i I 12 ZEELAND Illustraties op basis van Skype- gesprekken. Kunstenaar Servaas Roelandse tekent hiervoor. De Oosterhoutse tekenaar en beeldend kunstenaar Servaas Roelandse voerde via Skype een tachtigtal gesprekken. Met mensen gevonden via Face- book, uit binnen- en buitenland. Hij por tretteerde hen. Een enkele keer wist hij enigszins met wie hij van doen had, zoals bij bekende Nederlanders als Ilja Leonard Pfeijffer, Joris Luyendijk, Peter Klashorst en Ruben L. Oppenheimer. Veel vaker had hij juist geen voorkennis over zijn 'onderwerp'. Het begon in 2013 als experiment. Roelandse zocht contact met de Eindhovense schrijver Ted van Lieshout om hem via Skype te portretteren. ,,Hij vond het prima dat ik naar 'm keek. Hij werkte door, ik tekende. We raakten al gauw aan de praat'', zeg Roelandse. Het betekende het begin van een reeks. ,,Het tekenen kost minimaal een half uur, maar de gesprekken duren vaak twee uur. Dan ontstaat er echt iets.'' De connectie via Skype gaf Roelandse een direct inkijkje in het privédomein van de geportretteerde, zonder dat er fysiek contact is. De combinatie van intimiteit en afstand zorgde voor diepgaande gesprekken, die al tijd spontaan ontstonden. Zo achter je com puter zie je er niet het meest voordelig uit uit. ,,Het is recht voor z'n raap, heel direct en zéker geen Instagram-shoot. Dat is het kun- stige eraan, je vangt de schoonheid van het karakter in een vertrouwde omgeving. En ja, daar werkt het gesprek ook aan mee, het is een reflectie op hoe ik jou zie.'' Roelandse kreeg een inkijkje in wat men sen déden. ,,In het begin krijg je vragen of het licht goed staat of hoe ze moesten zitten. Na een tijdje vervielen die twijfels en waren mensen zichzelf.'' Zoals journalist en antropoloog Joris Luy- endijk, die zich ervan bewust was dat er naar hem gekeken werd, maar na een tijdje achter zijn computer in slaap viel. Of zoals met een onbekende vrouw, die net haar kinderen op bed had gelegd en de lichten uitdeed. Het Skype-gesprek met Roelandse ging al fluisterend, met slechts het licht van haar laptop op het gelaat en een koptelefoon op haar hoofd. ,,Dat maakt het zó intiem. Prachtig en persoonlijk." Beeldcolumn Naast een beeltenis van de mens maakt hij ook een tweede tekening, waarin het ge sprek in een beeld gevangen wordt. Een beeldcolumn, noemt hij het, om de totale beleving van de ontmoeting te vangen. Een interpretatie van hoe hijzelf de geportret teerde ziet. Zoals met beeldend kunstenaar Paul de Nooijer. Het gesprek gaat al gauw over zijn zoon, Menno, met wie hij al jaren een kunstenaarsduo vormt. De Nooijer ver telt over zijn kanker, die er naar alle waar schijnlijkheid voor zorgt dat er een einde komt aan deze samenwerking. ,,Paul en Menno woonden ook samen en waren echt verbonden. Kanker overkomt je, daar heb je geen grip op.'' Roelandse wil door. Er wat mee doen, al weet hij nog niet goed wat. ,,In een wereld waarin de digitalisering toeneemt, merk je dat veel teruggaat naar het analoge. Het per fecte plaatje is vaak saai, terwijl een inter pretatie van de werkelijkheid middels een tekening een zekere diepgang brengt en daarmee stof geeft tot nadenken.'' servaas.info/skype-sketches dinsdag 10 september 2019 VL Servaas Roelandse tekent zijn gesprekspartner, terwijl hij via Skype aan het praten is. FOTO JAN STADS/PIX4PROFS De Skype-schetsen van Servaas Roelandse Steven van Beek Oosterhout De vrouw die net haar kinderen op bed had gelegd. Ted van Lieshout was de eerste die via Skype werd getekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55