MIJN FOTO ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag Kees Verburg uit Hansweert. Hij heeft twee historische luchtfoto's van Hansweert aan zijn muur hangen. Om de twee kroegen een huis. Zo werd Hansweert in vroeger tijden schertsend ge typeerd, weet Kees Verburg. ,,Zo gek was het niet, maar er zijn wel op 38 verschil lende adressen café's of herbergen geweest. Niet allemaal tegelijk na tuurlijk, maar in mijn jeugd waren het er zeker tien. Voor een dorpje met toen tweeduizend inwoners is dat veel. De twee luchtfoto's van Hans- weert aan de muur van zijn woon kamer zijn in die tijd gemaakt. De sluizen en het kanaal staan letter lijk centraal. Hansweert werd in die tijd ook wel Klein Antwerpen genoemd. Verburg herinnert het zich als de dag van gisteren. ,,In die tijd draaide ook alles om de slui zen. Daar liepen de parlevinkers, de bakkers met karren brood en warme koeken. De sluiswachters draaiden nog met de hand de slui zen open en dicht." Als jongetje bracht hij er hele dagen door. ,,Het was je speelveld, al werden we ook wel eens wegge stuurd." Behalve vermaak, viel er ook wat te verdienen. ,,Voor schip pers die moesten schutten kon je bijvoorbeeld even een krantje ha len in het dorp. Vaak mocht je het wisselgeld houden." Ook in het dorp zelf was het één en al bedrijvigheid. ,,Als ik voor mijn moeder boodschappen moest doen, hoopte ik dat ik niet achter een schippersvrouw in de rij stond. Die bestelden vlees voor de hele week." Begin jaren 70 telde het dorp nog zeker vier slagers en vier bakkers. Ook waren er twee elektronicawinkels. ,,En dat ging 24 uur per dag door. Officieel wa ren de winkels natuurlijk 's avonds dicht, maar de achterdeur stond altijd wel open." Vertier Omdat in die tijd 's nachts niet ge varen kon worden, zocht de be manning van de binnenvaartsche pen vertier in het dorp. In de kroe gen of in één van de zalen (met balkon!) waar films werden ver- toond. Eén van die zalen is er van daag de dag nog steeds. ,,Het is nu nog het enige café in het dorp. De eigenaar heeft het te koop gezet." De luchtfoto's uit de glorietijd brengen het gesprek vanzelf naar de achteruitgang van het dorp. ,,Met het Schelde-Rijnkanaal ver- dween meer dan de helft van de scheepvaart", weet Kees. Dankzij de radar konden schepen ook 's nachts gaan varen en met een diepvries aan boord was bood schappen doen in Hansweert niet meer nodig. Met de verbreding van het kanaal verdween de wijk Hansweert-oost en kromp het dorp verder. Er is heimwee naar vroeger, maar de geboren en getogen Hans- weertenaar weet ook dat veel mensen trots zijn op het dorp. ,,Hansweert is veerkrachtig geble ken. In vergelijking met even grote dorpen zijn de voorzieningen hier nog redelijk goed. Er zijn twee ba sisscholen, we hebben een eigen dokter en tandarts en er is een zorgcentrum." donderdag 12 september 2019 Heimwee naar Klein Antwerpen Joeri Wisse Eén van de twee luchtfoto's van Hansweert die Kees Verburg aan de muur in zijn woonkamer heeft hangen. reproductie en foto MARCELLE DAVIDSE M Kees met uitbaters Ad en Let- tie Linders in café Zeelandia, het laatste café van Hansweert. Kees Verburg houdt zaterdag (Monumentendag) een wande ling langs de (verdwenen) kroe gen van Klein Antwerpen. Aan melden via reimerswaal.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39