8 ZEELAND Deze week maakte het CBS bekend dat Kapelle de gemeente in Zeeland is met de grootste groei tot 2050: maar liefst 6,2 procent. „Kapelle heeft alles!" Maar wat dan? SS Sifefj KAPELLE GROEIT VANWAAR DE POPULARITEIT?^ an het Kerkplein in de kern Kapelle kijkt Ans Schilders tevre den uit haar raam. Het is hier ontzet tend fijn wonen", zegt ze. ,,We wonen hier nu bijna 38 jaar", vult haar man Rini aan. Hij is vrijwilliger in het Fruitteeltmuseum. ,,Ans zag een huis. We zijn erop af gegaan en het beviel meteen. De prijs was ook goed." Van hun verhuizing uit Vlissingen hebben ze geen se conde spijt gehad. In 2013 bracht de nu 75-jarige actrice en schrijfster tij dens de Kapelse Dag een lofzang op haar woonplaats ten gehore. Op You- Tube ging Kapelle met een K viral. Die K staat voor klasse, zong Ans. Wie 'van Kapelle' is, 'prijst zich dolgeluk kig'. Of het nu in de kern Kapelle is, Wemeldinge, Biezelinge, Eversdijk of Schore: 'Iedereen is heel tevree en trots erbij te horen'. Wat wil je ook anders, in een gemeente 'waar parke ren geen cent kost', 'cultuur is', 'twee keer per uur een trein van en naar de Randstad gaat' en 'de appels en peren zichzelf sappig presenteren'? ,,Ik kan zó nog drie liedjes schrij ven waarom het zo leuk is", zegt Ans Schilders lachend. ,,Ik woon in een mooi dorp met veel leuke winkels en een prachtige kerk in het midden." Ze wijst naar de overkant, naar het parkje om de kerk. ,,Zie je dat paadje? Als je daar doorheen loopt, kom je in een groen gebied waar je een heel stuk kunt wandelen. En als je de fiets pakt, zit je zo tussen de boomgaarden met peren, appels en pruimen. In het voorjaar als alles bloeit is het prach tig. Er zijn twee café's waar je terecht kunt als je eens een praatje wil ma ken. Ze organiseren daar ook activi teiten, een barbecue bijvoorbeeld." De Buurvrouw Even verderop aan het Kerkplein zit deelcafé De Buurvrouw: een 'non profit' koffiehuis waar je zelf een kopje koffie kunt drinken, maar ook koffie kunt 'uitdelen'. ,,Je kunt er een extra kopje koffie betalen voor ie mand die er geen geld voor heeft", legt Abel van der Sluis (18) uit. De ge boren Kapellenaar is actief in het CDA en studeert politicologie in Lei den. ,,Ik snap wel dat de gemeente in Ook voor jongeren is het er fijn wonen. Zeeland vergrijst, maar Kapelle heeft veel jonge gezinnen. Het is levendig trek is. Er zijn goede scholen, van ba sis- tot voortgezet onderwijs. Boven dien is er een enorme gemeen schapszin. Zo'n initiatief als De Buurvrouw is tekenend. Men ruimt er samen zwerfafval op, dat soort dingen. Ook voor jongeren is het er fijn wonen. Zeeland vergrijst, maar Kapelle heeft veel jonge gezinnen. Het is levendig. De sportverenigin gen draaien goed, er zijn verschil lende muziekverenigingen. En als je als jongere wat meer wil, kun je naar Goes. Dat is op de fiets goed te doen." Kees Bruijnes, voormalig lid van de Cultuurraad van de gemeente Ka- pelle, roemt de korte lijntjes met de bestuurders. ,,Zie je dat hertenpark met die waterpartij hier tegenover?", wijst hij. ,,Daar wilden ze een fiets pad aanleggen. Er is toen een bijeen komst geweest in dorpshuis De Vroone. Daar kwam zo'n honderd man op af en bijna iedereen was te gen. Wethouder Herselman gaf zich gelijk gewonnen. 'Als jullie het niet willen, gebeurt het niet', zei hij. Heel netjes." Zo gaat dat dus, in Kapelle. ,,Het is een voorbeeld van de goede contacten tussen bestuurders en be volking", aldus Bruijnes. ,,Kapelle was altijd een dorp van fruittelers. Van middenstanders. Ik heb altijd bij zaadhandel Van der Have gewerkt. De arbeiders die daar werkten, had den allemaal zelf ook nog wel een hectare met het een of ander staan. Je hebt hier nooit een arme onderlaag gehad." Anders winkelen Zou het daardoor komen, dat de kern Kapelle zo'n rijk winkelbestand heeft? Henri de Jager van Bas Mar de Jager Woninginrichting: ,,Niet al leen voor de dagelijkse boodschap pen kun je hier terecht, er zijn ook zaken waar mensen uit de hele regio op af komen. Ons eigen bereik is veel groter, wij leveren ook aan klanten van buiten Zeeland en hebben zelfs klanten in België en Duitsland. Maar daarnaast heb je bijvoorbeeld een bruidsmodezaak. En die moet het echt niet hebben van de mensen die hier in de regio trouwen. Kapelle heeft nog behoorlijk wat dorpswin kels: een fourniturenwinkel, een fietswinkel, een lingeriewinkel, een schoenenwinkel, om maar wat te noemen. We hebben grote winkelbe drijven als de Aldi, Albert Heijn en Action, maar ook een prachtige slager in het luxere segment. Mensen zijn bereid daar meer voor te betalen. Er zijn heel veel kapsalons. Het is hier ook een beetje anders winkelen, om- l*' - dat je niet door een winkelstraat loopt. Het is meer winkeltje, huis, winkeltje, huisje. Dat geeft een an dere sfeer." Een enorm pluspunt is het gratis donderdag 12 september 2019 GO 'Wie van Kapelle is, prijst zich gelukkig' Ondine van der Vleuten Kapelle A Ans Schilders: ,,Ik woon in een mooi dorp met veel leuke winkels en een prach tige kerk in het mid den." - Abel van der Sluis 1 Henri de Jager van Bas Mar de Jager Woninginrichting: ,,Niet al leen voor de dagelijkse bood schappen kun je hier terecht, er zijn ook zaken waar mensen uit de hele regio op af komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36