Leeftijdsgrens is onaanvaardbare willekeur moeilijk hebben Volgens Zero Suicide is zelfdoding nooit een goede dood, een eu-thanatos 21 René Diekstra dinsdag 10 september 2019 Vandaag, 10 september, is World Suicide Prevention Day. Alle reden om de vraag te stellen: wat willen we als samenleving met zelfdoding? De wereld uit helpen, zoals de internationale beweging Zero Suicide nastreeft? Of zelfdoding onder bepaalde voorwaarden waardiger en minder risicovol maken, zoals de Voltooid Leven-beweging wil? Het is het een of het ander, allebei gaat niet. Volgens Zero Suicide is zelfdoding nooit een goede dood, nooit een eu-thanatos. Helpen betekent hier altijd helpen voorkómen. Terwijl zelfdoding volgens Voltooid Leven onder bepaalde voorwaarden een goede, waardige dood is. Hulp kan hier hulp bij zelfdoding zijn. Het spanningsveld tussen beide benaderin gen is overal zichtbaar, van politieke partijen en instellingen voor gezondheidszorg tot gezinnen en partnerrelaties. Maar dat spanningsveld is vandaag geen gespreksthema. De betreffende (inter)nationale organisaties hebben het op hun sites en bijeenkomsten uitsluitend over preven tie van zelfdoding. Terwijl de pleitbezorgers voor hulp bij zelfdoding op hun beurt ook cruciale kwesties uit de weg gaan. Neem Pia Dijkstra, Tweede Kamerlid voor D66, die afgelopen week aankondigde haar initiatiefwetsontwerp Voltooid Leven begin 2020 te willen indienen. Dat wetsontwerp beoogt mensen die langdurig levensmoe zijn, hun leven voltooid achten en verder leven als last en zinloos ervaren, een middel ter beschik king te stellen waarmee ze zichzelf op een waardige wijze kunnen doden. Dat middel zou door een speciaal opgeleide (niet-medische) levenseindebegeleider mogen worden voorge schreven. Maar alleen aan levensmoeden van 75 jaar of ouder. Wordt de wet aangenomen, dan leidt dat onvermijdelijk tot een toename van zelfdoding onder 75-plussers. Hoe gaan we om met degenen die jonger zijn dan 75, die hun leven ervaren als afgeleefd, enkel als last, en die straks ook om dat middel zullen vragen? Zeggen we 'pech gehad, je moet het een jaar of wat volhouden?' Laten we het hen zelf uitzoeken, met alle risico's van dien? Is het geen onaanvaardbare willekeur om een leeftijdsgrens als ellendegrens te gebruiken? deren met gescheiden ouders er nagenoeg niets aan overhoudt. Ten minste, als je als ouders je best doet om de scheiding, en de gevolgen daarvan, zo soepel mogelijk te laten verlopen.'' Bereid je kind voor op veranderingen die komen Vertel wat er verandert en wat het zelfde blijft. Herhaal dit een paar keer, op een manier en moment die bij je kinderen passen. Geef daarbij voorrang aan een duidelijke gezins routine. Laat vaste routines en af spraken over bijvoorbeeld naar bed gaan, eten, beeldschermtijden, sport en gezamenlijke activiteiten zo veel mogelijk onveranderd. m Ondersteun je kind zijn gevoelens te ontdekken en verwoorden Een scheiding is hoe dan ook een verlieservaring, stellen Klein Velder- man en Pannebakker. Bij verlies hoort rouw. Iedereen die bij een scheiding betrokken is, verwerkt die op zijn of haar manier en in een eigen tempo. Terwijl het ene kind volop bezig is het verlies te verwerken, kijkt een ander kind al vooruit. DSt inzicht is belangrijk. Is dat inzicht er niet, dan kan dat leiden tot onbegrip en verwijten. Het is van belang dat alle gevoelens er mogen zijn. Druk dat je kinderen op het hart. Ook als die gevoelens tegenstrijdig zijn. Je mag opgelucht en boos tegelijk zijn. Stimuleer je kinderen die gevoelens te verwoorden, bijvoorbeeld door in een dagboek te schrijven. Of door te praten met anderen: een vriendje, een klasgenoot, een familielid, maakt niet uit. Door bij te houden hoe ze zich voelen, krijgen jongeren meer inzicht in hun gevoelens. Trouwens, ook voor ouders zélf is het belangrijk dat er ruimte is voor gevoelens en vragen. Vergelijk het maar met de veiligheidsinstructies in een vliegtuig: wanneer de cabine- druk wegvalt, breng je eerst je eigen zuurstofkapje aan, voordat je je kin deren of buren helpt. Zorg dus ook goed voor jezelf! Informatie en tips vind je bijvoorbeeld op tno.nl/atlas. Vermijd conflicten in bijzijn van de kinderen Stellen die scheiden hebben in de regel te maken met meningsverschil len en strijd. Zorg dat conflicten niet worden uitgevochten in het bijzijn van de kinderen, aldus de auteurs. ,,Uit onderzoek is gebleken dat kin deren er heel veel schade van kunnen ondervinden. Zijn er meningsver- Pubers zijn geneigd een kant te kiezen, maar ze hebben juist baat bij een goede band met allebei de ouders schillen, bespreek ze dan op een an dere plek en een ander moment, ver weg van de kinderen. Soms is het las tig, maar sta er als volwassene boven. Echt heel belangrijk.'' Stimuleer je kind om een prettige relatie te hebben met beide ouders Je kind heeft baat bij twee ouders die verantwoordelijk zijn voor zijn of haar welzijn. Praat dan ook met zo veel mogelijk respect over de an dere ouder. Voorkom dat je jouw me ning over j e ex-partner uit naar, of in het bijzijn van je kind. Spreek geen kwaad over de ander, zeg niks lelijks over je ex. Als je dat wel doet, dan zeg je indi rect iets lelijks over je kind: een kind is immers voor de helft de ene en voor de helft de andere ouder. Je ziet met name bij pubers dat ze geneigd zijn een kant te kiezen, maar dat hoeft niet: uit onderzoek is gebleken dat kinderen juist baat hebben bij een goede band met beide ouders. Versterk het positieve contact met je kind Blijf betrokken bij je kind door re gelmatig tijd met hem of haar door te brengen, liefst ook één op één. Ga iets doen wat je allebei leuk vindt. Als je ouders uit elkaar gaan, ver schijnt bij Uitgeverij Nieuwezijds (€21,95) René Diekstra voorziet een toename van zelfdoding onder 75-plussers. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21