Niet zomaar een rondje fietsen cfk regionale nieuws In geen enkel ander Europees land zijn zo veel ziektegevallen JOL Oranje heeft geen kind aan Estland in EK-kwalificatie: Nederland gaat potdicht Walcheren 0- 4 »P22 Illegalen die zich in vrachtwagens verstoppen, komen ons land niet in tijdens een grote politieactie bij grensovergang Hazeldonk. P8 Niels van der Broek (links) en Manfred van den Broeke kennen het 'Rondje Veerse Meer' heel goed. Net als veel wielrenners, want de ronde van 55 kilometer wordt door veel deelnemers aan de Ride for the Roses gebruikt als voorbereiding. Daarmee is dan ook niet zomaar een rondje fietsen. zeeland 2 In geen enkel ander Europees land is dat aantal zo hoog. Dat blijkt uit onderzoek gepubliceerd in het ge renommeerde medische tijdschrift The Lancet. De uitstoot van stikstof dioxide (NO2) is volgens de weten schappers de grote boosdoener voor kinderen met de longziekte. Dat gas komt met name in de lucht via de uitlaten van dieselauto's en vrachtwagens en door de industrie. In Nederland is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Volgens het Long fonds hebben ongeveer honderd duizend kinderen in de leeftijds groep tot en met veertien jaar astma. ,,Kinderen worden dag in, dag uit blootgesteld aan luchtvervuiling. De overheid moet meer doen om ze hiertegen te beschermen'', stelt di- recteur Michael Rutgers van het Longfonds, dat vandaag samen met long- en kinderartsen, zorgverle- Stikstofdioxide is een sluipmoordenaar. Je ziet het niet, je merkt het niet ners en wetenschappers de nood klok luidt. Longarts Hans in 't Veld ziet de gevolgen van luchtvervuiling dage lijks op zijn spreekuur. ,,Stikstofdi- oxide is echt een sluipmoordenaar. Je ziet het niet, je merkt het niet, maar het veroorzaakt wel ontste kingen in de luchtwegen. Astma ontstaat vaak in de kinderleeftij d. Ik spreek kinderen die het benauwd krijgen bij sporten, kinderen die op mooie zomerdagen niet buiten kunnen spelen en kinderen die zulke prikkelbare luchtwegen heb ben dat ze niet weten hoe ze de jaarwisseling moeten doorkomen. Schone lucht kan zo veel leed voor komen.'' Staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastructuur en Wa terstaat) werkt aan een Schone Lucht Akkoord, met als doel om '50 procent gezondheidswinst te reali seren in 2030 ten op zicht van 2016'. De Tweede Kamer debatteert don derdag over het akkoord. Kamerleden krijgen vandaag een petitie overhandigd met de oproep voor ambitieuzere maatregelen, die is ondertekend door onder meer het Longfonds, de Hartstichting en beroepsverenigingen van longart sen, cardiologen, kinderartsen, huisartsen en longverpleegkundi gen. P4 18°C Nieuwsmedia 711688 555530 Verkeer is oorzaak astma kind Bij één op de vijf kinderen met astma in Nederland is de ziekte gerelateerd aan luchtvervuiling door het verkeer. In de grote steden worden uitlaatgassen zelfs verantwoordelijk gehou den voor de helft van de astma- gevallen bij kinderen. Annemieke van Dongen Amersfoort —Hans in 't Veld, longarts dinsdag 10 september 2019 Frisse pzc.nl start Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1