Federer genaderd tot één grandslamtitel na winst US Open 25 Nooit eerder zo veel publiek Toppers weer terug in Ahoy Van der Pas na één partij klaar Het gaat nog tussen dezelfde drie, maar de glazen bol is troebel. Rafael Nadal doet met zijn negentiende grand slam weer helemaal mee in de strijd. Liever had hij de emoties voor zich zelf gehouden. Maar toen op de grote schermen al zijn gewonnen grandslams werden getoond, zag Rafael Nadal (33) zijn levenswerk voorbijvliegen. En kwamen als vanzelf de tranen. Nummer negentien doet hem niets minder dan de eerste of de achttiende. Fysiek en mentaal uit geteld zat hij op het bankje in Ar thur Ashe Stadium, na een finale van vijf sets en bijna vijf uur. Daniil Medvedev leek de eerste speler van de nieuwe generatie te worden die de hegemonie van de grote drie zou doorbreken. Hij had Nadal aan het begin van de vijfde set op zijn rug liggen. En toch wist die zich weer los te wurmen: 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4. Het was titel nummer vier voor Nadal in New York. Die is ineens nog maar één grandslamzege ver wijderd van het record van Roger Federer, de belangrijkste tennissta- tistiek en graadmeter voor de dis- cussie over de 'GOAT', de beste ten nisser aller tijden. Die is voorlopig nog niet beslecht. Zo gaat het nou al een jaar of tien. Steeds als je het idee hebt dat één van de drie het momentum in het mannentennis te pakken heeft, steekt een ander zijn vinger weer op. Novak Djokovic won in juli Wimbledon, nadat Federer hem in de finale liet ontsnappen. De alge mene tendens toen: het is een kwestie van tijd voordat Djokovic de magische twintig heeft aange tikt. Twee maanden later zitten de gevierde mannen van Wimbledon in de lappenmand en heeft Nadal er eentje bij gesnoept. De tussen stand, na anderhalf decennium on derlinge strijd om de grote prijzen: Federer 20, Nadal 19, Djokovic 16. Het is helemaal geen wilde gok dat het over een jaar 20-20-19 staat. En tegelijkertijd is de glazen bol troebel. Want wie had het afgelo pen maanden over Nadal? Ja, op Ro land Garros. Dat hij daar op zon dagmiddag de trofee omhoog houdt, is een zekerheidje. Maar als zijn lijf meewerkt, is de Spanjaard Zou graag de meeste slams hebben gewonnen. Maar mijn levensgeluk hangt er niet van af US Open op hardcourt dus ook nog niet uit te vlakken. Tien jaar ouder dan Med- vedev, maar na vier uur tennissen en tientallen lange rally's toch de taaiste. ,,Honderd miljoen kinderen over de wereld halen inspiratie uit jouw tennis", zei Medvedev. Nadal herhaalde dat het grandslamrecord geen drijfveer op zich is voor hem. ,,Tuurlijk zou ik graag de meeste slams hebben ge wonnen. Maar ik geloof echt dat mijn levensgeluk er niet van afhangt. Ik ga niet elke dag trainen voor het record, zo werkt het voor mij. Ik houd gewoon van tennis." Maar hij bekende dat deze laatste trofee voor hem 'alles' betekent. ,,Dit is superspeciaal. Zeker als je die beelden ziet, alle herinnerin gen, alles waar j e doorheen bent ge gaan. Dan ben ik vooral blij dat ik er nog ben en onderdeel mag zijn van deze strijd." Zelfs Medvedev geniet daarvan. De Rus had een geweldig hard- court-seizoen met vier finales op een rij en één titel. Hij lijkt de eerste om zich te mengen in het geweld van de grote drie. Maar hij gunde Nadal bijzijn felicitatie nog een paar majors. ,Rafa is een beest", zei Medvedev. ,,Het gevecht van die drie legendes, smullen toch? Ze spelen onwaarschijnlijk tennis. Wij, de jonge generatie, doen ons best de transitie te maken. Maar het is moeilijk ze te verslaan. Het is al moeilijk om een game te winnen." dinsdag 10 september 2019 GO TENNIS Nog nooit bezoch ten zo veel mensen de ten niswedstrijden van het US Open als dit jaar. Het grandslamtoernooi in New York verwelkomde in totaal liefst 737.872 mensen, zo maakte de organisatie kort na het toernooi bekend. Het Arthur Ashe stadion, dat 23.771 toeschouwers kan herbergen, was tijdens 23 van de 24 wedstrijdda gen uitverkocht. Het voor gaande toeschouwersre cord werd vorig jaar geves tigd. Toen kwamen in totaal 732.663 mensen op de verschillende partijen af. DARTS De Premier League komt volgend jaar weer naar Nederland. De achtste en negende speelronde van de competitie, met de tien beste spelers van prof- bond PDC, zijn op 25 en 26 maart in Ahoy. Dit jaar was Rotterdam, eveneens eind maart, ook een van de ste den waar in de Premier League gespeeld werd. Raymond van Barneveld verloor toen met grote cij fers van landgenoot Mi chael van Gerwen (foto). Na de partij kondigde hij zijn afscheid aan. Later kwam hij daarop terug. Barney wil in december op het WK afscheid nemen. BOKSEN Max van der Pas heeft al bij zijn eerste op treden bij de wereldkampi oenschappen boksen in het Russische Jekaterinen- burg verloren. De Neder lander ging in de klasse tot 75 kilogram kansloos on deruit tegen de Turk Ser- hat Guler. Hij deed dat met duidelijk verschil: 5-0. Van der Pas werd bij de vorige WK in 2017 in Hamburg al in de tweede ronde uitge schakeld. Namens Neder land komen later deze week bij de WK ook nog Artjom Kasparian (-81 kg, vandaag), Enrico Lacruz (-63 kg, donderdag) en Delano James (-69 kg, vrij dag) in actie op de mon diale titelstrijd. Rik Spekenbrink Rotterdam/New York Rafael Nadal is uitgeput. Na vijf uur heeft hij Daniil Medvedev verslagen. fotoafp -Rafael Nadal (33) De zege in New York was voor Rafael Nadal al weer zijn vierde titel. Zijn negen tiende grandslamtitel in to taal, één minder dan Roger Federer. Rafael Nadal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25