Luuk. -Suuoue EUWS 11 Notarissen en echt scheidingsadvocaten waarschuwen voor een stroom aan alimentatie rechtszaken. In 2020 mogen ex-echtgenoten namelijk een minder groot deel van hun maandelijkse bijdrage fiscaal aftrekken. Hun voormalige geliefden zijn de dupe. als over- moeid ,In de ELKE DAG HET NIEUWS TUSSEN JE OREN donderdag 12 september 2019 Het kabinet verlaagt de fiscale aftrek van partneralimentatie in stappen van 51,95 procent nu, naar uiteindelijk 37 procent in 2023. Dat is eerder vastgelegd in het Belasting plan 2019. „Alimentatieplichtigen gaan daardoor honderden tot duizenden euro's meer belasting betalen, waardoor velen de ali mentatie niet meer of veel moeilijker kunnen opbrengen'', zegt notaris Aniel Autar, bestuurslid en woordvoerder van notariële specialistenvereniging EPN. ,,Wij verwachten dat velen naar de rech ter stappen om verlaging te vragen.' In flink wat gevallen zal de rechter de eis toewijzen, verwacht Alexander Leuf- tink, voorzitter van de vereniging fami lie- en erfrechtadvocaten scheidings mediators vFAS, waarbij circa duizend advocaten (kantoren) zijn aangesloten. „Met name als de alimentatieplichtige ex-partner conform zijn of haar maxi male draagkracht alimentatie betaalt, wat regelmatig het geval is." Honderden euro's Resultaat is dat niet alimentatiebetalers - vaak mannen met een hoog inkomen van boven de 68.500 euro - erop achter uit gaan, maar hun voormalige partners. In het ergste geval ontvangen ze 20 procent min der alimenta tie, dat kan honderden euro's schelen. „Vaak gaat het om vrouwen met een modaal of laag inkomen", stelt Leuftink van vFAS. Volgens hem bedraagt in vijf van de zes gevallen de partneralimenta tie 1600 euro bruto of minder per maand. Gemiddeld betalen ex-partners circa 1000 euro bruto. ,,Om de inkomensachteruitgang op te vangen zal de alimentatiegerechtigde ex-partner zorg-, huur- en andere toe slagen aanvragen of moet er een beroep worden gedaan op een aanvullende uit kering. Dat gaat de schatkist fors meer geld kosten.'' vFAS heeft de nieuwe situ atie doorgerekend voor een ex-partner met drie kinderen. ,,De uitkomst: wat de overheid middels minder aftrek aan extra inkomensbelasting binnenhaalt, kost aan de toeslagenkant beduidend méér.'' Daar blijft het echter niet bij. De dui zenden rechtszaken die de lagere aftrek oplevert, gaan de werklast voor de recht spraak fors verhogen, met alle kosten van dien. ,,Op dit moment zien wij al dat de wachttijd bij een aantal rechtbanken de grens van het onaanvaardbare be- David Bremmer Rotterdam reikt'', stelt notaris Autar van EPN. Ook de kosten van gesubsidieerde rechtsbij stand gaan omhoog. ,,Al met al zal deze wetgeving veel gescheiden mensen die in harmonie met elkaar leven tegen el kaar opzetten. Met alle gevolgen van dien. Dat moet je als overheid toch niet willen.'' EPN en vFAS roepen het kabinet op om dit jaar alsnog af te zien van de nieuwe regels. ,,Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald'', zegt Autar. Onderzoek Ook Frank van den Barselaar, belasting adviseur gespecialiseerd in de gevolgen van echtscheidingen, stelt dat de nieuwe regels ergernis en irritaties opwekken bij voormalig getrouwde stellen. ,,Na de wijziging van de hypotheekaftrekregels in 2013 is dit de grootste ergernis voor de scheidingspraktijk in mijn carrière.'' Doel van de maatregel is het mes te zet ten in de hoeveelheid aftrekposten bij de huidige inkomstenbelasting. De kin deralimentatie kan al niet meer worden afgetrokken. Onzin Van den Barselaar stelt echter dat het ka binet de nieuwe regels slecht heeft doordacht. Het kabinet stelt dat er nau welijks kosten aan de maatregel zijn ver bonden. „Ze gaan er vanuit dat alimen tatieplichtigen de lagere aftrek gewoon accepteren. Dat is onzin." Onderliggend probleem is dat het ka binet de alimentatieaftrek als inko- mensverminderende aftrekpost be schouwt, net als bijvoorbeeld studiekos ten en andere persoonsgebonden aftrek posten. „Dat klopt niet, het is een stukje inkomensoverdracht: wat de betaler minder aan belasting hoeft te betalen, gaat naar de ontvanger." Van den Barselaar wijst op onderzoek uit 2012 waarin toenmalig staatssecre taris Frans Weekers (Financiën) de ef fecten heeft doorgerekend. De uit komsten zijn nooit bekend gemaakt, maar het resultaat was dat het kabi net de aftrek van Dit moetje alimentatie onge- gezamenlijke ini- heid toch niet willen PvdA en VVD uit 2013 om tot een - Aniel Autar, nieuw alimenta- notaris tiesysteem te ko men, is eveneens niet gekozen voor defiscalisering. Vol gens de drie partijen pakte dat nadelig uit voor de ontvangende ex-partner, die het inkomen daardoor ziet dalen. Ook zouden veel te veel wettelijke regels moeten worden aangepast. Wel zou be perking van de aftrek de schatkist een flink bedrag kunnen opleveren: 100-140 miljoen euro per jaar. De belangenclubs stellen dat de nieuwe regels niet enkel tot een stroom aan rechtszaken en gedupeerde ex-part ners leidt, maar ook tot minder moge lijkheden om echtscheidingen soepel af te wikkelen. Nieuw! OchtendPod, dé podcast voor wie graag opstaat met het Laatste nieuws. Luuk Ikink en zijn vrouw Simone Wijnands praten je in 20 minuten bij over de belangrijkste onderwerpen uit de ochtendkranten. Direct luisteren? pzc.nl/OchtendPod PM Alimentatie wordt een nog duurder grapje t l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11