5 men ons land bovendien al binnen met veel verontreinigingen uit hun stroomgebied. Neem medicijnresten. Alleen al in Nederland komt jaarlijks 140 ton in het water. Ook in Duits land, Frankrijk en Zwitserland neemt die hoeveelheid toe door de vergrijzing. Daar moet aan de voor kant wat aan gebeuren. Zo denken ziekenhuizen erover na om mensen na röntgenonderzoek een plaszak meegeven. Zulke initiatieven hebben we veel meer nodig.'' ,,Ja, we hebben daar een enorm pro bleem met nitraat, sulfaat en de hard heid van water door mest. Twee jaar geleden hebben we daarover aan de bel getrokken bij de Tweede Kamer. Toen zijn afspraken gemaakt met de overheid en de landbouwsector, maar die zijn vrijwillig. Als er niet snel resultaat wordt geboekt, zal de overheid boeren moeten dwingen minder te bemesten. Stoffen sijpelen heel langzaam door de bodem. Het duurt tientallen jaren voor we ze aantreffen in het grondwater. Bestrij dingsmiddelen die we nu tegenko men, zijn misschien vijftig jaar gele den geloosd. Dat betekent dat onze kinderen en kleinkinderen alles tegenkomen wat nu verkeerd gaat." ,,Nee, daar is geen enkele reden voor. Wij maken het allerbeste kraanwater ter wereld. Het is veilig. Het wordt beter gecontroleerd dan levensmiddelen, er zit geen chloor in, het smaakt goed. In Nederland vindt ie dereen dat vanzelfsprekend, maar dat is het niet. In Zweden, toch bepaald geen ontwikke- Er zijn talloze nieuwe stoffen waarvan de risico's nog niet goed in kaart zijn gebracht lingsland, zijn honderden mensen ziek geworden door problemen met een waterzuiveringsinstallatie. Zulke dingen gebeuren bij ons niet. Wij kunnen het water uit onze bronnen verregaand zuiveren, maar dat kost heel veel geld. Op verschillende plaat sen hebben we de laatste jaren zuive ringsinstallaties moeten bijbouwen. Daar komt bij dat we vroeger win- ningspunten konden verplaatsen als ze te zwaar vervuild waren. Dat is bijna niet meer mogelijk.'' ,,Door de energietransitie ontstaat grote concurrentie om ruimte onder de grond. Op plaatsen waar naar geo- thermie (aardwarmte, red.) geboord wordt of warmte-koudeopslag is, kunnen wij geen grondwater winnen voor drinkwater. Zulke installaties leveren ook risico's op, denk aan lek kages. Daar komt bij dat voor de aan leg kleilagen worden doorboord die voorheen een beschermende laag vormden. Verontreinigingen kunnen daardoor makkelijker doorsijpelen naar het grondwater." ,,De klimaatscenario's wijzen wel in de richting van meer droge zomers. Daar komt bij dat er komende decen nia naar verwachting nog een paar miljoen mensen bijkomen in Neder land. Vooral in de grote steden zal daardoor meer water nodig zijn. De tien drinkwaterbedrijven zijn, samen met de provincies en waterschappen, momenteel op zoek naar nieuwe strategische watervoorraden. Het is belangrijk om die nu aan te wijzen en te beschermen. Op een locatie die je over vijftien jaar voor drinkwater nodig hebt, moet je nu geen geothermie gaan doen. Als gevolg van klimaatverandering neemt ook de verzilting toe, waar door we onze innamepunten in de rivieren in het westen van het land in de toekomst misschien niet meer kunnen gebruiken. Daar komt bij dat in droge rivieren de concentraties verontreiniging hoger zijn. Klimaat verandering is een belangrijk issue voor de waterbedrijven. Zo voerde Vitens vorige zomer in de Achter hoek campagne om mensen te vra gen zuiniger met water om te gaan.'' ,,Meer gebruik van regenwater is een goed idee, maar nu mag dat wet telijk nog niet. Nieuwbouwhui zen zou je kunnen uitrusten met dubbele watersystemen, maar voor bestaande huizen is dat een stuk complexer. Bovendien loop je het risico dat mensen gaan verbouwen, het verschil niet zien tussen de twee waterleidin gen en vervolgens ziek worden. Maar er wordt zeker over nage dacht. In Limburg loopt bijvoor beeld een project waar regenwa ter wordt opgevangen en herge bruikt door huishoudens. Wij denken graag over zulke innova ties mee.'' Medicijnresten in grondwater donderdag 12 september 2019 GO Zuiver water uit de kraan? Dat kost steeds meer moeite U pleit ook voor strengere regels voor boeren. Het mestoverschot is flink afgenomen. Toch kampen grondwaterwingebieden in Zuid en Oost-Nederland met te veel meststoffen. Hoe kan dat? Kunnen we onderhand niet beter flessenwater gaan drinken? -Peter van der Velden, Vewin Waarom niet? Moeten we vrezen dat ons drink water opraakt? Wat als we nog vijf van zulke droge zomers krijgen als dit en vorig jaar? Zou het niet beter zijn als we met regenwater onze wc's doorspoelen en auto's wassen Dan hoeft veel minder water gezuiverd te worden tot drinkwater. 0 O grondwatermeetpunt O medicijnresten in grondwater normoverschrijding medicijnresten in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5