II MINICRUISES VOOR MINIPRIJZEN p&o*< a. ECONOMIE 17 Negatieve spaarrente nadert FERRIES De rente op spaargeld blijft maar dalen. Wie op dit moment zijn geld op een spaarrekening bij bij voorbeeld ING, ABN Amro of Rabobank heeft staan, ontvangt nog net een luttele 0,02 tot 0,03 procent rente. De dag dat de tarie ven onder nul schieten, komt steeds dichterbij, waarschuwen analisten. Sparen bij de bank kost meer dan het oplevert. We moeten een zootje en ongelijkheid voorkomen Voor de financiële stabiliteit is het echter niet wenselijk dat mensen massaal hun geld van de bank ha len en onder het matras verstop pen. In België is het banken daarom verboden spaarders een negatieve rente voor te schotelen. De ondergrens bij de Zuiderburen bedraagt 0,11 procent, waarvan 0,1 procentpunt de basisrente beslaat en 0,10 procentpunt de zogeheten 'getrouwheidspremie'. Al is zo'n wettelijk verbod makkelijker uit gesproken dan geregeld, om nog maar te zwijgen van de weerstand in de financiële sector. Banken leggen veel geld toe op het parkeren van overtollig spaargeld bij de centrale bank. Hier is name lijk een vergoeding voor verschul digd. Als de rentes als gevolg van het beleid van de Europese Cen trale Bank verder dalen, zal de ver goeding toenemen. Alleen al in Nederland leggen banken inmid dels ruim een half miljard euro toe. Toch vindt PvdA-Kamerlid Henk Nijboer dat ook Nederland een verbod op negatieve rente moet overwegen. Volgens hem behalen banken nog altijd goede winsten en zou het vertrouwen in de financiële instellingen een nieuwe knauw kunnen krijgen als zij overgaan op negatieve rentes. Hij wil dat minister van Financiën Wopke Hoekstra optrekt met zijn Duitse evenknie en andere Euro pese ministers van Financiën 'om een zootje en ongelijkheid voor spaarders binnen de Europese bankenunie te voorkomen'. Hoekstra heeft zich vooralsnog niet uitgelaten over de kwestie. Volgens zijn woordvoerster komt hij spoedig met een reactie op Ka mervragen. arbeidsmarkt op en gaan ze vier dagen per week aan de slag bij klanten van AFAS. Een dag per week blijft daarnaast gereserveerd voor het volgen van onderwijs. Ook deze opleiding geeft geslaag den een baangarantie. De groei van het aantal oplei dingsinitiatieven lijkt vooralsnog niet snel te stoppen. ,,We hebben geen cijfers van omscholingstra jecten, maar we zien wel steeds meer onderwijsinstellingen en bedrijven die inspelen op de vraag naar ict'ers'', zegt Tim Toornvliet van branchevereni ging ICT Nederland. Hij verwijst naar een vorig jaar verschenen rapport van het UWV, waaruit blijkt dat 42 procent van de werk gevers in de IT-dienstverlening hinder in werkzaamheden on dervinden als gevolg van fikse personeelstekorten. Ter vergelij king: voor de totale arbeidsmarkt is dit getal maar 18 procent. ,,Dan is het dus niet gek dat er meer omscholingstrajecten zijn bijge komen.'' Volgens het UWV is er geen andere beroepsgroep waar de krapte zo nijpend is als de ict. Circa zeven op de tien ict-vacatu- res zijn moeilijk vervulbaar. Ook in andere sectoren wordt naar IT'ers gezocht. ,,Vooral pro grammeurs en data scientists zijn extreem gewild'', zegt Robin van den Berg, directeur bij IT Aca demy Noord-Nederland. Omscholingstraject De IT Academy verzorgt onder andere het omscholingstraject Make IT Work, een opleiding die bestaat uit vijf maanden voltijds onderwijs; daarna gaan de aspi- rant-ict'ers zes maanden lang vijf dagen in de week bij (tech)bedrij- ven aan de slag en krijgen ze nog één dag per maand les. In dat laat ste half jaar ontvangen de deelne mers al een salaris. ,,Vaak zijn dat mensen die wat ouder zijn, werk loos of toe aan een carrières witch'', vertelt Van den Berg. Meer dan 400 kandidaten zijn via het initiatief omgeschoold naar een baan in de IT. Daarvan werkt 98 procent nog steeds in die sec tor. En uitzonderlijk voor de branche: ongeveer een derde van de deelnemers aan Make IT Work is vrouw. Met Rens gaat het sinds zijn ommezwaai 'super goed'. ,,Toe- vallig was ik laatst op een bruiloft waar oud-collega's vroegen of ik geen spijt had van mijn carrière switch. Maar ik heb nog nooit zo veel plezier in mijn werk gehad.'' Volgens Bressers hoef je als pro grammeur niet alles te weten. ,,Maar je moet er plezier in heb ben om dingen uit te vogelen. Het is eigenlijk net een ingewikkelde puzzel.'' Of hij anderen een om scholingstraject zou adviseren? ,,Duizend procent.'' ROTTERDAM - HULL OKTOBER 2019 - MAART 2020 Boek vandaag nog via poferries.com of bel ons op 010 714 54 64 Gemiddelde spaarrente '07 '08 '09 '10 '11 '12 '13 '14 '15 '16 '17 '18 '19 '20 dinsdag 10 september 2019 Op de bank of onder het matras? Het moment dat je moet beta len om geld bij de bank te stal len komt dichterbij. In België is er echter een verbod op nega tieve rente en in Duitsland wordt die mogelijkheid onder zocht. Wat doet onze minister Hoekstra? Laurens Kok Den Haag -Henk Nijboer, PvdA-kamerlid M Hogeropgelei- den komen via omscholingstra jecten in de ICT terecht. FOTO SHUTTERSTOCK Stap aan boord en vaar mee vanaf Rotterdam naar Huil en ontdek alles wat geweldig is aan York, Leeds of Huil. Reis in stijl naar Groot-Brittannié tijdens een P&O Ferries minicruise vanaf €49 per persoon. PER PERSOON Actievoor waarden: Aanbieding geldig t/m 29 maart 2020. Reizen van 1 oktober 2019 t/m 31 maart 2020. Geadverteerde prijs is een per persoons vanaf prijs gebasseerd op 2 personen die een 2-persoons binnenhut delen en reizen op maandag of dinsdag met bestemming Huil. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Volledige algemene promotionele voorwaarden van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com Verlaging t rente ECB Start opkoop programma ECB crisis ©100919/TU, bron: DNB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17