TeamNL Vandaag begint de honderdste editie van het KLM Open In de hotseat 22 Onder de rook van Schiphol begint vandaag het KLM Open. Een jubileumuitvoering, want het golftoernooi viert de honderdste verjaardag. In vogelvlucht enkele bijzondere namen. KALENDER Volleybal, EK Paracycling, WK Bridge, WK Paratafeltennis, EK 120 gulden. Omgerekend iets meer dan 54 euro. Dat was in de beginja ren van het Nederlandse golftoer- nooi de beloning voor de eindwin naar. De eerste, in 1912, was de Brit George Pannell, die van de twaalf deelnemers het minst aantal slagen nodig had voor de toen nog 36 holes van de Koninklijke Haagsche Golf Country Club tijdens het Dutch Open. Het was de geboorte van wat is uitgegroeid tot het oudste interna tionale sporttoernooi van Neder land. Op de European Tour zijn er weinig organisaties die kunnen bo gen op een oudere historie. Dat niet in 2012 maar pas dit jaar de hon derdste uitvoering wordt gespeeld, komt door de twee wereldoorlogen. Tot 1981 ging de wedstrijd door het leven als het Dutch Open, waarna de Koninklijke Luchtvaart Maat- schappij de eerste titelsponsor werd. Nog even ter vergelijking: 107 jaar na de eerste uitvoering incasseert de golfer die zondagmiddag op hole 18 met de trofee zwaait het luttele bedrag van 360.000 euro. Het prij zengeld van de jubileumeditie is opgeschroefd naar een totaal van 2 miljoen euro, waarmee het KLM Open tot de middenmoot van de Europese toernooien behoort. Met dat bedrag lukt het niet om wereld toppers naar het Nederlandse kam pioenschap te halen, want een Ti ger Woods vraagt - naar verluidt - alleen al aan startgeld een slordige 2,5 miljoen dollar. Buiten mededinging Toch heeft de organisatie heel wat fraaie namen op de lange erelijst staan. Een aantal springt er uit. Wat te denken van Gerard Martinus - 'Gerry' - del Court van Krimpen (1889-1944). Als amateur en buiten mededinging deed hij in 1915 mee aan het Dutch Open, maar zijn score van 152 was twaalf slagen be ter dan de beste pro's. Tot op de dag van vandaag is Del Court van Krim pen de enige Nederlandse amateur, die dat geflikt heeft. Del Court van Krimpen, die later gold als de beste vooroorlogse golfer van ons land, hechtte vooral waarde aan de geest waarin golf gespeeld moest wor den. 'Hij haatte regels. Hij speelde het spel om het spel, niet om te winnen', aldus opgetekend in Gol fers Magazine (augustus 2018). Met de zege van Maarten Lafeber in 2003 kwam een eind aan een lange periode van droogte onder Nederlandse winnaars. Liefst 56 jaar moest er gewacht worden op een opvolger van Joop Rühl, die in 1947 de Open won. Bijna ging dat toernooi niet door, omdat de orga nisatie de benodigde 2500 gulden (iets meer dan 1100 euro) pas op het laatste moment via giften binnen had. Een naam die ook zeker genoemd moet worden in de historie van het Dutch Open, is die van wijlen Se- veriano Ballesteros, de in 2011 op 54-jarige leeftijd aan een hersentu mor overleden Spanjaard. 'Seve', immens geliefd, won het toernooi in 1976. De zege van de toen 19-ja- rige golfer was zijn eerste overwin ning op de Europese Tour. De cha rismatische Ballesteros groeide met zijn uitzonderlijke spel uit tot een grootmeester en voerde jarenlang de wereldranglijst aan. Met dank aan Nederland, waar zijn zegereeks begon. In 1980 en 1986 wist hij het Dutch Open ook nog te winnen. Opmerkelijk is verder de editie van 1989, toen drie spelers tijdens de langste play-off ooit op de Euro pean Tour streden om de zege. On der barbaarse weersomstandighe den lukte dat uiteindelijk, na negen extra holes, José Maria OlazSbal. Het stormde en regende zo hard, dat de Spanjaard won met nota bene een double bogey (twee bo ven par). ,,Het was in een woord een hel'', sprak de winnaar na af loop. De 100ste editie van het Dutch Open, op de baan van The Interna tional, telt dit jaar twee oud-win naars van eigen bodem: Maarten Lafeber, met zijn 23ste deelname re cordhouder en Joost Luiten. De Bleiswijker, die won in 2013 en 2016, kan de jarige organisatie het o zo gewenste cadeau geven: een nieuwe zege. AD BEKIJK DE COMPLETE KALENDER OP TEAMNL.ORG Joost Luiten won het KLM Open in 2013 en 2016. Deze week gaat hij op de baan in Badhoevedorp op voor zijn derde titel. donderdag 12 september 2019 GO Grote namen op erelijst Ralph Blijlevens Amsterdam Nederlander Maarten Lafeber begint aan zijn 23ste KLM Open, een record. foto anp TeamNL is hét sportteam van Nederland. Wij vertegenwoordigen Nederland 365 dagen per jaar, op het hoogste internationale niveau. Onze reis op weg naar de Olympische en Paralympische Spelen voert ons langs vele toernooien over de hele wereld. Kijk hier waar we deze week onder andere actief zijn en volg ons via teamnltweets, Hteamnlinsta of 13 EchtTeamNL. 12-19 SEPTEMBER 13-29 SEPTEMBER Het EK mannen vindt plaats in vier landen: Nederland, België, Frankrijk en Slovenië. TeamNL komt tijdens de poulewedstrij den in Rotterdam en Amsterdam in actie. 16-21 SEPTEMBER 14-28 SEPTEMBER TeamNL verschijnt in Emmen met twintig renners aan de start. Ze komen uit bij het reguliere wielrennen, het handbiken en op de tandem. Het WK bridge voor viertallen wordt gehouden in het Chinese Wuhan. Nederland is met twee teams vertegenwoordigd. In Helsingborg in Zweden wordt het EK paratafeltennis gehou den. TeamNL is met acht deel nemers goed vertegenwoordigd op dit toernooi. i NEDERLANDSE /LOTERIJ Heineken Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22