Brand in voormalige basisschool in Terneuzen: 'Je kon er op wachten' II 4 Hof gaat uit van noodweerexces Dagelijks om 16:30 uur. 2? Het betekent dat Ter B. ondanks een veroordeling voor doodslag geen straf krijgt. Volgens het ge rechtshof is er geen sprake meer van gewoon noodweer, omdat Ter B. een mes pakte. Dat was dispro portioneel. Maar doordat dat wel begrijpelijk is door de situatie waarin Ter B. terecht kwam, is er sprake van noodweerexces. Ter B. was de dorpsgek, typeerde zijn advocaat Peter van Zon ooit. Dat kwam doordat Ter B. autistisch is. Hij werd daarom al jaren gepest door de Middelburgse jeugd. Als je hem Einstein noemde, werd hij he lemaal gek, zo ging het verhaal. Ter B. had daarom permanent een mes op zak, voor als het eens mis zou gaan. ,,Dan kon ik daarmee drei gen", verklaarde hij. Confrontatie Van de Velde had hem al vaker ge pest. Op i maart, tijdens carnaval, kwamen ze elkaar weer tegen op de Koningsbrug. Meteen kwam het tot een confrontatie. Van de Velde sloeg, zo verklaarden twee vrienden die bij het uiteindelijke slachtoffer waren. Na die eerste klap rende Ter B. weg, maar de veel grotere Van de Velde haalde hem in en sloeg nog een keer. Daarop vluchtte Ter B. weer, nu naar het halletje van café De Koning op de Turfkaai. Tijdens het rennen pakte hij het mes. Van de Velde stond in de deuropening toen Ter B. een laatste keer waarschuwde. Toch haalde Van de Velde uit en daarop stak Ter B. hem in het bovenlijf. Dood. Verdedigen ,,Hij probeerde zich op verschil lende momenten te onttrekken", zei het hof in haar arrest. ,,Dat is niet gelukt. Van de Velde was gro ter en sterker en Ter B. voelde zich niet opgewassen tegen hem. Hij was bang dat hij in elkaar werd ge slagen." Door het kleine halletje was de dreiging extra groot en wegrennen was ook geen oplos sing, omdat dat daarvoor al twee keer geen oplossing bleek, stelde het hof. En dus mocht hij zich ver dedigen. Zijn advocaat Peter van Zon was opgetogen. ,,Chapeau voor het hof. Mijn cliënt heeft dit altijd al zo ge zegd. Goed dat hij nu een luiste rend oor heeft gekregen. Hier is het recht voor bedoeld. Hier zie je hoe belangrijk het recht is voor gewone burgers." Ter B. heeft al wel vier jaar in de gevangenis gezeten. Over een schadevergoeding is nog niet ge sproken, zei Van Zon gisteren. ,,Maar ik heb een goed gevoel dat hij hier wel voor in aanmerking komt." Eerder kreeg Ter B. van de recht bank en het hof zes jaar cel. De Hoge Raad oordeelde echter dat ze niet begreep hoe het hof niet tot noodweer kwam. Daardoor moest de zaak opnieuw. Het Openbaar Ministerie kan nu opnieuw in cas satie bij de Hoge Raad. Ter B. woont inmiddels in een dorpje in Brabant. Veel omwonenden verzamelen zich gistermiddag rond De Geule in de Terneuzense Rivierenbuurt. Ze moeten steeds ergens anders gaan staan om niet te veel rook in te ademen. Het algehele gespreks onderwerp: het duurde nog lang voordat het een keer mis ging. ,,Ze staan hier vaak te dealen en klim men op het dak. Er is ook al een raam ingegooid", zegt Marleen IJ- sebaert, die iets verderop woont. 'Ze' zijn de jonge gasten die om de voormalige basisschool hangen. Vaak zitten ze ook in het bushokje. ,,Ik heb van die lachgaspatronen zien liggen." De brand moet haast wel hun werk zijn, weet Marleen zeker. „Schrijf maar op: 'één plus één is brand'." ,,Hier kon je op wachten", ver- Ze staan hier vaak te dealen en klimmen op het dak. Er is ook al een raam ingegooid zucht Leon Bakker, die ook in de buurt woont. Ook hij ziet vaak ge spuis rondhangen bij De Geule. ,,Ik heb de politie al eens op ze afge stuurd. Dan rijdt de politie via het fietspad naar de school en tegen de tijd dat ze daar zijn, zijn die gasten al weg." Een tijd geleden is een wilg in het naastgelegen parkje in brand gestoken. Ook het werk van de vandalen, weten buurtbewo ners zeker. brandweer is het aanvankelijk te gevaarlijk om naar binnen te gaan. Omwonenden krijgen het advies hun ramen en deuren te sluiten vanwege de rookontwikkeling. Om kwart over vier is de brand onder controle. De Geule staat naast een vesti ging van basisschool De Steiger. Kinderen en leerkrachten moeten aanvankelijk binnen blijven. ,,Het is heel erg schrikken", zegt een jonge moeder die niet met haar naam in de krant wil. ,,Mijn kind zit in groep 2, ik hoop dat ik hem zo snel mogelijk mag ophalen." Dat mag uiteindelijk rond een uur of twee. „School is ook wel vroeg klaar vandaag!", zegt een jongetje tegen zijn vader. Ook voor een groepje ouders komt de brand niet als een verrassing. Ze wonen alle maal in de buurt. ,,Hier is vaker gedoe", zegt een van hen. ,,Een tijd geleden is ingebroken in het gebouw. Vooral 's avonds is het onrustig." Het speeltuintje naast de voormalige school vindt ze niet meer veilig. Als de ouders hun kroost hebben opgehaald, zegt een van hen: ,,We zijn blij dat we ze weer bij ons hebben." De Steiger informeert alle ou ders per brief en houdt vanoch tend kringgesprekken in alle groe pen naar aanleiding van de brand. Sloop De Geule staat leeg sinds de fusie met De Meerpaal en De Hille een jaar geleden. Vanwege ruimtege brek op de eigen locatie, had het Lodewijk College het pand vorig jaar in gebruik. Het pand is nu in eigendom van de gemeente Ter- neuzen. Het stond al op de nomi natie gesloopt te worden en nu haalt de gemeente die plannen wellicht naar voren. Want ook Terneuzen erkent dat er vanda lisme in en rond De Geule is. De gemeenteraad praat in principe volgend jaar over de sloop. De politie onderzoekt of de brand inderdaad is aangestoken. Te gevaarlijk De brand in De Geule ontstaat iets na het middaguur. De rook is in de hele omgeving te zien. Voor de dinsdag 10 september 2019 Kijk op pzc.nl/video Grote brand in leeg staande school Terneuzen Robert ter B. toch niet strafbaar Robert ter B. (56) heeft zich schuldig gemaakt aan doodslag op Dennis van de Velde, op 1 maart 2014 op de Turfkaai in hun woonplaats Middelburg. Vol gens het gerechtshof in Den Bosch is hij echter niet strafbaar vanwege de uiterst bijzondere omstandigheden waarin hij tot zijn daad kwam. Pieter van Klinken Den Bosch De brand in het schoolgebouw is mogelijk aangestoken. foto roland de jong hv zeeland Buurtbewoners piekeren niet over de oorzaak van de brand gisteren in De Geule. Die moet wel zijn aangestoken. Al tijden is de leegstaande, voormalige basisschool doelwit van vanda len. „Hier kon je op wachten." Bob Maes Terneuzen -Marleen IJsebaert Donkere rookwolken boven Terneuzen. foto kim rijnhout Bij de brand komt veel rook vrij. foto as media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36