9 SCHMITZ We zien de laatste maanden veel Irakezen en Iraniërs. Sikhs zijn de laatste trend marechaussee i den ook veel Irakezen en Iraniërs. De laatste trend wordt gevormd door de Sikhs uit India, die zich voordoen als Afghanen'', zegt kolonel Paul Vos, hoofd Operaties bij de marechaussee en voorzitter van het Landelijk In- klimmersoverleg. Behalve de nationaliteiten veran deren ook de smokkelwerkwijzen continu. Door de strengere controles rond de havens van Hoek van Hol land proberen mensen al eerder in vrachtwagens te klimmen. Even was er een piek van kamperende Albane zen rond parkeerplaats Streepland, vlak voor de Moerdijkbrug, op de weg naar Rotterdam. Daar maakten politie en gemeente een eind aan. Kolonel Vos: ,,Je ziet het probleem groeien. In België en Frankrijk zeg gen ze: het komt naar het noorden! Nou, wij willen hier toch graag Belgi sche toestanden vermijden.'' Met die toestanden doelt Vos op het Maximi- liaanpark in Brussel, waar honderden migranten verblijven. Het is een be ruchte wervingsplek voor smokke laars. Net zoals sommige vrachtwa genparkeerplaatsen langs Belgische snelwegen. ,,Die zijn in handen van criminele groeperingen die de gewa pende concurrentie met elkaar niet schuwen.'' Levensgevaarlijk Ook levensgevaarlijke pogingen om met een gammel vaartuig de over steek naar Engeland te wagen, steken in Nederland de kop op, in navolging van illegalen in België en Frankrijk. In juni werd een 26-jarige Eritreeër voor de kust van IJmuiden van een vlot gehaald. Hij wilde op het vaar tuig, dat was gemaakt van smalle boomstammen, plastic bloempotten en jerrycans naar Engeland varen. Als tijdens de controle op Hazel- donk mensensmokkel wordt ver moed, gaat die informatie direct naar de Operation Room van Europol. Daar, op de eerste verdieping van een groot en grijs gebouw in Den Haag, zitten zo'n vijftig politiemensen uit heel Europa achter computers. Het is een extra afgeschermde ruimte, in een toch al streng beveiligd gebouw. Het team is speciaal samengesteld voor de actiedagen. Op de schermen ko men realtime informatieverzoeken binnen van (militaire) politiekorpsen op plekken als Hazeldonk. „Collega's uit andere landen chec ken dan direct of zij informatie heb ben over landen waar een aangetrof fen persoon nog meer is geweest. Uit die informatie kun je misschien een patroon halen. Die analyse kan waar devol zijn voor opsporing in de toe komst'', zegt Victor Garcia Cuenca, werkzaam bij de Spaanse Guardia Civil en leider van de gezamenlijke actiedagen. Hetzelfde gebeurt als migranten worden aangetroffen in een vracht wagen: kennis over de manier waar- op ze verstopt zitten, kan waardevol zijn voor politiemensen in heel Eu ropa. Want de ene keer zitten er mi granten in een bergplaats, de andere keer zijn het drugs of wapens. Het maakt de smokkelbendes weinig uit. Hun netwerken zijn niet langer 'pira mides' met een grote baas aan de top, het zijn verschillende groepen die el kaar gebruiken. Arrestaties Tijdens de Joint Action Days werden door heel Europa ruim 200.000 men sen, voertuigen en woningen gecon troleerd. Daarbij werden 175 mensen gearresteerd, 51 vuurwapens in be slag genomen en 164 illegalen aange troffen. In Nederland werden drie mensen aangehouden die door de politie werden gezocht of nog een celstraf hadden openstaan. ,,Het is heel belangrijk om informatie met el kaar te delen'', zegt Martin van der Meij, een Nederlander die als specia list bij Europol werkt. ,,Soms zien po litiekorpsen een onderzoek alleen als een nationaal onderzoek. Maar meer delen levert ook meer resultaten op.'' Op Hazeldonk loopt de controleac tie ten einde. De Roemeense koeltruc is doorgereden. Het enthousiasme van migratiehond Jack, die dit jaar al dertig mensen in vrachtwagens aan trof, was niet groot genoeg. Zijn be geleider: ,,Hij rook waarschijnlijk wat restlucht van mensen die de wagen hebben ingepakt. Als hij echt men sen ruikt, gaat ie helemaal los." dinsdag 10 september 2019 GO 'Migratiehond' Jack springt hoog op tegen een v'achtwagen. Hij ruikt een verdacite mensen- lucht. FOTO ARIE KIEVIT KONINKLIJKE —Paul Vos, voorzitter van het Landelijk Inklimmersoverleg Kijk op de site bij /video De marechaussee controleert op mensensmokkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9