Stiksto +UK 0) \^m PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE BOEK KAPITALISME J Hij om, schreef een wereldwijde bestseller en is zelfs te gast op een rockfestival. Nu publiceert Fransman Thomas Piketty een nieuw boek. Nederland heeft een enorm stikstofpro bleem, wie het nieuws volgt kan daar niet meer omheen. Alleen vind ik het nogal verwarrend waar de schoen nu precies wringt. Ik krijg alsmaar de indruk dat stikstof zo problematisch is omdat het bouwprojecten stil legt, snelheidsverhogingen blokkeert en zelfs de vergunning van de Grand Prix van Zandvoort in de waagschaal stelt. Terwijl ik al tijd dacht dat het probleem is dat stikstof onze gezondheid en de biodiversiteit aantast. en media neergezet als een dilemma tussen eco nomische groei en de natuur. Mag het vliegveld in Lelystad open of willen we de juchtleerkever en mopsvleermuis beschermen? Het stikstofbe- sluit van de Raad van State heeft het imago van een irritante modderkruiper die een streep zet door alles wat leuk is in het leven: vlees eten, op vakantie gaan met het vliegtuig, hard rijden en naar Formule 1 kijken. Maar groen versus groei is een valse tegen stelling. Er is best economische groei mogelijk zonder extra wegen, meer 130 kilometerzones, een enorme veestapel en een extra vliegveld in Lelystad. Steeds meer economen stellen dat be stendige economische groei duurzame groei is. Een keuze vóór de natuur, is er dus niet auto matisch één tegen eco nomische ontwikke ling. Groen versus we hebben helemaal Qroeï is niet de luxe om tégen de natuur te kiezen. Het een valse stikstofbesluit is er niet tegenstelling alleen voor de mopsv-. leermuis en een stelletje fanatieke milieu-activisten. De natuur, dat zijn wij. En het is hard nodig dat dit vaker op econo miepagina's staat. Ieder jaar sterven er zo'n 11.000 Nederlan ders door luchtvervuiling. Gemiddeld leven Nederlanders negen maanden korter door luchtverontreiniging. Een van de grootste boos doeners is stikstofdioxide. ,,Stikstofdioxide is een sluipmoordenaar. Je ziet het niet, je merkt het niet, maar het veroorzaakt wel ontstekingen in de luchtwegen'', zei een longarts dinsdag te gen deze krant. Bij één op de vijf kinderen met astma in Nederland is de ziekte gerelateerd aan luchtvervuiling door het verkeer. In geen enkel ander Europees land is dat aantal zo hoog. Zelfs als het verdwijnen van allerlei plant- en diersoorten je helemaal niets kan schelen, zou je vraagtekens moeten stellen bij snelheidsver hogingen, de opening van de luchthaven in Le lystad en extra wegen. Politici die proberen het stikstofbesluit van de Raad van State met aller lei slimme trucs te omzeilen, slaan een doodlo pende weg in. De gezondheid van burgers moet een hogere prioriteit krijgen dan de aanleg van wegen of een vliegveld. Arcelor Mittal ABN Amro ASML Unibail Rodamco Parijs anstaand week end wordt aan de rand van Pa rijs een be roemd pop- en rockfestival ge i houden. Op het podium, voor tienduizenden be zoekers, staan onder meer topacts als Youssou N'Dour en Les Né- gresses Vertes, maar ook econoom Thomas Piketty. Hij zal op zater dag zijn boeken signeren en wordt geïnterviewd. De dag erna reist hij naar het noordoosten van Frankrijk. In Straatsburg is hij de eregast bij een debat over economie. Kort daarna is hij te zien op een boekenbeurs in Parijs waar hij opnieuw zijn boeken zal signeren. Hoeveel economen zijn er die 'op tournee' gaan, worden uitge nodigd op popfestivals en handte keningen uitdelen? De Franse eco noom Thomas Piketty is, zonder te overdrijven, een ster. Dat is te danken aan zijn bestseller Kapitaal in de 21ste eeuw, die verscheen in 2013. Het ging over ongelijkheid in de wereld en kwam met baanbre kende cijfers over de verschillen tussen rijk en arm. Het boek werd vertaald in veer tig talen. Inmiddels zijn er 2,5 mil joen exemplaren van verkocht, waarvan alleen al 600.000 in China. Op de Franse radio werd het al in een rij wereldwijde best sellers genoemd met de bijbel, de koran en Harry Potter. In de Verenigde Staten hield hij bijeenkomsten met Nobelprijs winnaars en adviseerde hij het Witte Huis: 'de econoom die Obama beïnvloedt', schreef de Britse krant The Times. Het presti gieuze Duitse Handelsblatt noemde Piketty 'een rockster-eco noom'. In Nederland haalde GroenLinks-leider Jesse Klaver Piketty naar de Tweede Kamer, waar hij in november 2014 in een hoorzitting sprak met de financi ële woordvoerders. Pamflet En nu is er dan de opvolger van Kapitaal. Vandaag verschijnt Capital et Idéologie, ruim twaalf honderd pagina's dik. Het gaat op nieuw over de (financiële) onge lijkheid in de wereld. Maar Piketty gaat nu een flinke stap verder: hij wil het huidige kapitalisme 'af schaffen en vervangen'. Critici spreken van een politiek-ideolo- gisch (én vuistdik) pamflet. ,,Ik pleit voor een vorm van participa tief socialisme'', vertelde Piketty zelf in een exclusief interview met het Franse weekblad L'Obs. Zijn centrale stelling is simpel: ongelijkheid en verschillen tussen rijk en arm zijn helemaal niet 'normaal', zoals we vaak denken. Ze zijn géén inherent gevolg van onze economie of van technologie. Ongelijkheid is het gevolg van keuzes, schrijft de econoom. ,,On- gelijkheid wordt ideologisch en politiek bepaald. De markt en con currentie, kapitaal en schuld, be- lastingparadijzen ze bestaan niet uit zichzelf. Ze worden be dacht, ze komen voort uit legale, fiscale en politieke systemen.'' Daaruit trekt Piketty een eerste les. Als ongelijkheid een keuze is, is het ook te veranderen: door te kiezen voor een Snder legaal, fis caal of politiek systeem. ,,Nieuwe samenlevingen kunnen worden bedacht én gebouwd'', schrijft Pi- ketty. Hij wordt niet voor niks 'de linkse optimist' of 'utopist' ge noemd. Piketty reist in zijn boek door de tijd, beschrijft vele landen, en noemt historische voorbeelden. ,,Zweden was lange tijd een land waar heel veel ongelijkheid was. Tot 1911 hadden de allerrijksten daar ieder honderd stemmen bij verkiezingen, in plaats van één stem. Door politiek verzet is dat veranderd.'' In de jaren 50 en 60 werd 's we relds hoogste minimumloon be taald in nota bene de Verenigde Staten - het land dat we vaak zien als ultraliberaal. In Duitsland is geëxperimenteerd met stemrecht van werknemers in het bestuur van bedrijven. ,,Dat leidde ertoe dat de leiders van het bedrijf min der excessieve salarissen kregen en dat personeel zich meer betrokken voelde.'' Het grote obstakel voor de idea len van Piketty vormen 'bezit en eigendom', of het nou gaat om een bankrekening in Zwitserland, een kasteel, een winkel of aandelen. Meestal is het de elite die het meeste 'bezit'. En die elite wil haar Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Het stikstofprobleem wordt door de politiek Maar nog belangrijker: Reageren? economie@persgroep.nl O Volgens Bloom berg onder zoekt het staal concern de ver koop van zijn bouwtak +12% De aantrekkende rente stuwde banken en verze keraars donderdag 12 september 2019 PC De chipmachine maker zat in de lift door de la gere prijs die Apple de iPhone 11 meegeeft Opnieuw boekte het vastgoedbe drijf een mooie koerswinst o Rockster-econoom Piketty meer Frank Renout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16