ÖZCAN AKYOL Eigen Huis: bouwleges zijn soms bizar duur II 6 Oppositiepartij GroenLinks wel enthousiast Column @OzcanAkyol De bal ligt bij Rutte om het vertrouwen in de democratie te herstellen Vandaag is er weer een zit tingsdag in het proces tegen Geert Wilders. Eén ding laat zich reeds raden: advocaat Geert-Jan Knoops zal namens zijn cliënt eisen dat het proces tegen de PVV-leider met onmiddellijke in gang wordt beëindigd. Dat heeft te maken met de ont hullingen van RTL Nieuws, dat na grondig onderzoek wist te achter halen dat topambtenaren op het departement Justitie en Veiligheid destijds bij het Openbaar Ministe rie (OM) hebben aangedrongen op vervolging van de politicus. Uit de geheime documenten wordt zelfs duidelijk dat de officier in eerste instantie helemaal niet wilde vervolgen, maar dat er door kwalificaties als 'kwaadaardig' en 'racistisch' een sturende rol vanuit onze overheid was. Dat is geen kattendrek. Iedereen die de rechtstaat res pecteert, zou zich tegen dit soort praktijken moeten verzetten, zelfs als je géén fan van Geert Wilders bent. Het is een belachelijke schen ding van de scheiding der mach ten. Hoge ambtenaren die voor een minister werken hebben zich niet te bemoeien met het werk van het OM. Als Wilders roept dat dit een poli tiek proces is, iets wat hij van meet af aan heeft gedaan, krijgt hij nu - dankzij de bemoeizucht van de ambtenaren - alsnog gelijk. Het is formeel allemaal correct dat collega-politici zich voorals nog in de publiciteit terughou dend opstellen, omdat de zaak nog loopt, en er een vonnis moet vol gen. Maar er komt een moment dat iedereen in het parlement kleur moeten bekennen: tijdens dit proces is Wilders het haasje, een volgende keer kan iemand anders ten prooi vallen aan het chagrijn van de ambtenaren, die daarom maar eigen baas gaan spelen. De vraag is wel of de medewer kers van het OM daadwerkelijk een strafbaar feit hebben ge pleegd. Hun werk voltrekt zich in de openbaarheid. We kunnen al lemaal volgen op welke manier ze redeneren. Vermoedelijk zullen ze zich vanaf vandaag milder op stellen, al was het maar voor de beeldvorming. De echte misstan den voltrokken zich bij Justitie en Veiligheid. Om het vertrouwen in onze de mocratie te herstellen, ligt nu de bal bij premier Mark Rutte. We hebben altijd onze mond vol van misstanden in Polen en Honga rije. Naar het zich nu laat aanzien, kunnen we er zelf ook wat van. En dat is eigenlijk ronduit ont luisterend. DEN HAAG De prijzen van bouw vergunningen voor huiseigenaren zijn dit jaar stevig omhoog gegaan. Vereniging Eigen Huis waarschuwt bovendien voor 'excessen'. In som mige gemeenten kost een bouw vergunning vele duizenden euro's. Gemiddeld verhoogden de ge meenten de leges bij een verbou wing die 10.000 euro kost met 3,6 procent. Een vergunning voor een project met een bouwsom van 170.000 euro (een nieuwbouwwo ning) is gemiddeld 4 procent duur der, zo berekende Eigen Huis. Het Zuid-Hollandse Voorschoten hanteert net zoals vorig jaar de hoogste leges: 960 euro bij een ver bouwing van 10.000 euro, ruim 12.000 euro bij de bouw van een nieuw huis. Heel anders is dat in Leiden, niet eens zo ver uit de buurt. Als je daar een erker of serre aan je huis wil bouwen, kost dat slechts 41 euro aan papierwerk. Een bouwvergunning voor een nieuw huis kost het minst in Stap horst en Den Haag. In beide ge meenten betaal je zo'n 2000 euro aan leges voor een omgevingsver gunning. ,,Een bedrag van 12.000 aan leges voor een gemiddelde nieuwbouw woning is verbijsterend", zegt Rob Mulder, directeur Belangenbehar tiging van Vereniging Eigen Huis. ,,Wij willen dat minister Ollongren gemeenten aanspreekt en ingrijpt door excessen aan te pakken." In ongeveer de helft van de ge meenten zijn de kosten voor ver gunningen hoger dan in 2018. Dan breng je niet op deze manier een eigen plan naar buiten groepen tegenover elkaar gaan zetten'. Zo'n 18.000 projecten in Nederland staan op de tocht na een uitspraak van de Raad van State. De rechter zette een streep door het Pro gramma Aanpak Stikstof (PAS), een vergunningensysteem voor bouw projecten. Omdat de landbouw de grootste bijdrage levert aan de uit stoot van stikstof, wil D66 die sector versneld inkrimpen. Boerenorganisatie LTO Nederland noemt het D66-plan 'een bizar proef- ballonetje'. Volgens LTO investeren boeren al veel in verduurzaming. De belangenbehartiger stelt dat het voor stel van de regeringspartij voortkomt uit 'een staat van paniek over tegenval lende peilingen'. Een deel van de oppo sitie reageert wél enthousiast. Zo wil GroenLinks dat het kabinet nog voor het einde van deze maand een nood wet presenteert om de veestapel te hal veren. ,,En dat moet eerlijk: kom met geld om de boeren uit te kopen'', zegt GroenLinks-leider Jesse Klaver. „Ik vind het niet chic als je als boer of boerin in de krant moet lezen dat j e wel voor een groot deel kan verdwijnen'', zegt Schouten. D66-Kamerlid Tjeerd de Groot presenteerde gisteren in deze krant zijn oplossing voor de stikstofcri sis. Door zo'n vijftig miljoen minder kippen en zes miljoen minder varkens te houden, neemt de uitstoot van stik stof drastisch af en komt er ruimte voor woningbouw, aldus D66. Minister Schouten reageert met ver bazing op het plan, omdat een speciale commissie op dit moment nog onder zoek doet naar mogelijke oplossingen voor de stikstofcrisis. Die commissie, onder leiding van oud-minister Johan Remkes (VVD), komt eind deze maand met een eerste plan. ,,Dan breng je niet op deze manier een eigen plan naar buiten'', vindt Schouten. Afkeuring Ook binnen de coalitie is met afkeuring gereageerd. CDA-Kamerlid Jaco Geurts noemt het D66-plan 'niet realistisch'. ,,Om de hele landbouwsector met één pennenstreek af te schrijven, is niet de oplossing voor de stikstofproblema- tiek'', zegt hij. Volgens VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff 'moeten we nu niet net doen of één groep verantwoordelijk is en dinsdag 10 september 2019 Het stikstofprobleem is volgens D66 op te lossen door de veestapel te halveren. foto anp Felle kritiek op veeplan van D66: niet realistisch Wilders II Met minder vee is er minder stikstofuitstoot en kunnen er weer woningen worden gebouwd, zegt D66. foto anp -Minister Carola Schouten Het plan van regeringspartij D66 om de veestapel in Nederland te halveren, heeft tot felle reacties geleid. Minister Carola Schouten van Landbouw ergert zich aan de manier waarop D66 het plan naar buiten heeft gebracht. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6