ECONOMIE 17 De grootste Pyjama Party van Nederland! Nieuwe samenlevingen kunnen worden bedachtén gebouwd IDEEEN voorrechten niet opgeven. Er wor den argumenten bedacht om hun bezit te rechtvaardigen. ,,Ze zeg gen: we hebben het verdiend met hard werken. Of: door de bezits verhoudingen blijft het land sta biel.'' Maar niets is minder waar, schrijft Piketty. Toen de slavernij werd afgeschaft kregen de slaven houders en niet de slaven schade vergoedingen. Rijkdom is soms crimineel verworven of soms in de schoot geworpen met een erfenis. Rijken maken de armen wijs dat hun rijkdom, hun bezit, 'normaal' is, dat de samenleving nou een maal zo is ingericht. Niemand durft dat ter discussie stellen. ,,Ei- gendom is in onze samenleving heilig verklaard'', schrijft de eco noom. ,,Ik wil de lezer er met his torische voorbeelden van overtui gen dat er wél andere normen denkbaar zijn over rechtvaardig heid en gelijkheid.'' Allerrijksten Na de crisis van de jaren 30 en de Tweede Wereldoorlog slaagden Europese socialisten er bijvoor beeld in om de rijkdom gelijkmati- ger te verdelen, aldus de econoom. En daar komt de ideologie van Piketty zelf om de hoek kijken - waar hij overigens niet geheimzin nig over doet. Hij richt zijn pijlen overwegend op de allerrijksten. Hij pleit voor herverdeling van rijkdom en bezit middels belastin gen (zie kader). Het doel: ,,Een we reld zonder miljardairs.'' Economen van de OESO, die Pi- ketty's boek al lazen, noemen dat 'obsessief', 'discutabel' en 'gevaar lijk'. Maar de econoom heeft het tij mee. Zijn boodschap vindt veel ge hoor, nu de 'uitwassen' van het ka- pitalisme wereldwijd bediscussi eerd worden. Belastingparadijzen staan ter discussie. Een internatio nale 'techtaks' op bedrijven als Google en Amazon wordt uitge werkt. Ongelijkheid staat hoog op de internationale politieke agenda. In Frankrijk en Nederland wordt de vraag gesteld of 'gewone' men sen wel de lasten moeten dragen van een nieuw klimaatbeleid. Pi- ketty: ,,Je kunt niet aan de lagere en middeninkomens vragen om offers te brengen als niet onomsto telijk vaststaat dat de allerrijksten minstens zoveel bijdragen.'' Op 16 november is het tijd voor de grootste pyjama party van Nederland. Op een bed midden in Ziggo Dome ontvangt Chantal bekende slaapgasten, zoals Lil' Kleine, Glennis Grace, Maan, Victor Mids, Wibi Soerjadi, Tony Junior, Famke Louise, Corry Konings en vele anderen. Bestel nu de laatste kaarten voor de 2e ring op zaterdag 16 november in de Ziggo Dome. Bestel tickets op pzc.nl/chantal donderdag 12 september 2019 PC Thomas Piketty doet in zijn boek verscheidene voorstel len voor een egalitaire sa menleving: In bedrijven moeten werk nemers de helft van alle be stuurszetels bezetten en het stemrecht van grootaandeel houders worden beperkt. Er moet belasting komen op alle vormen van bezit, die toe neemt naar mate het meer waard is. Dat kan oplopen van 0,1 procent tot 90 procent be lasting over alle bezit boven de 2 miljard euro. Op 25-jarige leeftijd krijgt iedereen een 'erfenis' van de staat van ongeveer 120.000 euro (betaald door die 'bezits belasting'). Daarmee kan een huis worden gekocht of een bedrijf worden gestart. Amsterdam Ziggo Dome 16 november 2019 *De prijzen zijn incL. servicekosten per ticket en excl. €3,60 transactiekosten per bestelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17