Kapelle 0 (met een K), heeft het JOL 'Bomenknuffelaar' Irene haalt steeds Jmi meer haar gelijk Alimentatie wordt nog duurder grapje Onderzoek: meer verontreiniging op grotere diepte Prinses viert 80ste verjaardag in Carré met speciale voorstelling over de natuur »P8 Experts verwachten vloed aan rechtszaken door verlaagde aftrekbaarheid Kapelle blijft de komende jaren het hardst groeien van alle gemeenten in Zeeland. Wat maakt deze kleine gemeente zo populair? Ans Schilders (hier bij het beeld van de bekendste Kapellenaar Annie M.G. Schmidt) weet het wel. Zij schreef ooit het lied Kapelle met een K en woont er al 38 jaar. Ze noemt groen, cafés, winkels, andere voorzie ningen en de trein. Kapelle heeft het allemaal. Het grondwater in drinkwaterwin- gebieden raakt op steeds grotere diepten en met steeds meer stoffen verontreinigd. Dat blijkt uit onder zoek van KWR, het kennisinstituut van de drinkwatersector. Boosdoe ners zijn vooral nitraat, bestrij- dingsmiddelen en oude bodemver ontreinigingen. Daarnaast komen industriële stoffen en (dier)genees- middelen op steeds grotere schaal voor in grondwater. Uit dat water wordt meer dan de helft van ons kraanwater gewonnen. Ook nieuwe activiteiten onder de grond, zoals geothermie (aard- warmtewinning) of de opslag van warmte en kou, vormen volgens KWR een risico voor ons drinkwa ter. Het kennisinstituut waar schuwt voor een 'gestage en waar schijnlijk onomkeerbare verslech tering' van de grondwaterkwaliteit. Met het oppervlaktewater, waar 40 procent van het Nederlandse drinkwater uit wordt geprodu ceerd, is het niet veel beter gesteld. Rivieren raken steeds meer veront reinigd met chemische stoffen en medicijnresten. Het KWR ziet risi co's in nieuwe, nog onbekende Het is twee voor twaalf voor de 221 Nederlandse drinkwaterbronnen stoffen, zoals GenX. Die mogelijk kankerverwekkende stof zorgde af gelopen jaren rond de Chemours- fabriek in Dordrecht voor veel on rust. Ook lopen er onderzoeken naar de gezondheidsrisico's van microplastics, nanomaterialen en diergeneesmiddelen (zoals anti biotica) in drinkwater. Klimaatver andering veroorzaakt bovendien nieuwe bedreigingen, zoals verzil- ting. Het vinden van nieuwe wa terwingebieden wordt ook steeds moeilijker. De drinkwaterbedrijven zijn erg geschrokken. ,,Deze studie levert een zorgelijk beeld op. Het is twee voor twaalfvoor de 221 Nederlandse drinkwaterbronnen. Maatregelen om de kwaliteit te verbeteren zijn absoluut noodzakelijk", zegt Peter van der Velden, voorzitter van de Vereniging van waterbedrijven in Nederland (Vewin). Hij overhan digt het onderzoek vandaag aan mi nister van Infrastructuur en Water staat Cora van Nieuwenhuizen. Over de kwaliteit van het drink water dat uit de kraan komt, hoeft niemand zich zorgen te maken, be nadrukt Van der Velden. ,,Die is op timaal. Maar het kost steeds grotere inspanningen om het water gezui verd te krijgen.'' P4 Nieuwsmedia y si ZEELAND8 FOTO MARCELLE DAVIDSE P11 Winning drinkwater in gevaar De kwaliteit van onze bronnen voor drinkwater is in gevaar. Dat komt onder meer door che mische stoffen, medicijnresten en mest. De drinkwaterbedrij ven slaan groot alarm. Annemieke van Dongen Nieuwegein —Peter van der Velden, Vewin In de middag op steeds meer 20°C plaatsen zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1