Tekort aan rechters Geen eenvoudige zaak Zeeland aast op 10 miljoen euro uit regiodeal ZEELAND 3 DRANKRIJDER RECHTBANK Momenteel is de 'doorlooptijd' van zaken langer dan gewenst", erkent woordvoerder Angela Mar tens van de Rechtbank Zee land-West-Brabant. Dat is heel vervelend voor de be trokkenen, benadrukt ze. Een van de oorzaken is het grote aantal zaken en de ernst daarvan. Hoe ingewik kelder een zaak, hoe meer partijen erbij betrokken zijn. Agenda's moeten op elkaar worden afgestemd, alle par- tijen kunnen verzoeken om (aanvullende) onderzoeken op tafel leggen. ,,Dat kost tijd. Wat ook niet helpt, is dat het plannen van de zit tingsdatum erg ingewikkeld is. Vooral als het om com plexe zaken gaat waarvoor niet één, maar drie rechters tijd in hun agenda moeten vinden." Daarnaast speelt het tekort aan rechters een rol - een landelijk probleem. Dat zal overigens in 2020 zijn weggewerkt, verwacht Martens. ,,Het kost tijd om vacatures in te vullen en rechters op te leiden. Ont wikkelingen zoals de toege nomen aandacht voor on dermijnende criminaliteit (vermenging van de boven- en onderwereld, red.) heb ben de behoefte aan straf rechters onverwacht snel doen groeien. OM en recht spraak hebben het probleem in een gezamenlijk rapport onder de aandacht gebracht van de Tweede Kamer." OPENBAAR MINISTERIE Sinds jaar en dag speelt daarnaast dat gedetineerden - ver dachten die vastzitten - ook beslag leggen op de 'zittingscapaciteit'. Elke drie maanden moeten zij weer voor de rechter komen; die bepaalt of ze langer mogen worden vastge houden, legt woordvoerder Martine Pilaar van het Openbaar Ministerie uit. Bij Martin Kalfsvel gaat het om een verkeersongeval waarbij een Fransman betrokken is. Dat maakt de zaak er niet eenvoudiger op. ,,De Fransman moest in Frankrijk gehoord wor den", zegt Pilaar. ,,En bij verkeersongevallen moeten techni sche analyses worden uitgevoerd. Dat zijn langdurige onderzoeken. Het ongeluk ge- beurde op 11 september 2017. Het proces-ver baal kwam binnen op 12 juni 2018, driekwart jaar later. Dat is best redelijk, gezien het voor gaande. In juni beginnen de vakanties; de stapels dossiers worden dan hoger. Het Openbaar Ministerie moet het dossier beoor delen: kijken wat de strafbare feiten zijn en de aanklacht opstellen. In oktober 2018 was dat afgerond. Dan wordt het dossier vrijgege ven voor de planning en moet er een zit tingsdatum komen. Ons centraal plannings bureau staat dan voor de uitdaging een da tum te prikken waarop iedereen kan. In dit geval: drie rechters, een griffier, de verdachte, het slachtoffer en de advocaten. Wij begrij pen echt dat hij hierover ontevreden is." Vorig jaar kreeg Zeeland 35 miljoen euro om regionale knelpunten aan te pakken. Overheden, onderwijsin stellingen en bedrijven in de regio droegen zelf ruim 60 miljoen euro bij, waardoor er 100 miljoen euro be schikbaar was. Het Rijk stelt cofi nanciering vanuit de regio als voor- waarde bij regiodeals. Het geld ging naar dertien projecten, waaronder een uitbreiding van University Col lege Roosevelt in Middelburg met een afdeling Engineering and Inno vation en een reddingsplan voor het voortgezet onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen. Kust Verder werd het geld gebruikt voor onder meer een Zeeuws sloopfonds om woningen te vernieuwen, ont wikkeling van de kust en een plan voor snelle afhandeling van lading in de Zeeuwse havens. Ook ideeën voor slimme mobiliteit en een uit breiding van het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp stonden op de lijst. Voor de derde tranche regiodeals ligt 180 miljoen klaar, blijkt uit een brief van minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedsel- Met cofinanciering kan de regiodeal in totaal zo'n 30 miljoen euro op tafel brengen kwaliteit aan de Tweede Kamer. Ge deputeerde Jo-Annes de Bat denkt dat Zeeland rond de 10 miljoen euro moet kunnen binnenhalen. ,,Met cofinanciering vanuit Zeeland kan de regiodeal in totaal zo'n 30 miljoen euro op tafel brengen. Dat zou toch weer een forse investering in Zee land betekenen", zegt hij. Dat bedrag zal vooral in grote pro jecten van minimaal één miljoen euro worden gestoken. De onder werpen liggen in Zeeland voor de hand. De Bat: ,,De zeer krappe ar beidsmarkt en de energietransitie zijn hier de grote thema's." Een nieuw thema dat het Rijk ingevuld wil zien, is verbetering van de kwa liteit van leven en de leefomgeving. Dat loopt van scholing, werk, kwali teit van wonen, veiligheid, milieu tot een samenleving waaraan ieder een kan deelnemen. De Bat: ,,Dat is heel breed. We zullen moeten zoe ken hoe we als Zeeland in leefbaar heid kunnen investeren." De grote projecten moeten, ook gezien de korte voorbereidingstijd, vooral uit de boezem van bestaande platforms en consortia komen, zoals Campus Zeeland (onderwijs), Energy Port Zeeland (energie), Zee- land-Connect (logistiek, autonoom rijden), Food Delta Zeeland (voed selproductie en -verwerking, kli maat, zoet water) en KiclMpi (slim industrieel onderhoud door inzet van robots en drones). ,,Die partijen ga ik verleiden om met voorstellen te komen", zegt De Bat. Spin in het web wordt de Econo mic Board Zeeland, waarin overhe den, onderwijs en bedrijfsleven zijn vertegenwoordigd. De Bat: ,,De board krijgt een belangrijke stem in de keuzes, omdat we met name voor de vitale Zeeuwse thema's projec ten willen zien." donderdag 12 september 2019 lang werd Martin Kalfsvels hoofd gefixeerd. EIGEN FOTO'S wachten op rechtszaak Drie maanden M Martin Kalfsvel prijst zich gelukkig dat hij in een grote Volvo reed. In Den Haag ligt 180 miljoen euro op de plank voor nieuwe regio deals met provincies. Zeeland hoopt daar rond de 10 miljoen van te oogsten. Met dat geld kunnen grote projecten worden bekostigd. Er staat wel druk op. Voor 1 december moeten projec ten bij het Rijk zijn ingediend. Frank Balkenende Middelburg - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31