komt, waarbij de bank geld rekent aan zijn klant voor het stallen van spaargeld, hebben de meeste spaar ders een duidelijk plan voor ogen. Dat valt op te maken uit een onder zoek dat het MKB-kredietplatform October liet uitvoeren onder ruim duizend mensen met een spaarte goed van 2500 euro en meer. In dat onderzoek zegt 39 procent zijn spaargeld thuis te willen bewa ren, 32 procent wil zijn kapitaal ste ken in dingen die lastenverlaging opleveren, zoals aflossing op de hy potheek of het aanbrengen van iso latie- en/of zonnepanelen. Een kwart van de ondervraagden gaat bij een negatieve spaarrente meer (spaar)geld beleggen in aandelen. Daarbij geldt wel: hoe kleiner de spaarpot, des te groter de kans dat het geld wordt opgenomen. 71 pro cent van de ondervraagden met maximaal 10.000 euro spaargeld zegt dat van de bank te halen als er een negatieve spaarrente wordt in gevoerd. Onder de groep met meer dan 50.000 euro spaargeld bedraagt dit 52 procent. Verder blijkt dat het leeuwendeel van de spaarders overheidsingrij pen toejuicht. Als mogelijke eerste stap zou de overheid een duidelijke grens kunnen stellen waaronder geen negatieve rente aan de consu ment in rekening mag worden ge bracht, reageert Luuc Mannaerts, a Spaarders zullen geld thuis gaan bewaren, beleggen of investeren directeur van October Nederland. België kent al zo'n verbod op nega tieve rente. Het lijkt vrijwel onvermijdelijk dat banken de rente op termijn gaan doorberekenen aan hun klan ten. In sommige landen gebeurt dat al. Zo wil de Deense Jyske Bank een negatieve spaarrente hanteren voor spaarders die meer dan 1 miljoen euro op hun spaarrekening hebben. Grootbanken hebben de stap naar een boete op sparen nog niet gezet, maar sluiten het niet uit. ABN Amro en ING bieden nog 0,02 procent rente op een spaarrekening. ALFABETISERING EIGEN BOEK vrijdag 13 september 2019 GO van laaggeletterde tot heuse schrijver Zelfs zijn vrouw wist jarenlang niet hoe slecht de 60-jarige Koos Vervoort uit Schiedam kon lezen en schrijven. Hij schaamde zich te erg, voelde zich dom. Nu ligt zijn zelfge schreven boek er: Koos, van laaggeletterde tot schrijver. ,,Als je me dit een paar jaar ge leden had verteld, had ik je kei hard uitgelachen." -Koos Vervoort VAN LAAG GELETTERDE Kijk op de site bij /video Koos vertelt over zijn laaggeletterdheid. Viktor Staudt (50), die na een zelfmoordpoging zich jarenlang heeft ingezet voor mensen met suïcidale gevoelens, is overleden. Staudt stierf in de nacht van za terdag op zondag door zelfdo ding, bevestigt psychiater Bram Bakker. Sebastiaan Quekel Rotterdam -Bram Bakker, psychiater De geruchten over invoering van een negatieve spaarrente (lees: een boete op sparen) jaagt spaarzaam Nederland in de gor dijnen. 80 procent zegt zich grote zorgen te maken over de gevolgen. Tegelijkertijd zegt de meerderheid zijn centen van de bank te zullen halen. Natasja de Groot Rotterdam [Digi© Taaihuis1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11