Grondeigenaar ASR is gedoe beu en wil liever zonnepark aanleggen Marleen de Kok mag voor de tweede keer op miljoenenjacht De voormalige basisschool De Geule in Terneuzen is gisteren door een uitslaande brand geteisterd. De dikke rookwolken waren tot in de wijde omtrek te zien. Aanvankelijk was het te gevaarlijk voor de brandweer om naar binnen te gaan. De brand werd onder meer bestreden via een hoogwerker. De naastgelegen basisschool De Steiger moest worden ontruimd. De politie onderzoekt de oorzaak van de brand nog. Maar volgens omwonenden staat vast wie de daders zijn: hangjongeren. Via partnerbedrijf ZonXP heeft ASR nu een aanvraag bij de ge meente Reimerswaal ingediend om een zonnepark op het terrein tussen de kassen aan te leggen. Vanavond stemt de gemeente raad tijdens een ingelaste vergade ring over de aanvraag. Omdat alle partijen fel tegen de komst van de biovergister zijn, is de kans groot dat de raad het licht voor een zon nepark op groen zet. Daarmee is de mestvergister nog niet van tafel. Volgens de gemeente is Engie niet van plan zich zomaar aan de kant te laten zetten. Reimerswaal houdt er rekening mee dat de rechter moet bepalen wie zijn zin krijgt. Rug tegen de muur Als de plannen van Engie in de prullenbak verdwijnen, is dit een enorme opsteker voor de tegen standers van het project. Omwo nenden, verenigd in comité Stank Nee, demonstreerden van meet af aan tegen de mestcentrale. Ook een meerderheid van de glastuin bouwers is mordicus tegen. Ze vre zen dat hun (biologische) gewas sen besmet raken. De gemeente raad is gevoelig voor de weerstand, maar stond met de rug tegen de muur. Het bestemmingsplan dat de komst van zo'n centrale toe- staat, kan niet zomaar aangepast worden. De zoektocht naar andere plaatsen leverde ook niets op. Ook voor Engie zijn de belangen groot: voor het project was al een energiesubsidie van ruim 100 mil joen euro toegezegd. ZonXP moet die subsidie nog binnen weten te hengelen. Het bedrijf heeft daarom grote haast. Om in aanmerking te komen voor de energiesubsidie- ronde van dit najaar, moet Rei- merswaal de stukken morgen al aanleveren voor publicatie. Dat is precies één dag na de raadsverga dering. Ambtenaren spreken over een 'ongekend korte tijd' om het plan, dat pas afgelopen vrijdag of ficieel is ingediend, te beoordelen. Door de snelle doorlooptijd is de kans dat het plan ongeschonden de eindstreep haalt veel hoger dan normaal. Er zit nog een ander addertje on der het gras. ASR heeft namelijk een gecombineerde aanvraag inge diend. Dat betekent dat de ge- Reimerswaal houdt er rekening mee dat de rechter moet bepalen wie zijn zin krijgt meenteraad behalve voor het 'bio- vergisterterrein' in de Bathpolder ook meteen toestemming geeft voor de bouw van een zonnepark in de Kreekrakpolder enkele kilo meters verderop. Eerder dit jaar werd dit plan, sa men met een aantal andere initia tieven voor zonneparken in Rei- merswaal, ook al voorgelegd aan de gemeenteraad. Die trapte toen op de rem en besloot voorlopig alleen mee te werken aan een zonnepark in Kruiningen. Over dit initiatief van LambWeston/Meijer en Wis- kerke Onions wordt vanavond ook gestemd. Engie reageert terughoudend. ,,Dat ASR ook kijkt naar ontwikke ling van een zonnepark staat ze vrij. Wij gaan echter verder met onze ontwikkeling", laat woordvoerder Michael Verheul weten. Als de ge meenteraad vanavond medewer king verleent aan het zonnepark, is daarmee volgens Engie haar project niet van de baan. ,,Een dubbelbe- stemming sluit de realisatie van een vergister niet uit." Op dit moment wil Engie niet ingaan op de onderlinge relatie met ASR. I dinsdag 10 september 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 Basisschool De Geule uitgebrand ZEELAND4 Bouw mestvergister is onzeker De bouw van een mestvergister bij Rilland staat plotseling op losse schroeven. Grondeigenaar ASR is de moeizame procedure beu en wil niet langer meewer ken aan de omstreden plannen van energiereus Engie. Joeri Wisse Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33