II 7 Europese actie criminaliteit Bolsonaro gaat weer aan werk Onderzoek naar Google SOCIAL MEDIA MISBRUIK maar niemand mag het controleren Na uitglijders op social media klinkt vaak het verweer dat een hacker de boosdoener is. Experts zetten daar vraagtekens bij: „Zonder onderbouwing vallen die claims niet serieus nemen.'' SAO PAULO De Brazili aanse president Jair Bolso- naro zal donderdag zijn werk weer oppakken als leider van het land. De poli ticus is zondag voor de vierde keer geopereerd na een steekincident vorig jaar. Bolsonaro zei in een videoboodschap vanuit het ziekenhuisbed dat hij klaar is om weer aan de slag te gaan. Sinds zaterdag wor den zijn taken waargeno men door vicepresident Hamilton Mourao. Bolso- naro werd vorig jaar tijdens een campagnebijeenkomst in zijn buik gestoken. De aanvaller zit nog vast. Iedereen weet toch dat Wendy van Dijk zoiets nooit zou doen? De verbazing in de stem van de tv-presentatrice van SBS 6 was hoorbaar toen ze uitleg gaf over wat dit weekeinde binnen mum van tijd dé media- hype was. ,,Ik was verbijsterd." Het officiële twitteraccount van Van Dijk had op zaterdag avond een setje snerende tweets over collega/concurrent Chantal Janzen (RTL 4) geliket. De tek sten waren weinig vleiend - uit het genre 'gebotoxte blonde doos' - en het leek het zoveelste symp toom van de tv-oorlog tussen de grote zenders en hun sterren. Maar de brand werd zondag ochtend snel geblust. Het was niet Wendy zelf, maar een ander die haar account misbruikte. „Ik kreeg zaterdagavond al bericht jes: je account is gehackt!" zei ze op Radio 1. Even daarvoor was er via haar werkgever Talpa een statement naar buiten gegaan: een 'derde persoon' zou verant woordelijk zijn voor de nare berichten. „Er is on middellijk actie on dernomen en alle wachtwoorden zijn zo snel mogelijk veranderd." bent, dan doe je aangifte, kun je onderzoek laten doen. En dat is mogelijk: digitale inbrekers laten altijd sporen na." Het is daarom een teken aan de wand dat Dream of Donate-eige- naar Mastenbroek juist weigert aangifte te doen van de hack van zijn website, vooral omdat hij 'weet dat de politie hier niks mee kan', zoals hijzelf verklaart. Ict- expert Brenno de Winter: ,,Een hack zonder sporen zou bijzon der zijn, dat kunnen praktisch al leen goede inlichtingendiensten. Zonder onderbouwing kun je Ik kreeg berichtjes dat mijn account was gehackt. Ik was verbijsterd! zo'n claim niet serieus nemen, dat is geen geloofwaardig ver haal. Maar het klinkt vaker: advocaat Geert-Jan Knoops suggereerde ook gehackt te zijn toen zijn pleitnota van de zaak-Wilders uitlekte. Maar dat gaat om een misdrijf, dus je kunt dat niet zo maar de wereld in slingeren, je moet er gevolg aan geven. Als er echt ingebroken is, moet je mis schien vrezen dat er meer gesto len wordt, misschien is er wel een datalek. Dat ben je ook ver plicht te melden." Maar toen De Winter Knoops daarop doorvroeg, werd het stil. Groenewegen: ,,Het klinkt dan een beetje als de variant op: 'ik zat zelf niet achter het stuur' als je geflitst wordt. We horen dat verweer ook weleens van hackers zelf, dat ze slachtoffer zijn ge worden van een cyberaanval. Maar een rechter gaat daar niet in mee als er geen bewijs is." Kwajongens Hoe Wendy van Dijk het twitter- mysterie nu verder ontrafelt, is onbekend. Op vragen daarover gaat Talpa niet verder in. Groene- wegen raadt haar vooral aan de tweestapsverifïcatie aan te zet ten - zodat alleen jijzelf over je account gaat - en de zaak daadwerkelijk te laten uit zoeken als iemand mis bruik maakt van ge gevens. Wie weet waar de inbreker nog meer mee aan de haal gaat: ,,Het probleem is er in potentie wel dege lijk. De kwajon gens die vroeger rommel trapten in het park pro beren nu vanaf hun zolderka mers dit soort hacks te doen. Een tijdje gele den zagen we ook zaken waarin de ac counts van be kende Nederlan ders wel degelijk overgenomen wer den. Vervolgens werden er ineens reclameteksten gepu bliceerd." Maar een account misbruiken voor drie nare likes lijkt toch niet het hoogste doel voor een cybercrimi neel. „Er is meer te halen dan dat." Drie keer raden hoe dat kwam? ,,Ik ben gehackt." Zijn het smoesjes of serieuze vermoedens? Op afstand is lastig te beoordelen of Van Dijk, Mas tenbroek en anderen de waar heid spreken, maar in het alge meen staat of valt de betrouw baarheid van de bewering met de actie die je vervolgens onder neemt, weten kenners. Inbreken in je laptop of telefoon is straf baar, net als misbruik maken van inloggegevens. Frank Groenewe- gen van cybersecuritybedrijf Fox-IT uit Delft: ,,Als je beroofd Opmars Ik was het niet, ik ben gehackt, ie mand an ders logde in op mijn account: dit verweer - en varianten erop - lijken bezig aan een opmars bij BN'ers, maar ook in de rechtbank. Neem Robert-Jan Masten broek, alias 'Broer Rasta', het inmiddels beruchte brein ach ter de donatiewebsite Dream or Donate. Mastenbroek was vorige maand plotseling alle inleg kwijt van inzamelaars, bij elkaar zo'n 50.000 euro. dinsdag 10 september 2019 GO DEN HAAG Tijdens een Eu ropese actie tegen crimi naliteit vanuit de West-Bal kan zijn afgelopen week 175 mensen gearresteerd. Ook werden er 51 vuurwa pens in beslag genomen en 164 illegale migranten aan gehouden. De actie van Eu ropol was gericht tegen de handel in en smokkel van migranten, vuurwapens en drugs. Vanuit het hoofd kantoor in Den Haag wer den acties in 29 Europese landen aangestuurd. In to taal werden 214.000 per sonen, voertuigen en wo ningen gecontroleerd. NEW YORK Internetgigant Google wordt in vijftig Amerikaanse staten onder de loep genomen in een kartelonderzoek. De staten bekijken welke gevolgen de machtige positie van Google heeft voor de markt voor digitale adver tenties. Ook kijken ze of het schadelijk is voor con sumenten dat één bedrijf zoveel informatie bezit. Procureur-generaal Ken Paxton van Texas, die het onderzoek leidt, bena drukte dat er geen sprake is van een rechtszaak. ,,Het is een onderzoek om de feiten te bepalen." Het federale ministerie van Justitie doet ook onder zoek naar kartelvorming door Google. L p i jjEfaHsa @1® -Wendy van Dijk Niels Klaassen Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7