'Het blijft zeer doen' Scalda: Zo'n extreme groei van aantal studenten hadden we niet verwacht Rien Pronk kan nu echt offroad Ria van der Meijden (71) is nog topfit Natuurliefhebber en gids krijgt een robuuste rolstoel van gemeente en natuurorganisaties Middelburgse doet mee aan het WK tennis voor senioren De groei is een opsteker voor de zorgsector, die in alle geledingen zit te springen om meer personeel. ,,Onze inschatting was wel dat het aantal studenten zou stijgen", zegt René van der Waal, directeur Zorg en Welzijn bij Scalda. ,,Maar de ex treme groei die er nu is, hadden we niet verwacht." De mbo-opleidingen kennen twee varianten: BBL (Beroeps Be geleidende Leerweg, waarbij de studenten in de praktijk het vak le ren en vaak één dag in de week naar school gaan) en BOL (Beroeps Op leidende Leerweg, ofwel voltijdstu denten). Verdubbeling Bij de opleidingen voor verzorgen den (niveau 3) is het aantal BBL- aanmeldingen bij Scalda met onge veer 150 gestegen, zegt Van der Waal. ,,Dat komt neer op bijna een verdubbeling." Daar staat tegenover dat het aantal BOL-studenten wat is gedaald. ,,Je ziet dat in het tweede of derde jaar bijna iedereen al een contract krijgt aangeboden en als BBL'er doorgaat." Ook bij de opleidingen voor ver pleegkundigen (niveau 4) is het aanzienlijk drukker geworden. ,,De BBL is met de helft gegroeid, terwijl er ook nog een kleine stijging in de BOL is. Dat laatste is tegen alle ver wachtingen in." De ontwikkelingen komen niet onverwacht, zegt Van der Waal. ,,Werkgevers zetten heel erg in op het binnenhalen van nieuwe men sen als stagiairs. Vanuit de overheid zijn er ook extra financiën gekomen om banen die vacant zijn, toch te kunnen vervullen." De gevolgen voor Scalda zijn groot. ,,We zijn druk aan het wer ven geweest voor nieuwe docenten. Die hebben we gelukkig ook ge vonden. We hebben 26 nieuwe ge zichten binnen gekregen", zegt Van der Waal. Bovendien is het, zeker in het begin van het studiejaar, schip peren met de ruimte. Werkgevers zetten heel erg in op het binnenhalen van nieuwe mensen Scalda gaat ervan uit dat de be langstelling nog wel even aan houdt. ,,Als we kijken naar wat er in Zeeland wordt gevraagd aan mede werkers, dat moeten we voorlopig flink veel mensen blijven scholen voor de zorg. Het aantal studenten zal niet zo sterk groeien als dit jaar, maar blijft de komende twee of drie jaar wel iets stijgen." De groei bij de HZ is minder spectaculair, maar nog altijd be hoorlijk, vooral bij de deeltijdoplei dingen. Aan de hbo-studie ver pleegkundige begonnen vorig jaar 208 studenten. Dit jaar waren er 230 aanmeldingen. Daarvan gaan er ze ker 220 daadwerkelijk de opleiding volgen. Dat aantal kan nog oplopen, want 1 oktober is pas de teldatum. Social Work noteerde 183 aan meldingen, waarvan er 176 al zeker zijn. Vorig jaar begonnen 156 men sen aan de bacheloropleiding. De animo voor de Associate degree Health Social Work op de HZ-lo- catie in Roosendaal steeg van 44 naar 51 studenten. It donderdag 12 september 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl BRESKENS 'Albregtse, Esther Marie, 37 jaar.' Het is de tweede naam op de lijst met slachtof fers van het bombardement op Breskens, van 11 september 1944. De lijst wordt jaarlijks voorge lezen tijdens de herdenking. Ook gisteren weer. Om ieder jaar weer de naam van zijn moeder te horen, is zwaar voor Jan van de Velde (1931, midden op de foto). ,,Het blijft zeer doen. Vooral omdat haar naam niet op de steen bij het mas sagraf staat. Moeder werd pas op 2 februari 1945 door vader gevonden. Ze lag onder het puin van ons huis. Vader ging vrijwel iedere dag na zijn werk een beetje opruimen. Ze is overle den door een bom die naast ons huis viel. De muur bezweek en moeder kwam eronder te recht'', vertelt Van de Velde. ,,Door alle omstan digheden, het weer en de temperatuur was ze wonderbaarlijk geconserveerd. Ze werd begra ven op de Algemene Begraafplaats naast een Engelse soldaat. Een oorlogsgraf, waarop nog ieder jaar bloemetjes worden gelegd. Moeders graf is ooit geruimd. Waarom en waar haar res ten naar toe zijn weet niemand. Dit doet extra pijn. Ik ga naar alle herdenkingen, maar weet niet waar mijn moeder ligt." Thuis bij Jan hangt een grote foto van Esther van de Velde-Albregtse. Ze is niet vergeten. Ook gisteravond tijdens de druk bezochte her denking in de kerk van Breskens was Jan er, met een bloemetje voor zijn moeder. ZEELAND10 ZEELAND 12 Animo zorgopleidingen groot Het aantal Zeeuwse studenten dat kiest voor een opleiding in de zorg is flink gestegen. Scalda spreekt van een spectaculaire groei. HZ University of Applied Sciences heeft ook aanzienlijk meer aanmeldingen dan vorig jaar. Rolf Bosboom Goes - René van der Waal, Scalda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29