Rien gidst nu met offroad-rolstoel Een goed geplaatst bijenhotel zit zo vol 10 ZEELAND Gemeente en organisaties bezorgen natuurkenner passend vervoer Natuurjournaal Esme Soesman Burghsluis Hijploeterde de afgelopen jaren met zijn rolstoel over stortstenen en strand. Op jacht naar natuur en altijd de mensen die hij gidst met zijn verhalen betoverend. Dat ploe teren is voorbij. Rien Pronk (57) uit Burgh-Haamstede racet voortaan met een offroad-rolstoel door bos en over duin. De 'Freek Vonk van Zeeland' heeft eindelijk het voer tuig dat hij verdient. Op Schouwen-Duiveland is hij een bekend gezicht. En ook bij het Dijkhuisje in Wissenkerke is na- tuurgids Pronk vaker wel dan niet te vinden. Voorheen was dat voor hem een draak van een tocht. Kwam-ie er om half 10 's ochtends aan dan was de accu van zijn elek trische rolstoel pas om 5 uur 's mid dags voldoende opgeladen om weer naar huis te kunnen. Hoe anders is dat met de terrain hopper, die hij sinds een paar maanden bestuurt. ,,Op deze accu kan ik in principe ge lijk weer terug naar huis. Maar als ik 'm oplaad, zit ie na drie uur al weer barstensvol." Op maat Vering, kracht, stabiliteit: het is al lemaal perfect. En op maat ge maakt. Want Pronk, herkenbaar aan de cowboyhoed die hij altijd draagt, is bepaald geen miezerig mannetje. In zijn vorige stoel moest hij met opgetrokken benen zitten. Dat is voor niemand een pretje, maar al helemaal niet voor iemand die 24 uur per dag moet dealen met ontiegelijke pijn in bijna elk deel van zijn lijf. Dat is het levenslange gevolg van een zwaar verkeersongeval op zijn 19de. Hoewel hem anders werd ge adviseerd, kon Pronk met geen mo gelijkheid rustig achter de gerani ums thuis gaan zitten. Hij werkte door zolang hij kon. En toen hij eenmaal echt de rolstoel in moest, trok hij er op uit in de natuur. Hoe lastig die soms op wielen ook is te bereiken. Moest hij een duinpaadje op dan wierp hij zijn rolstoel steeds een stukje voor zich uit. Om er ver volgens achteraan te kruipen. Maar zelfs een die hard als Pronk houdt dat niet eeuwig vol. Toen hij in aanmerking kwam voor een nieuwe rolstoel, staken ge meente Schouwen-Duiveland, Staatsbosbeheer (SBB) en Natio naal Park Oosterschelde (NPO) de koppen bij elkaar. Op zoek naar een mogelijkheid om voor Pronk een passend voertuig te vinden. ,,Rien is een superactieve natuurgids, die als geen ander mensen weet te in spireren", zegt Wilco Jacobusse van Rien is een superactieve natuurgids, die als geen ander mensen weet te inspireren NPO. Boswachter Marijke Lieman van SBB: ,,Of hij nou met kinderen ofvolwassenen praat: hij weet altijd de goede toon te raken. Rien is een soort Freek Vonk, maar dan veel na- tuurlijker." Zijn kennis is enorm. En zijn inzet niet te stoppen, zeg gen zowel Jacobusse als Lieman. Of het nou gaat om sleepnetexcursies op Neeltje Jans, tochten door de boswachterij Westerschouwen, een jutterstocht langs de Ooster- schelde of om het vertellen van een verhaal in een klaslokaal of op een markt: hij doet het allemaal. En meer nog: jong en oud hangen aan zijn lippen. Jacobusse: ,,Hij ge bruikt de vrijheid die hij nu heeft om andere mensen te laten genie ten. Ik heb toeristen zelfs horen zeggen: 'Door Riens enthousiasme komen we terug naar Schouwen- Duiveland'." A Zijn insectenhotels nuttig? Ja, maar alleen als er ook een restaurant in de buurt is. Bijen en andere insecten hebben niet alleen woonruimte nodig waar ze zich kunnen voortplan ten; voldoende voedsel is natuur lijk minstens even belangrijk. In dat opzicht staat het insectenhotel langs de 's-Gravenpoldersestraat bij Hoedekenskerke op een prima plek. De bermen zijn rijk aan voedselplanten als knoopkruid, ja- cobskruiskruid en heelblaadjes en dat betekent voedsel in overvloed. Of de boomgaarden rondom het insectenhotel ook bijdragen aan de voedselrijkdom, hangt af van wat daar gebeurt. Het is inmiddels overbekend dat veel vergiften do delijk zijn voor bijen en kwistig gebruik van bestrijdingsmiddelen kan heel kwalijk uitpakken. Een hotel is natuurlijk alleen nut tig als er schaarste is aan nestgele genheid. Kennelijk is dat het geval, want een goed geplaatst bijenhotel als dit wordt binnen de kortste ke ren bezet. En dat is eigenlijk best verbazend. Een simpel gat in een waslijnpaal, een holle stengel van een braam of andere plant en zelfs de rietstengels van een rieten dak zijn geschikt als nestplaats voor de potentiële hotelbewoners. Kenne lijk is ons keurig aangeharkte landje zo steriel geworden dat zelfs dit soort nestgelegenheid voor bijen en andere insecten schaars geworden is. Rommelhoekjes en lichtjes ver waarloosde erven zijn vaak ware schatkamers voor insecten. Parasieten Terug naar het hotel dat de ge meente Borsele op de genoemde plek bij Hoedekenskerke heeft ge plaatst. Het is opvallend dat er rond het hotel ook enorm veel parasieten rondvliegen. Koekoekswespen en koekoeksbijen die het op het broed van de rechtmatige bewoners voor- zien hebben, maar ook sluip wespen, slankpootvliegen en oor wurmen, die elk op hun eigen ma nier de hotelbewoners belagen. Dat levert een erg boeiend schouwspel op, waarin list en be drog, roof en diefstal en zelfs moord en doodslag aan de orde van de dag zijn. Daarom zou het heel nuttig zijn om wat borden met informatie over de vele soorten bewoners te plaatsen. Hier ligt een enorme kans om kinderen iets over het boeiende leven van insecten te leren. Het ho tel heeft een erg leuke speelse vormgeving, waarin je allerlei figu ren kunt ontwaren, dus de basis voor aandacht van jeugdige voorbij gangers is goed. Nu nog wat info en je hebt een topvoorziening voor bi ologielessen in de open lucht. donderdag 12 september 2019 Rien Pronk op het strandje van Burghsluis bij een juttersexcursie tijdens de Oosterscheldeweek met Marijke Lieman van Staatsbosbe heer, wethouder Cees van den Bos en Wilco Jacobusse van Nationaal Park Oosterschelde (vlnr). fotos ernesta verburg Je zult maar een avonturier zijn én gek op natuur. Maar ook: ge bruiker van een rolstoel. Natuur- gids Rien Pronk sjeest sinds kort in een offroad-rolstoel rond. Voor hem betekent dat vrijheid. Rien Pronk. - Wilco Jacobusse, Nationaal Park Oosterschelde Een tweewekelijkse rubriek over de natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Deel van het bijenhotel bij Hoedekenskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38