Een natte kaeke 9 Zuiderburen ANTWERPEN JULIE VAN OVERMEIREN Streektaal Om de zilte tuin in het droogdok verder uit te bouwen, denkt Julie aan zeewier uit Zeeland. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De provincie Zeeland laat momen teel een onderzoek uitvoeren naar de gevolgen van het plukken van zeewier in de Oosterschelde. Daarom heeft Julie nog geen ver gunning gekregen om te oogsten. In Wemeldinge een paar voor beelden van zeewier plukken om te tonen tijdens de workshops, meer zit er voorlopig niet in. ,,Aan de oude dijk van Wemeldinge plukken we wel oesters. Tien kilo oesters plukken per dag, dat mag. Voor het zeewier moet ik mis schien opnieuw een vergunning vragen. Intussen is dat een half jaar geleden. En na een publicatie in een Zeeuwse krant, wie weet..." Daarna dalen we samen af in het droogdok. Het Scheldewater gutst met vlagen door de afsluitpoort, De helft van het dok zou ik graag vrijhouden voor een zeewiertuin Amoe Janna op versite kwam, was dat een eêl gedoe. Van te voren wiere me as guus ewaerschuwd da me ons beleefd moste gedraege. Ze kwam twi keêr op een jaer glad uut Den 'Aag. Of at het een echte tante was, 'k noait ewete, mae bie m'n moeder stoeng ze óóge an'eschreve. Vaoder zei d'r wei nig over, die most 'r nie zóvee van 't Begon a a ze uut de bus kwam. Dan bukt 'n ze mie d'r zwaere lief voor over om je een kus te geven. Een kus? 't Was meêr een groate beurte. Je ver dween een stuitje tussen d'r groate boezem. Even was je kwiet, mae je ondergoeng het. Je vaegd'n mie je mouwe gauw je kaeke dróge en de eêste verschrikking ao je ehad. Eênmal in uus begon het vraegen- uurtje over de schole, of a je best wè dee. Of a je wekelijks je vèsje kon op- dreune, of a je boeken las, of a je wist oeneêr a de slag bie Heiligerlee was, of a je de biebelboeken uut j'n oad wist en natuurlijk vroeg ze ok naè je ciefers. Ondertussen stoeng d'r tasse vee belovend neffen d'r. Daè zou wat inzitte voe de guus. Dat ao moeder in het vooruutzicht esteld. Moe Janna ei aoltied wat bie d'r voe de guus. Mae oe scheêf a j' ok naè die tasse keek, die gieng pas open tegen a ze wiggoeng. Ik weet nog at 'r een rolle pupere- ment uutkwam. Een rolletje kan 'k beter zegge, wan het were van die kleintjes. En ze zei d'r ok nog bie da me ze moste deêle. Dat was toch aol die moeite en die ergernis nie waerd. En me moste ok nog hartelijk be dankt zegge. Me were blieë a ze d'r gat goeng lichte en wee vrom goeng mie de bus. Ok daè iew je een natte kaeke an over. Erve Waèrom a moeder tante Janna zó in eêre iew, bin 'k pas laeter ge beseffe. Ze zoue d'r van erve. Mae tante Janna is een ènde in de negentig eworre en toen were d'r centen op. D' erfenisse bestoeng uut een taefel en vier stoe len, waèran me toen beslist gin ge brek ao. Vaoder ei ze in kachel'out ekapt. "'t Was diere stoken", zeid'n die toen, wan de vracht moste me zelf betaele. Ok herinner ik me nog een keêr a ze in d'r portemonnee dook en mie groat gebaer een gulden op taefel lei. Die mochte verdeêle. Dat leek eêl wat, mae mie z'n zessen bleef 'r nie meêr over as net genoeg voe een rolletje drop of kauwgom. Beslist gin puperement. Ik docht 'r over toen a 'k onderlest deur Heiligerlee kwam. In 1568 begon daè de Tachtigjaerige Oorlog. Toen wist ik het antwoord nie. Mae ik dienke nie da 'k nog een rolletje pu- perement ekregen ao, a 'k het wè eweten ao. Tante Janna was een gie rige, ouwe, dikke, nieuwsgierige, vrekkige tante en daè mie is 't aol ezeid. En dat lucht op. Een verlaten droogdok aan het Kattendijkdok in Antwerpen is een gedroomd filmdecor. Want wat kan er anders nog? Heel veel, als je Julie Van Overmeiren mag geloven. Zij begon daar in mei met een zilte tuin. Met succes, intussen levert Julie aan toprestaurants. De Droogdok- kenweg vormt een soort woeste nij, wat weggeborgen in de schaduw van het Havenhuis. Je vindt hier wel Stormkop, een vrij haven voor jonge avonturiers die er op een aparte manier kunste ducatie krijgen. Een voorbeeld? Eerst gaan jutten langs de Schelde en dan van plastic afval een kunst werkje maken. En zonder Storm kop ook geen zilte tuin, vertelt Ju lie Van Overmeiren. ,,Samen met Lena Daems startte ik de vzw Zilt en Zoet op. Bij de opening van Stormkop werden we gevraagd om een workshop koken met zeewier te komen geven. Toen we dat droogdok zagen, wisten we het meteen. Hier moesten wij een zilte landbouwtuin beginnen. Ik zag dat er aan de poort darmwier groeide, dat is heel lekker groen zeewier. Het groeit in een brakke omgeving en die is hier volop aan wezig. Dus waarom zouden we in dit dok geen zeewier kunnen te len? Zo is het idee gegroeid." De plek is eigendom van de stad Antwerpen. De herbestemming ligt nog niet vast. Tot dan is er in het droogdok plaats voor wilde ideeën. ,,De helft van het dok zou ik graag vrijhouden voor een wilde zeewiertuin. Nu is onze opper vlakte nog heel klein. Het is heel divers wat er staat. Ik wil me vooral focussen op de inheemse planten: lamsoren, zeekraal, zeemelde, oes terbladAllemaal 'supperlekkere' soorten die we meer zouden moe ten eten. Voor de restaurants telen we ook nog ijskruid, een plantje dat uit het zuidelijk halfrond komt. Onze echte kweektuin staat voor lopig in Melsele." dinsdag 10 september 2019 Met succes zilte tuin in een droogdok -Julia Van Overmeiren met mooie gevolgen. ,,Kijk, daar is zeekraal aan het uitkomen", roept Julie. Waarna ze strandbiet toont en oesterblad laat proeven: verras send lekker! In oktober is de oogst voorbij. Volgend voorjaar hoopt ze met een nieuwe kweek te begin nen. ,,Wat je hier nu ziet, heeft voor mij vooral waarde als demon stratie. Ik volgde een opleiding bio- dynamische landbouw. Dat ecolo gische is voor mij heel belangrijk. Hier zie je hoe het water planten laat groeien. Je ziet hier zelfs mos seltjes of krabben. Ik kan laten zien dat het estuarium van de Schelde een prachtig natuurgebied is vol eetbare planten. Helaas zijn er veel te weinig mensen die dat weten." Zondag is de site van de Droog- dokkenweg open voor het gratis festival Bruist in Stormkop. Dan kan je tussen 11.00 en 18.00 uur ook de zilte tuin bezoeken. Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. an Overmeiren in de zilte tuin Je droogdokken van de haven - - 'erpen. foto's boaz timmermans SS In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De land- bouwtuin van Julia en Lena in een droogdok bij de haven van Antwerpen. Dominique Piedfort Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41