Reimerswaal legt roken aan banden Geen woningbouw op plek volkstuinjes 7 STEEGJES IN WEMELDINGE DORPSSTRAAT Het zijn de sloppen van Wemeldinge. De inwoners zijn trots op de smalle steegjes tussen de woningen aan de Dorpsstraat. Sinds gisteren hebben ze allemaal een naam. Tm - mmm 31 Gemeente Reimerswaal krijgt een 6,8 Slop van Ko van Boven' en 'Slop van De Groene' valt er onder meer te lezen op de email bordjes die sinds kort in de steegjes hangen. De ze ven sloppen van Wemeldinge hebben nu officieel een naam. Stuk voor stuk zijn ze vernoemd naar voormalige bewoners van de panden die grenzen aan de gange tjes. De sloppen van Wemeldinge zijn smalle steegjes tussen de wo ningen. Bedoeld als brandgangen, om er voor te zorgen dat bij een eventuele brand niet gelijk de hele Dorpsstraat in rook zou opgaan. Het idee was dat de steegjes het vuur zouden tegenhouden of toch op zijn minst zouden helpen bij de bestrijding van een brand. Dorpsgezicht Een slop verbindt de Dorpsstraat met de achterliggende wegen en is honderden jaren geleden ontstaan. Dankzij de status van beschermd dorpsgezicht zijn ze in Wemel- dinge bewaard gebleven, vertelt G.J. Lepoeter kort na de officiële onthulling van de naambordjes. ,,Het is aan de toenmalige burge meester Van Sas te danken dat ze Mssas er nog zijn." Volgens Lepoeter kwam het door de nieuwe monumentenwet in 1961. ,,Toen is er door een onbe kende een aanvraag ingediend om het gebied rond de Dorpsstraat aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. Daar was destijds niemand blij mee en de hele ge meenteraad van Wemeldinge was er ook op tegen." Toch kreeg Wemeldinge in 1967 die toewijzing van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. ,,En niemand wist toen nog wie er ach ter de aanvraag zat. Pas in 1994 is daarover openheid van zaken ge geven en toen bleek dat het burge meester Van Sas zélf was die ach ter de aanvraag uit 1961 zat. Daarom is dit een postuum eerbe toon aan de man die aan de wieg stond van het beschermd dorpsge zicht van Wemeldinge, oud-bur gemeester Van Sas." Geschiedenis Lepoeter heeft veel onderzoek ge daan naar de geschiedenis van de sloppen. Hij weet dat het ook mo gelijk is dat er meerdere namen circuleren voor één en dezelfde slop. Zo is het ook met het slop van Van Sas. ,,Dat werd eerst het slopje van Sauer genoemd. Naar het hoofd van de school, eind 19e eeuw. Maar dat raakt dan na ver loop van tijd een beetje uit de her innering en vervolgens komt er bij de jongere generatie een andere naam. Zoals in dit geval bij burge meester Van Sas, die begin jaren 60 van de vorige eeuw burgemees ter van Wemeldinge was." Eigenlijk komt het er dus op neer dat de namen die de 'in heemse' bevolking van Wemel- dinge al lang gebruikte voor de sloppen, nu op de bordjes staat. Die bordjes wijken overigens wel duidelijk af van de exemplaren die overal de straatnamen aangeven. De eer van de onthulling was gisteren aan Willemien Mallekote. Samen met haar dochter Zoë en burgemeester Huub Hieltjes mocht zij het doek van het bord trekken. Het bord dat aan haar wo ning is bevestigd. De woning naast het slop van Jan Oele. KRUININGEN Inwoners van Reimerswaal zijn redelijk tevre den over de prestaties van de ge meente. De ruim vijfhonderd mensen die dit jaar meededen aan een burgerpeiling geven ge middeld een 6,8. Burgemeester José van Eg- mond is content met dat rap portcijfer. Het is volgens haar hoger dan de score van verge lijkbare gemeenten, zoals Ka- pelle. Ook is het eindcijfer 0,2 punt beter dan in 2005, toen Rei merswaal ook aan de burger peiling meedeed. ,,We doen het goed", concludeert Van Eg- mond. THOLEN Problemen met de afwatering, onkruidbestrij- ding, en veel werk aan klach tenafhandeling: de gemeente Tholen had genoeg argumen ten om de volkstuintjes aan de Gemaalweg in Tholen vorig jaar te verkopen. Dat leggen burgemeester en wethouders uit aan Jacques Dekkers en Jan Heshof, die beiden namens PvdA/GroenLinks in de ge meenteraad zitten. Het duo vroeg zich af waarom Tholen de tuintjes vorig jaar verkocht en wat er mee gaat gebeuren. Volgens de gemeente zorgde het exploiteren van de tuintjes voor veel te veel gedoe en uren werk. De grond, qua opper vlakte iets meer dan een voet balveld, is mede daarom ver kocht aan een particulier die in de buurt van de volkstuinen woont. Hij wil het als tuin gaan gebruiken zodra de huur contracten van de tuintjes eind dit jaar aflopen. Dat mag van de gemeente, in tegenstel ling tot het bouwen van hui zen. ,,We willen geen woning bouw op deze locatie", leggen B en W uit. Dat is zodanig vastgelegd dat ook volgende eigenaren van de grond daar niet mogen bouwen. Joeri Wisse Kruiningen Na Goes wordt ook Reimerswaal partner van de Alliantie Nederland Rookvrij. Vooral op plekken waar veel kinderen komen, zoals speel tuinen en sportvelden, wil de ge meente roken ontmoedigen. ,,We kunnen geen verboden op leggen en zullen het vooral van overredingskracht moeten hebben", zegt wethouder Kees Verburg. Aan gezien voetbalverenigingen een groot bereik hebben en in bezit zijn van een eigen sportterrein, is dit vol gens de gemeente een belangrijke doelgroep om mee te beginnen. De gemeente gaat zelf ook het goede voorbeeld geven. Zo wordt het per soneel binnenkort aangemoedigd om deel te nemen aan de actie 'Stop- tober'. Ook verdwijnt de rookruimte in het gemeentehuis op de langere termijn. ,,We gaan eerst eens naden ken over een goed alternatief. We willen voorkomen dat ambtenaren voor de deur staan te roken. In Goes staan de rokers bij de ingang van de parkeergarage. Dat is geen gezicht." Overigens valt het aantal paffende ambtenaren volgens Verburg op de vingers van twee handen te tellen. Met de maatregelen geeft de ge meente invulling aan de unaniem aangenomen motie van het CDA om het roken in Reimerswaal aan banden te leggen. donderdag 12 september 2019 BE Sloppen hebben nu een naam Willem Adriaansens Wemeldinge msi - f l«ara»» -J 'Mji -r - ■- Burgemeester Huub Hieltjes (links) en Willemien Mallekote met dochtertje Zoë kijken naar het naambordje van het slop van Jan Oele. FOTO MARCELLE DAVIDSE Cornells N. F. van Sas Burgemeester van Wemeldinge Tweede helft 20e eguw Weweldi^ Het Slop van Van Sas werd in het verleden ook Slop van Sauer en Slop van Hannewijk ge noemd. FOTO WILLEM ADRIAANSENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60