9 Wereldpremière bij feestelijke ode aan de natuur in Carré Als je heilige waarheid vertrapt wordt, doet dat pijn Dat is nu - in tijden van klimaat problematiek - heel anders, merkt de tweede dochter van Juliana en Bern- hard. ,Het maakt het werk, de benade ring daarvan, zo veel makkelijker. Ik kan veel meer zeggen.'' Niemand vond het gek dat zij in maart in Amsterdam prominent meewandelde met de klimaatmars en de aankondiging van de feestelijke avond in Carré, met de natuur als middelpunt, evenmin. Een van de kunstenaars die optreedt is cabare tière Claudia de Breij, met wie ze eer der dit jaar hun gezamenlijke deel name aan de klimaatmars aankon digde op Instagram. ,,Ik voel me met haar verwant.'' ,,Ik vind die term niet prettig, ik denk niet zo. Wat ik merk en waar ik zo ontzettend blij mee ben, is het groei ende bewustzijn bij mensen. Dat we deel uitmaken van de natuur en deel uitmaken van een groter geheel. Het gaat mij helemaal niet om gelijk krij gen, het gaat wel om dankbaarheid. Dankbaar dat de natuur gewaardeerd en gehonoreerd wordt.'' „Natuurlijk. Omdat onze relatie met de natuur voor mij ontzettend be langrijk is. En het is voor mij de hei lige waarheid. Dus als dat wordt ver trapt, dan doet dat pijn.'' Op haar oprijlaan staat een auto, die gebruikt ze. Vliegreizen beperkt ze tot het minimum, 'al is er nog één verre reis die ik heel graag met mijn kinde ren wil maken'. Waarheen houdt ze nog even geheim. Naar haar 5000 hec tare land in Zuid-Afrika, Bergplaas, reist ze niet meer. Haar werk is klaar, het gebied is nu een natuurreservaat dat door een professioneel team gerund wordt. Bovendien: ,,Ik heb hier negen kleinkinderen en ik kom in de laatste fase van mijn leven. Die wil ik ook bij hen doorbrengen.'' ,,Ik wil geen dood dier eten. Ik kan het niet meer, terwijl ik er vroeger niet bij nadacht. Toen we nog jagers en verza melaars waren, doodden we een dier om te eten, er was geen supermarkt. Nu hebben we de keuze om het wel of niet te doen. Ik vind: daar moeten we wel over nadenken.'' ,,Een plezierjacht vaart, meestal.'' ,,Nee, nee, nee. Als het gaat over de hertenstand en de wildezwijnenstand in Nederland: er zijn hier geen leeu wen, we hebben hier geen wildernis. Er is niet genoeg voedsel voor de die ren. Ergens moet er een leeuw zijn en dat is dan de mens. Om het met ple zier te doen, dat vind ik moeilijk - met plezier doden. Dat begrijp ik niet. Maar het moet wel gebeuren. Zo jagen dat de dieren nog de mogelijkheid hebben om te ontsnappen, vind ik diervriendelijker - laat ik het zo zeg gen - dan dat de jagermeester zoveel dieren moet schieten omdat de jagers niet meer mogen jagen. Maar het is een heel lastig onderwerp.'' ,,Nee, ik vind jagen überhaupt een las tig onderwerp. Omdat je doodt.'' Met het door haar opgerichte Natuur- College geeft ze nog altijd cursussen over de relatie tussen mens en natuur. Hoopvol is ze, vertelt ze met een twinkeling in haar ogen, over hoe de jongere generaties veel meer stil lijken te staan bij de gevolgen van hun gedrag voor de natuur. En positieve verhalen in media over innovaties en oplossingen geven haar eveneens ver trouwen. ,,Ik las, kort gezegd, dat de permafrost in Siberië terug kan keren als de migratie van de dieren weer in orde is. Dat is werken aan een her nieuwd evenwicht, ik denk dat we in die richting moeten denken en han delen. Kijken en luisteren hoe de na tuur in evenwicht was en dat probe ren te herstellen. Want het zat ooit al lemaal perfect in elkaar. De aarde heeft geen bewustzijn van: nu ga ik waarschuwen. Maar we zagen onlangs drie orkanen tegelijkertijd op de At lantische Oceaan, een toename van overstromingen wereldwijd, we heb ben veel te warme zomers en 's win ters plots heel veel sneeuw in één keer. Ik denk dat heel veel mensen wakker zijn geworden door deze sig nalen. Het is heel laat, maar misschien is het leven op aarde nog te redden. Als je negatief denkt houdt alles op en staat alles stil. Ik wil in beweging blij ven. ,,Dat is ontzettend kortzichtig. Als je om je heen kijkt, zie je toch dat het allemaal verandert?'' ,,Dat breekt heel erg af, werkt tegen. Het is vernietigend, zeker, maar ik durf niet nog hardere woorden te kie zen.'' ,,Ik ken die man niet. En ik wil hem ook niet kennen. Laten we in bewe ging blijven; er zijn ontzettend veel initiatieven om anders, duurzamer te leven. En laten we samen de natuur vieren, het liefst elke dag.'' Hoe ernstig de aanleiding van de milieuproblematiek ook is, krijgt u op de valreep nog uw grote gelijk? Heeft het u wel eens gekwetst, wat over u gezegd werd? Het halfje bruin dat op haar aan recht ligt, belegt ze echt nog wel met kaas. Vlees en vis eet ze echter al 'heel lang' niet meer. Ik kan me voorstellen dat de ple zierjacht niet aan u besteed is. In uw familie wordt graag gejaagd. Levert dat geen ingewikkelde ge sprekken op met familieleden? De bijzondere voorstelling voor de 80ste verjaardag van prinses Irene, maandagavond in Koninklijk Theater Carré in Amsterdam, kent een heuse wereldpremière. Cho reograaf Toer van Schayk cre- eerde een nieuw ballet, speciaal voor deze avond, met als thema aarde en wind. Ook wordt een pas de deux uitgevoerd uit het re quiem van Mozart, dat over de re latie tussen mens en dier gaat. Maar de feestelijke avond gaat niet alleen om dans. Allerlei kunst vormen komen aan bod. Prinses Irene: ,,Met het NatuurCollege wil den we in deze tijd, vol spannin gen en onzekerheden, eens een ode aan de natuur brengen, vanuit de kunsten. Laten we de natuur vieren en onze dankbaarheid tonen voor al het leven op aarde. Het wordt een mooi boeket, ik heb met alle kunstenaars persoonlijke gesprekken gevoerd over het thema en hun gevraagd daar hun eigen antwoord op uit te voeren.'' Dat doen onder meer Claudia de Breij, harpiste Lavinia Meijer, zan geres Nora Fischer, gitarist Mar- nix Dorrestein, hoboïste Maria Pe- dano, gitariste Edith Leerkes, dichter des vaderlands Tsead Bruinja en de dichters Anne Veg- ter, Babs Gons en Mustafa Stitou. Herman van Veen, al lange tijd een hechte vriend van prinses Irene, heeft de artistieke leiding en sluit de avond af. De prinses beschouwt zichzelf niet als middelpunt van de avond. ,,De natuur is het middelpunt. Ik kan me niet herinneren dat zoveel verschillende kunstvormen samen zijn gekomen om de natuur te eren. Ik hoop ook dat het mensen raakt en inspireert om verder te gaan. Ik hoop dat Carré daarom bomvol zit.'' Voor kaartverkoop: www.carre.nl/voorstelling/samen -Prinses Irene Het is lastig omdat het in uw familie voorkomt? Toch zijn er genoeg opiniebespe lers die klimaatverandering betwij felen of ontkennen. Onder hen behoort ook iemand als Donald Trump. Snapt u waar het vandaan komt, bij iemand als Trump?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9