II 7 Niet de dorpskerk, maar een toren met duizenden pallets bevroren vis is misschien straks het hoogste gebouw van Rilland. Verwijs anderhalf keer zo hoog wordt als het nieuwe hoofdkan toor van de Roompot (18 meter) zit hij weer aan de voorzichtige kant. Omtoveren Beter vergelijkingsmateriaal zijn de drie torenflats in Goes-Zuid. Die zijn (zonder de opbouwtjes op het dak) even hoog als de fastfood- zuil, maar komen qua volume be ter in de buurt bij het vrieshuis. Eigenaar RWS heeft ze een paar jaar geleden uit de anonimiteit ge haald door de kopgevels te voor zien van gigantische murals. ,,Zo'n lelijk gebouw is daarmee omgeto verd tot kunstwerk", vindt An- dries Jumelet van de Christen Unie. Hij hoopt dat Verwijs ook kiest voor zo'n statement, waar ie dereen die over de A58 Zeeland binnenrijdt even naar kijkt. ,,Daar- mee zetten we Reimerswaal echt op de kaart." Ida Sinke denkt dat de gemeente zich vooral met de inhoud van de toren op de kaart kan zetten. Vol gens haar zijn hoge opslaggebou wen, waarin dankzij techniek veel energie kan worden bespaard, dé toekomst voor de logistiek. Be halve Verwijs, zijn ook andere be drijven geïnteresseerd in hoog bouw op De Poort. ,,Ik hoop dat de andere partijen er ook van over tuigd zijn dat dit de kant is die we op moeten gaan." Een projectontwikkelaar die een torenflat van tien verdiepingen in Rilland wil bouwen, zal waarschijnlijk vier kant uitgelachen worden. Toch overweegt een groot deel van de gemeenteraad nu de regels aan te passen zodat visimporteur en -ex porteur Verwijs een hypermodern vrieshuis van ongeveer dezelfde afmetingen kan bouwen op be drijventerrein De Poort. Is dat wel een goed idee? Om een indruk te krijgen van de omvang van zo'n gebouw, zetten we een aantal markante bouwwer ken in de omgeving op een rijtje. Te beginnen met de Bathseweg- kerk. De spits van de leegstaande dorpskerk torent met 29 meter bo ven Rilland uit. Eigenaar Johan Berting wil de kerk slopen, maar de toren laten staan. Dat laatste is een innige wens van de bevolking én de klankbordgroep. Zij zien de toren als hét herkenningspunt (landmark) van het dorp en vin den dat hij behouden moet blij ven. Bomen Ook de gemeenteraad vindt de to ren het behouden waard en is be reid enkele tonnen aan de restau ratie uit te geven. Drukt zo'n drie meter hoger vrieshuis die toren straks niet weg? Hans Bal van Ver wijs voorspelt dat dat wel meevalt. Door de hoge bomen rond de be graafplaats, is de hoogbouw op het bedrijventerrein volgens hem nauwelijks te zien. Ook Ida Sinke, het VVD-raadslid dat de kwestie op de politieke agenda heeft gezet, betoogt dat De Poort ver genoeg van het dorp af ligt. Vlakbij De Poort vinden we nog veel hogere bouwwerken. Op en kele tientallen meters van het in dustrieterrein zijn onlangs een reeks hoogspanningsmasten van TenneT uit de grond gestampt. De pylonen, in duo's gebouwd, prie men 55 meter de lucht in. Die val len vervolgens weer in het niet bij de reusachtige windmolens die een paar kilometer langs het Schelde-Rijnkanaal gebouwd. In clusief wieken zijn de windturbi nes 130 meter hoog, oftewel vier vrieshuizen op elkaar. Of het voorstel van Ida Sinke de eindstreep haalt, hangt af van de PvdA. Deze partij kan de voorstan ders in de raad aan een meerder heid helpen. Fractievoorzitter Hans van Stel worstelt wel met de hoogte en legt de meetlat langs de nieuwbouw op bedrijventerrein De Poel in Goes. Met zijn bewe- Ik hoop dat de andere partijen er ook van overtuigd zijn dat dit de kant is die we op moeten gaan ring dat het vrieshuis even hoog wordt als de 'McDonaldspilaar' (35 meter) overdrijft hij drie meter. Zijn inschatting dat het pand van dinsdag 10 september 2019 Impressie var vries Hoe hoog is dat nou, 32 meter? VIDSE, MECHTELD JAN SEN Roompot-kan toor A Wintrack- mast bij Ril land. Flat Weide- zicht Goes FOTOS ERNESTA VER BURG, MARCELLE DA- Joeri Wisse Rilland -Ida Sinke, raadslid VVD Reclamezuil fastfoodboulevard en toren Bathsewegkerk. foto's johan van der heijden en marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50