Sluis toegankelijker voor invaliden Festival in Zuidzande mikt op samenwerking 7 JAZZ BY THE SEA OUDE JAZZ Frank Sinatra, Glenn Miller en the Andrew Sisters herleven tijdens Jazz by the Sea. Vanaf woensdag 18 september zijn Domburg, Oostkapelle, Westkapelle en Vlissingen vijf dagen In the Mood. Grinnikend zegt Ron Henderikse ,,Het is alsof je Frank Sinatra zelf ziet als de zanger van de Zeeuws- Vlaamse Swinging Affair Bigband het podium betreedt. En ja, ik ben zo oud dat ik weet hoe Sinatra eruit zag. Hij was het die jazz voor het eerst in de hitlijsten bracht. De Swinging Affair Bigband laat nummers van Sinatra uit het American Songbook horen. De zanger, Frank in person noemt hij zichzelf, is een spitting image van de echte Sinatra." De interim-voorzitter van de Stichting Jazz by the Sea vertelt met veel genoegen over het pro gramma van de 29ste editie van het festival, dat artiesten laat op treden in vier Walcherse plaatsen. ,,Wij hebben ter gelegenheid van de herdenking van de Slag om de Schelde een programma waarin muziek uit die tijd aan bod komt. Zo brengen The Blue Jeans Big band en de zangeressen van Ap- pletree een tribute aan Glenn Mil ler en The Andrew Sisters: In the Mood en Rum and Coca Cola zijn natuurlijk te horen." De Andrew Sisters traden tijdens de Tweede Wereldoorlog op voor de troepen. Kerkdienst Het festival duurt vijf dagen en speelt zich voor een groot deel af in Domburg. The Dutch All Stars Jazzband, met zangeres Machteld Cambridge, is zondag tussen 11.30 en 13.00 uur te horen tijdens de traditionele kerkdienst in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Die avond wordt ter afsluiting het vaste concert in hotel-restaurant Solskin ook in Vlissingen gehou- Het was Frank Sinatra die jazz voor het eerst in de hitlijsten bracht den. Vast onderdeel van het festi val is de streetparade op zaterdag. Hartje Domburg swingt tussen 14.00 en 17.00 uur door diverse door de straten en over de pleint- jes slenterende bandjes en orkest jes. Henderikse: ,,Woensdag en donderdag zijn er losse optredens in diverse horecagelegenheden. Op het hoofdpodium voor het Badhotel en het podium op de Markt zijn vrijdag, zaterdag en zondag optredens. Ik vind het ie der jaar weer mooi om te zien hoe bijzonder de samenwerking tus sen de horeca en Jazz by the Sea verloopt in Domburg. Afgestemd op de optredens op de twee podia. Het Marktpodium is dit jaar groot ser dan voorgaande jaren. De offi ciële opening van het festival wordt vrijdag verricht door de Veerse cultuurwethouder Bert van Halderen. Dat gebeurt op het hoofdpodium rond 19.45 uur." Volgend jaar viert de stichting het dertigjarig jubileum van het festival. Henderikse: ,,Wat we dan gaan doen? Vast iets leuks, maar we moeten eerst dit jaar maar even doen. Na de evaluatie daarvan kij ken we naar het jubileum. Nog niet alle openbare gebouwen van de gemeente Sluis zijn voor ie dereen toegankelijk. Daar willen burgemeester en wethouders ver andering in brengen. Op de lijst staan onder meer het Ledeltheater in Oostburg, het belfort in Sluis, het zwembad in Aardenburg en de molen in Retranchement. De ge meente Sluis wil er in totaal 203.000 euro voor uit trekken. On der meer de deuren en het sanitair worden aangepast. Toegankelijk heid van de website van de ge meente Sluis wordt ook bekeken, die moet ook voor doven, slecht horenden en blinden te raadple gen zijn. Op het gebied van cultuur, vrije tijd en sport valt er ook veel te winnen De aanleiding is een in juli 2016 aangenomen verdrag van de Ver enigde Naties, waarin deelname van fysiek beperkten op allerlei ge bieden is vastgelegd. Sluis heeft dat vertaald naar vier thema's die de komende jaren centraal staan. De Zeeuws-Vlaamse werkgroep VN-verdrag, adviesraad RMDO en VN-ambassadeur Alex de Vos uit Axel gaven advies. Ook wil Sluis dat ondernemers en evenementen meer rekening met gehandicapten houden. En is er aandacht voor mensen met dementie. Op het gebied van cultuur, vrije tijd en sport valt er ook veel te winnen: niet alle sporten of voor stellingen zijn goed toegankelijk of de informatie over toegankelijk heid is niet duidelijk. Het laatste thema is werk en dagbesteding, waarbij onder meer gekeken wordt naar meer locaties voor dag besteding en begeleiding van mensen met een beperking naar werk. Koninklijke muziekvereniging Ve ronica uit Zuidzande wil zich laten zien in het dorp, samenwerken met andere muziekclubs en harmonie, fanfare en brassband promoten. Het resultaat is Muziek op 't Plein. Veronica opent zaterdag om 14.30 uur de derde editie van het gratis evenement, dat inmiddels is uitge groeid tot een klein festival. Ook harmonie Concordia uit Waar schoot en het Vlasdagorkest uit Schouwen-Duiveland treden op. De verenigingen hebben een link met Zuidzande. Het Vlasdagorkest is een gelegenheidsorkest onder leiding van Jaap Everwijn. Hij is de zoon van de voormalige burge meester Everwijn van Zuidzande (1946-1962). Bij Concordia speelt een muzikant van Veronica mee. Gelegenheidsorkest Muziekvereniging OKK uit Schoondijke heeft leerlingen van West-Zeeuws-Vlaamse verenigin gen samengebracht. Als gelegen heidsorkest zorgen de jonge muzi kanten voor een intermezzo. Ook treden The Jazzcats van muziek school Sint Laureins en brassband Sixpack uit Zuidzande op. Muziek op 't Plein wordt gehouden op het dorpsplein en duurt tot circa 20.00 uur. dinsdag 10 september 2019 VL 'Alsof Sinatra zelf op het podium staat' Annemarie Zevenbergen Vlissingen -Ron Henderikse, voorzitter Stichting Jazz by the Sea Informatie over het hele pro gramma is te vinden op jazzbythesea.nl Musea, dorpshuizen en andere gemeentelijke gebouwen in de gemeente Sluis moeten aange past worden voor mensen met een fysieke beperking. Het gaat in totaal om achtentwintig ge bouwen. Sophie Stockman Sluis Sophie Stockman Zuidzande De band Barrelhouse, vorig jaar op Jazz by the Sea. foto peter van den assem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54