In de lente heeft 4 NEDERLAND STIKSTO F Luchtverontreiniging is, na roken, de grootste veroorzaker van ziektekosten in Nederland. Experts luiden de noodklok. Het goede nieuws: wij zijn zelf een deel van de oplossing. Stikstofdioxide in Europa Hoewel de luchtvervuiling sinds 1990 ongeveer is gehalveerd, over lijden jaarlijks nog altijd 11.000 mensen in Nederland aan de gevol gen. Gemiddeld leven Nederlan ders negen maanden korter door luchtverontreiniging, maar de ver schillen zijn groot. Het aantal slachtoffers is het grootst in de grote steden, de Randstad, langs drukke wegen en in de omgeving van veehouderijen. Daar kan het le- vensduurverlies oplopen tot acht tien maanden, terwijl het in de schoonste gebieden van Nederland 'slechts' vier maanden bedraagt. Zo'n 1,2 miljoen Nederlanders kampen bovendien met een long ziekte. „Luchtverontreiniging tast ook de kwaliteit van leven aan en heeft impact op de natuur", stelde minister Stientje van Veldhoven begin deze zomer in een brief aan de Tweede Kamer. Ze wijst erop dat luchtverontreiniging, na roken, de grootste veroorzaker is van ziekte kosten in Nederland. De daling van de concentratie stikstofdioxide in de lucht is de laatste jaren gestagneerd. Volgens het RIVM neemt het aandeel stik stofdioxide in uitlaatgassen juist toe door maatregelen die de hoeveel heid fijnstof moeten verlagen. Daarnaast is het drukker geworden op de Nederlandse wegen. Het Longfonds, de longartsen en wetenschappers pleiten ervoor om scholen, kinderdagverblijven en sportvelden niet langs snelwegen te plaatsen en de grote vervuilers sneller aan te pakken. Daarnaast wijzen ze erop dat de beoogde ge zondheidswinst met maatregelen als het verlagen van de maximum snelheid op snelwegen en invoe ring van een kilometerheffing veel sneller kan worden gerealiseerd dan in 2030. ,,Onze lucht kan en moet simpelweg schoner", zegt Michael Rutgers, directeur van het Longfonds. ,,De rijksoverheid moet daarin de regie nemen." Als consumenten, met onze auto's en houtkachels, zijn wij allemaal luchtvervuilers De Tweede Kamer debatteert don derdag over het Schone Lucht Ak koord. Kamerleden krijgen vandaag een petitie overhandigd met de roep om ambitieuzere maatregelen, die is ondertekend door onder an dere het Longfonds, de Hartstich ting en beroepsverenigingen van longartsen, cardiologen, kinderart sen, huisartsen en longverpleeg kundigen. Zij wijzen erop dat ook de industrie, veehouderij en bij voorbeeld houtkachels grote ver oorzakers zijn van luchtvervuiling. De overheid kan dat probleem niet alleen oplossen, benadrukt longarts Hans in 't Veld. ,,Als consumenten, met onze auto's en houtkachels, zijn wij allemaal luchtvervuilers. Het goede nieuws: daarmee zijn we ook deel van de oplossing." ASTMA SINDS HIJ 1 JAAR IS De brugklasser heeft al astma sinds hij 1 jaar oud was, maar hele maal gewoon wordt het nooit. ,,Ik moet twee keer per dag mijn me dicijnen puffen, 's ochtends en 's avonds. Dus daar ben ik wel aan gewend. Maar ik moet ook vaak naar het ziekenhuis in Den Haag, ongeveer één keer in de twee maanden. Dan moet ik ergens heel hard in blazen (een longfunctie test, red.). Dat is best vervelend en vermoeiend." Ook met sporten is zijn astma een handicap. ,,Een jaartje geleden kreeg ik het bij de gymles vaak be nauwd. Dan moest ik even aan de kant gaan zitten om te puffen. Nu gaat het op zich wel goed, ik doe aan tennis en hapkido (een Kore aanse verdedigingssport, red.). Maar mijn conditie is wel slechter dan die van anderen. Als we met gym hard moeten rennen, krijg ik een steek en moet ik stoppen." De lente is voor Lars de lastigste tijd van het jaar. ,,Dan heb ik ook veel last van hooikoorts. Er is een kans dat ik er overheen groei. Maar ik heb best heftige astma, mijn Er is een verband tussen de hoge stikstofconcentraties in Nederland en astma Percentage astmagevallen bij kinderen door stikstofdioxide dinsdag 10 september 2019 GO 'Onze lucht kan en moet een Annemieke van Dongen Rotterdam -Hans in 't Veld, longarts Hoe het is om astma te heb ben? ,,Best wel irritant", zegt ervaringsdeskundige Lars Wubben (12) uit Delfgauw. Annemieke van Dongen Delfgauw Nederland Duitsland Frankrijk Tsjechië Portugal Ierland 100919/TU, bron: The Lancet Satellietmeting 16/05/2019 10:10 KNMI/ESA Lars Wubben is eraan gewend, maar vindt het niet leuk: leven met astma. foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4