r. k Verboden te roken in Lange Zelke IN DE REGIO 6 Analyse MIJN DORP, MIJN STAD r A Een Zeeuwse rebel. Zo noemt Distrifood, het vakblad voor de super markten, André van der Hoofd. Met recht, want de super markteigenaar uit Serooskerke nam het als kleine franchisehou- der met succes op tegen het grote Coop. Die supermarktketen en Jumbo namen vorig jaar Emté over en verdeelden vervolgens onder ling de buit zonder dat de franchi senemers daar ook maar iets over te zeggen kregen. Ze bepaalden dat de supermarkt van Van der Hoofd verder moest gaan als Coop. Dat pikte de ondernemer uit Se- rooskerke niet. Met zijn jarenlange inzet had hij een goed draaiende en winstgevende supermarkt op gebouwd. Hij vreesde omzetver lies omdat de kwaliteit van Coop niet past bij wat hij zijn klanten al jarenlang aanbiedt. Bovendien zag hij zich geconfronteerd met extra kosten die Coop wilde doorbere kenen. Ook kreeg hij te horen dat hij het verder moest doen met minder mensen. Gebonden Coop vond dat het als rechtsopvol ger van Emté eenzijdig de franchi- seovereenkomst kon wijzigen. Daardoor was Van der Hoofd ge bonden met de keten zaken te doen tegen haar voorwaarden. Als de ondernemer dat niet deed, mocht de Coop hem uit zijn eigen bedrijf zetten en een ander aan stellen als franchisenemer, be toogden de advocaten. De raadsmannen van Van der Hoofd stelden op hun beurt dat elke ondernemer vrij is te bepalen onder welke voorwaarden hij kan en wil samenwerken met een franchisegever. Dat is inmiddels ook het standpunt van staatssecre taris Mona Keijzer. Zij maakte deze zomer bekend dat ze de mid denstanders meer en beter wil be schermen tegen de macht van franchisegevers. Zij vindt dat ze inspraak moeten hebben als de franchisegever de spelregels ver andert. Kritisch De rechters in Middelburg en Den Bosch lieten tijdens de zittingen van Coop tegen Van der Hoofd ook al doorschemeren dat ze op die lijn zitten. De Middelburgse rechter zei dat niet verwacht kan worden dat een ondernemer akkoord gaat met een overeenkomst die finan cieel heel nadelig is. En ook zijn Bossche collega liet zich zeer kri tisch uit over de manier waarop Coop omging met de Serooskerkse ondernemer. Tijdens beide zittin gen drongen rechters aan op over leg. Dat leverde aanvankelijk niets op en was het wachten op een de finitieve uitspraak. Beschermdame Zover is het niet gekomen. Blijk baar voelt Coop aan dat de kans op een Serooskerks filiaal heel klein is nu de staatssecretaris zich opstelt als beschermdame van de franchi senemers. Na de zitting van de rechtbank in Den Bosch bleek al dat Van der Hoofd voelde dat dit er aan zat te komen. Hij vergeleek in juni zijn strijd als die van David tegen Goliath. ,,En je weet wie won." De buitengewone opsporings ambtenaren (boa's) van de ge meente Vlissingen bekeuren ro kers vooralsnog niet, maar atten deren hen er de laatste weken wel op dat sigaret, sigaar of pijp uitge maakt moet worden. De maatregel is niet ontsproten aan het stadsbe stuur, maar is Vlissingen opgelegd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De NVWA ziet de Lange Zelke als een overdekt winkelcentrum, vanwege de glazen overkapping. Stephanie de Graauw uit Amsterdam had de verboden-te-roken-stickers, die boven ooghoogte her en der zijn opgeplakt in de Lange Zelke, gis- terochtend nog niet gezien toen ze de winkelstraat in liep. Ze maakt, na snel nog een trek te hebben ge nomen, haar sigaret uit en zegt half verbaasd, half verontwaar digd: ,,Als dit een winkelcentrum is, moeten ze aan het begin en het De NVWA blijft bij het standpunt dat de overkapping de Lange Zelke tot winkelcentrum maakt eind van de straat schuifdeuren maken. Nu is het een gewone doorgaande straat." Het Vlissingse college vindt met Stephanie dat de Lange Zelke tot de openbare ruimte behoort. ,,Maar de NVWA blijft bij het standpunt dat de overkapping de Lange Zelke tot winkelcentrum maakt. We kregen als gemeente al een bekeuring en als wij als ge meente niet handhaven, krijgen wij forse boetes als de NVWA bij volgende controles opnieuw ro kers aantreft in de straat. Wij moe ten dus wel optreden", betoogt wethouder Sem Stroosnijder. De gemeente zal binnenkort op vallender en grotere verbodssigna len in de Lange Zelke ophangen. Uitbater Twan Hendriks van Bak kerij Bart liet op zijn terrastafels al stickers aanbrengen om klanten te waarschuwen dat roken sinds kort verboden is in de winkelstraat. Hendriks werd vorige maand onverwacht opgebeld door de NVWA en kreeg een waarschu wing. ,,Mijn verweer dat ik niet wist dat de Lange Zelke een win kelcentrum zou zijn, ging volgens de Voedsel en Warenautoriteit niet op, omdat er een gerechtelijke uitspraak lag over een straat elders in den lande." Expositie Pieter Verstoep Muziekavond in Ter Reede Kledingbeurs voor kinderen donderdag 12 september 2019 Overwinning van een rebel WA I 1 Stephanie de Graauw uit Amsterdam had de verbodsstickers voor roken helemaal niet gezien toen ze door de Lange Zelke liep. foto ruben oreel Grote ketens kunnen niet meer alles zomaar opleggen aan hun franchisenemers. Dat blijkt nu in Serooskerke David won van Goliath in de strijd om de supermarkt. Emile Calon Serooskerke Rokers die een (e-)sigaret op steken in de Vlissingse winkel straat Lange Zelke lopen bin nen afzienbare tijd de kans een boete te krijgen. René Hoonhorst Vlissingen - Sem Stroosnijder, wethouder VLISSINGEN Pieter Verstoep expo seert zijn werken tot en met zondag 3 november in Vlissingen. Er zijn schilderijen en tekenin gen te zien. De expositie is te bezichtigen in de Herberg, Bellamypark 151 in Vlissingen. VLISSINGEN WVO Zorg verzorgt mor gen een avond met klas sieke muziek in Ter Reede Vlissingen. Het tangoduo 'Lagrimas y Sonrisas' verzorgt de muziek. Diverse stijlen passeren de revue. De moderne stukken van Astor Piazzolla, de tradi tionele oude tango's en de vrolijkere variant van de tango: milonga. Ook brengen zij ritmes van het Argentijnse platte land ten gehore. De aanvang is om 19.30 uur, inloop vanaf 19.00 uur. Entree bedraagt 7,50 euro. BIGGEKERKE In Biggekerke wordt vandaag en morgen een kinderkledingbeurs ge- houden. Er is kleding te koop van maat 80 tot en met maat 176. De kledingbeurs is van daag van 9.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur te bezoeken en morgen van 9.00 tot 14.00 uur. De locatie is Krommenhoeke 7 in Big- gekerke. De toegang is gratis. AAGTEKERKE Gale rie BANK, 12.00-17.00 uur: Expositie van Maria Kloet GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30 11.30 uur: Handwerk- club; Nimmerdor, 10.00-11.00 uur: Com putercursus Klik Tik; 11.00-12.30 uur: Digicafé MIDDELBURG Markt plein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Inloopspreekuur Budgetcoach; Land goed Ter Hooge, 10.00 uur: Excursie; Wijkcentrum Palet, 13.30 uur: Teken- en schildercursus; Kruit- molen, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor 50+; Koorkerk, 15.00 uur: Miniconcert Jans van Seters en Jans Wisse; De Hoek steen, 19.15-22.00 uur: Start koorrepeti ties Grootkoor Zee land voor het Kerst project; Grand Café Willem, 19.30 uur: Vrouwen Van Nu met Reineke van Wouwe VEERE Kerkstraat 6, 10.00-12.00 uur: Kof fie Korenmaat; Schotse huizen, 12.00 en 14.30 uur: Vaartocht VLISSINGEN Mercu- riusweg 19, 10.00 12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; De Burgerij, 11.00 12.00 uur: Sport- en spelactiviteit voor 50+; Lasloods, Tweede Binnenha- venweg 8, 15.00 18.00 uur: Vrijwilli- gersmarkt; Bolwerk, Papegaaienburg: 20.00-22.00 Interna tionale dans WESTKAPELLE Kas teel van Batavia, overdag: Johan Geerse 'Basalt en 'oofd'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34