NIEUWS 3 HERDENKING 9/11 De rechtbank stelt dat de arts heeft voldaan aan de eisen rondom levensbeëindiging. Daarom is deze 'zorgvuldig toegepaste' euthanasie niet strafbaar en wordt de arts ont slagen van rechtsvervolging. Het was de eerste keer dat een rechter zich boog over de rol van een arts bijeuthanasie op mensen met dementie. Het OM wilde met het voor de rechter brengen van deze inmid dels gepensioneerde arts meer dui delijkheid krijgen over de vraag wanneer wel of niet zorgvuldig wordt gehandeld bij euthanasie op dementen. Het OM had dan ook geen straf geëist. Wel moest de rechter beoordelen of de arts voldoende heeft gevraagd of de doodswens nog steeds bestond en als dat niet het geval was of er dan sprake was van moord. Volgens de rechtbank heeft de arts zich aan alle voorwaarden van de wet gehouden. De rechtbank stelt, anders dan het OM, dat de arts niet meer met de demente vrouw in gesprek hoefde te gaan over haar doodswens. Dat was vanwege haar ernstige ziekte ook niet meer mo gelijk en er lag al jaren een duide lijke wilsverklaring van de vrouw dat ze dood wilde. Bovendien had de arts twee collega's geraadpleegd. ,,Deze uitspraak is gezien het ui terst zorgvuldige handelen van de arts niet meer dan terecht", stelt de NVVE. ,,Tot onze opluchting erkent de rechter met dit oordeel de waarde van een schriftelijke wils verklaring en daarmee het recht op zelfbeschikking." Diep dement Ook artsenfederatie KNMG is tevreden. ,,Met deze uitspraak geeft de rechtbank meer duidelijkheid over het al dan niet bestaan van een plicht van een arts om de actuele levens- of stervenswens van een wilsonbekwame, demente patiënt te verifiëren", zegt voorzitter René Héman. ,,De rechtbank oordeelde dat de arts een dergelijke plicht niet heeft en vindt het verifiëren in deze situatie bovendien niet betekenis- »De arts hoefde volgens de rechtbank niet meer in gesprek over de doodswens vol, omdat de patiënt diep dement en volledig wilsonbekwaam was." In de Tweede Kamer is gemengd gereageerd op het vonnis van de rechtbank. De SGP en de Christen Unie vrezen een hellend vlak. ,,Ge- schrokken van vrijspraak in eutha- nasiezaak vrouw met dementie", liet SGP-voorman Kees van der Staaij op Twitter weten. ,,Bezorgd dat hiermee het hek van de dam is. Het doden van mensen die hun wil niet bekend kunnen maken is hui veringwekkend." Carla Dik-Faber (Christenunie) is bezorgd dat de 'wilsverklaring steeds meer als iets 'absoluuts' wordt gezien. De schriftelijke wils verklaring mag de actuele bevesti ging van de doodswens niet over bodig maken'. D66-Kamerlid Pia Dijkstra noemt de uitspraak daar entegen 'goed nieuws'. ,,Voor de arts en voor de familie." Doodswens Veel dokters hebben te maken met mensen die een wilsverklaring op stellen waarin ze aangeven dat ze euthanasie willen op het moment dat ze met dementie worden opge nomen in een verpleeghuis. Het toetsen of mensen nog steeds ach ter die doodswens staan als ze een maal dement zijn, is moeilijk. In het geval van de 74-jarige vrouw die door de Haagse arts ge- euthanaseerd was in 2016, was er sprake van een euthanasieverkla ring uit 2012, maar ze gafvier jaar la ter wisselende signalen. ,,Er was geen bewust besef meer bij haar", aldus de 68-jarige arts tijdens de behandeling van de rechtszaak. Nachtmerrie De arts had de overtuiging dat de vrouw leed en greep dus terug naar herhaalde wensen om niet zo ver der te willen leven. De familie van de demente vrouw stond achter het handelen en heeft dat tijdens de behandeling van de zaak ook bena drukt. De arts zelf liet eerder via haar advocaat weten het een nacht merrie te vinden om op verdenking van moord in de verdachtenbank te zitten. „Terwijl j e naar eer en gewe ten hebt gehandeld." Omdat het Openbaar Ministerie er ook van overtuigd is dat de arts naar eer en geweten handelde, werd er geen straf tegen haar geëist. Wel werd volgens justitie de funda mentele grens overschreden door het leven te beëindigen zonder na drukkelijk verzoek daartoe. Volgens het OM is de zogenaamde actuele verificatie, de vraag of een patiënt echt dood wil, nog wel steeds nodig. Het OM overweegt in hoger beroep te gaan. donderdag 12 september 2019 De aanslag op het World Trade Centre in New York mag dan inmiddels achttien jaar geleden zijn, voor veel leden van het brandweerkorps van New York is de herdenking ieder jaar nog zeer emotio neel. Bij het reddingswerk in de torens kwamen honderden brandweermensen om. De aanslag op 11 september 2001 werd gisteren om exact 8.46 uur, de tijd dat het eerste van de twee passagiers vliegtuigen in het WTC vloog, herdacht bij de Reflection Pool. Dat gedenkteken staat nu op de plaats van de torens. Bij de aanslag van al-Qaeda kwamen ruim 2700 mensen om het leven. Ook vlogen terroristen een toestel in het Pentagon en stortte een vierde gekaapt toestel neer in een veld in Pennsylvania. Tege- lijk met de herdenking riep al-Qaeda- leider Aiman al-Zawahiri op om nieuwe aanslagen te plegen op de VS, Israël en hun westerse bondgenoten. ,,Wie tegen ons samenspant, verdient het om opge jaagd te worden.'' foto reuters Artsen opgelucht: rechtbank vindt euthanasie geen moord De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NVVE) is 'super opgelucht' dat een voormalige verpleeghuis arts zich volgens de rechtbank niet schuldig maakte aan moord toen ze euthanasie pleegde op een demente vrouw (74). Ook de artsenfederatie is blij met de uit spraak. Maaike Kraaijeveld Chris Klomp Den Haag VcJOT I éTt-t rkto\ vlie De verpleeghuisarts (voor midden) voor de rechtbank in Den Haag. foto anp/aloys oosterwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3