Samen werken aan oplossingen f Zoeken naar I middenweg 4 in nieuwe masteropleiding waterexperts op o O Het is de eerste masteropleiding die de HZ aanbiedt: studenten met verschillende achtergronden vol gen deze opleiding na hun afge ronde hbo-opleiding. De Zeeuwse hogeschool ontwikkelde de mas ter samen met hogeschool Van Hall Larenstein in Velp en de Ho geschool Rotterdam en biedt de opleiding ook samen met deze scholen aan. In het eerste halfjaar verdiepen de deelnemers zich bij de HZ in kustgebieden. Daarna gaan ze in Velp aan de slag met ri- viergebieden en het Rotterdamse deel van de opleiding draait om stedelijke wateren. De drie hogescholen hebben de masteropleiding opgezet, omdat het bedrijfsleven vraagt om water deskundigen met een brede blik. ,,Veel wereldvraagstukken - denk aan het energieprobleem, voedsel voorziening en bevolkingsgroei - spelen zich afin deltagebieden. De studenten van deze masteroplei- ding leren integratief naar deze problemen kijken", legt oplei dingsmanager Sara Eeman van Van Hall Larenstein uit. ,,Het zijn Ze bekijken bijvoorbeeld hoe mosselkweek en toerisme optimaal samen kunnen gaan in de Oosterschelde complexe problemen, waar inno vatieve oplossingen voor nodig zijn. Bovendien moeten instanties samenwerken en mensen samen komen. De studenten worden op geleid om dit soort grote verande ringen te begeleiden." Proeftuinen De studenten doen tijdens de op leiding onderzoek in zogeheten 'living labs': proeftuinen op loca tie. ,,Ze bekijken bijvoorbeeld hoe mosselkweek en toerisme opti maal samen kunnen gaan in de Oosterschelde. Of hoe een onder gronds wateropvangsysteem in Rotterdam gebruikt kan worden voor de beregening van het voet balstadion van Sparta", vertelt op leidingsmanager Marco Lengton van de HZ. In de eerste week van hun oplei ding zijn de studenten langs de Schelde gereisd: van de bron in Frankrijk tot het Land van Saef- tinghe. ,,De studenten zien dat er veel verschillende aspecten aan het water zijn: industrie, toerisme, sociale problemen. Bovendien loopt de rivier ook nog eens door landen heen", vertelt Lengton. ,,Deze introductie is een metafoor voor de onderwerpen waar ze tij dens de opleiding mee aan de slag gaan." raties. Ik onderzocht hoe zij hun vastgoed klimaatadaptief konden maken. Ik ontdekte dat er veel men sen van de oude stempel werkten: er was een veranderingsproces nodig. Ik had betere aanbevelingen kun nen doen als ik meer kennis had gehad over hoe je zo'n proces kunt begeleiden. Dat zou ik heel j graag willen leren in deze mas- ter. In de toekomst zijn grote veranderingen nodig: we wo nen immers onder zeeniveau. Ik zou graag samen met anderen willen werken aan oplossingen J of na willen denken hoe je ge- m bieden andere functies kunt geven." lig. We werken thuis regelmatig sa men aan opdrachten." een ingenieursbureau. Daar zou ik dan vooral veel berekeningen maken. Maar ik ben geïnteres seerd in het grotere plaatje. Dat hoop ik te leren in deze master: waarom |V« veranderen rivieren en H| hoe moeten we de kust verdedigen?" Tijdens de introductie week van de master reis den de studenten langs l De Schelde. „Ik zag dat ie dereen heel erg bezig is met wat er in z'n eigen land gebeurt. Terwijl wat andere landen doen, heel veel invloed heeft. België en Frank rijk werken bijvoorbeeld hele maal niet samen. En voor België is de Schelde economisch veel belangrijker dan voor Neder land. Het is een uitdaging om daar een middenweg in te vinden." Mi chelle ter Haar en Ro bert Verwijs volgen de nieuwe master River Develop ment. FOTO RUBEN OREEL Michelle ter Haar (22) uit Dor drecht heeft watermanagement ge studeerd aan de Hogeschool Rotter dam. „Tijdens mijn afstudeerproject deed ik onderzoek bij woningcorpo- Michelle woont de komende an derhalf jaar in Middelburg, Velp en Rotterdam. ,,Middelburg is super leuk! We wonen met bijna alle stu denten in het Bagijnhof. Heel gezel- -Q is voor de zomer afgestudeerd als civiel technicus aan de Ho geschool Rotterdam. ,,Tijdens die oplei- heb ik heel specialistische ken nis opgedaan. Ik leerde hoe con structies in elkaar zitten en hoe zand zich in water beweegt. Ik had een baan kunnen zoeken bij donderdag 12 september 2019 GO Kijken naar het grotere plaatje Zestien studenten zijn deze week begonnen aan de nieuwe masteropleiding River Develop ment aan de HZ in Middelburg. In anderhalf jaar tijd worden ze opgeleid om watervraagstuk ken op te lossen. Cornelleke Blok Middelburg - Marco Lengton, HZ O Robert Verwijs (24) uit Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32