NIEUWS 13 Wilders doet aangifte tegen 'liegende' aanklagers Het is nog maar de vraag of het Geert Wilders lukt van zijn strafproces af te komen. Maar nu blijkt hoe erg ambtenaren van het ministerie van Justitie zich ermee wilden bemoeien, is het proces wel een stuk politieker geworden. moet oordelen of het OM hiermee de kans op vervolging heeft ver speeld. Het kan ook nog dat het hof besluit er pas op 11 oktober, als het uitspraak doet in de zaak, over te beslissen. Wegwuiven Hoe dan ook zal het Openbaar Ministerie vandaag het 'bewijs' van Wilders wegwui ven. Het zegt al weken min of meer hetzelfde. Ja, minister Opstelten werd van onze plannen op de hoogte gehouden via nota's en ambtsberichten. Dat is het OM zelfs per wet verplicht te doen in grote of ongewone zaken. Maar nee: druk om Wilders te gaan vervolgen was er niet. Dat besluit nam het OM zelfstandig. ,,Er stond niemand aan het bureau toen de officier dat be sloot.'' Dat ambtenaren dachten zich ermee te kunnen bemoeien, was aan hen, vindt het OM. In de vrijgegeven mails staat ove rigens óók te lezen dat Opstelten zich juist afzijdig wilde houden. „De minister is uiteraard verantwoordelijk voor het handelen van het OM, maar wil bij deze zaak zo ver mogelijk wegblijven om iedere schijn van politieke bemoeienis tegen te gaan." Daarbij merkt het OM ook Het Openbaar Ministerie en andere betrokken kunnen hun borst natmaken -Geert Wilders Nog voordat de zitting vandaag begint, zal Geert Wilders een orde voorstel doen. Namelijk: om het hoger beroep in zijn minder- Marokkanenproces stop te zetten. De PVV-leider zegt al sinds de aan vang van die zaak in 2016 dat het gaat om een 'politieke vervolging': een poging van het door de VVD geleide ministerie van Justitie om hem 'monddood' te maken, met toenmalig minister Ivo Opstelten voorop, nadat die Wilders' uitspra ken 'walgelijk' noemde. Voor die claim vergaarde Wilders de afgelopen weken behoorlijk wat munitie door documenten die RTL Nieuws wist te achterhalen. Uit e-mails, nota's en gespreksversla gen bleek dat ambtenaren op ver schillende momenten eind 2014 probeerden zich met het Openbaar Ministerie te bemoeien, toen deze de zaak tegen Wilders aan het opzetten was. Ambtenaren suggereerden zelfs hoe het OM te werk zou moeten gaan, bleek uit documenten die zondag openbaar werden. Er zou een aantal punten zijn doorgespro ken met de top van het OM over de 'kwaadaardige' uitspraken van Wil- ders. De ambtenaren zouden zelfs hebben gevraagd om het slotplei- dooi van het OM - dat twee jaar la ter uitgesproken werd - van tevo ren te mogen lezen. 'Krijgen we het requisitoir vooraf, zoals in de zaak- Martijn? (Het verbod op pedofie lenvereniging Martijn, red.) Dat zou ik verstandig vinden, dat kun nen jij en X 'meelezen' en waar nut tig opmerkingen doorgeven.' Of de documenten het proces nu helemaal in de wielen gaan rijden, is nog wel de vraag. Het gerechtshof PROCES DEN HAAG Geert Wilders heeft aangifte gedaan tegen de aan klagers van het Openbaar Mi nisterie in zijn minder-Marokka- nenproces. Volgens Wilders heb ben zowel de officier van justitie in de zaak bij de rechtbank als de twee advocaten-generaal die zijn hoger beroep behandelen, gelo gen over bemoeienis met de zaak vanuit het ministerie van Justitie en Veiligheid. 'Het OM en alle andere betrokkenen (ambtena ren en politici) die een rol heb ben gespeeld bij mijn politieke vervolging kunnen hun borst natmaken. Ze kunnen zich op maken voor een serie aangiften en procedures, strafrechtelijk en mogelijk civiel', schrijft Wilders in een toelichting. Hij verwijt de aanklagers 'vals heid in geschrifte'. Het gaat om officier van justitie Wouter Bos en de twee advocaten-generaal Birgit van Roessel en Gerard Sta, die het proces nu behandelen. Volgens Wilders hebben zij ge logen dat er tussen de top van het OM en 'vertegenwoordigers' van het ministerie van Justitie geen 'afstemming' zou zijn ge weest over het aangiftetraject. steeds op dat de mails en nota's da teren van nd het besluit om Wilders te vervolgen, namelijk op 10 sep tember 2014. Probleem is wel dat dit toen nog niet aan de media of aan Wilders was verteld, waardoor hij aan die lezing twijfelt. Volgens hoogleraar staatsrecht Paul Bovend'Eert is het wel een 'misvatting' dat een minister zich niet zou mogen bemoeien met het werk van het OM. Ook de bemoei enis van ambtenaren is 'bedenke lijk', maar 'niet verboden'. ,,Pro- bleem is wel dat de ambtenaren niet in de openbaarheid hebben ge handeld, terwijl bemoeienis van de minister met een strafzaak volko men transparant zou moeten zijn.'' Opheldering Of Wilders' proces daarmee 'poli tiek ingestoken' was om hem 'uit te schakelen' als politicus, is een vraag die het hof moet beant woorden. Feit is wel: het proces is nu alsnog politiek geworden. Diverse Tweede Kamerleden vragen minister Ferd Grapper- haus (Justitie) inmiddels om op heldering over de documenten. Al was het maar om helder te krijgen wat ambtenaren zich mogen per mitteren. ,,Het OM is geen bui tendienst van het ministerie'', zegt D66'er Maarten Groothui zen. Bovendien gaf Grapperhaus de Tweede Kamer maar mondjes maat informatie over wat er ge wisseld was tussen het departe ment en het OM. De schijn dat za ken worden achterhouden achter volgde dat ministerie toch al. HERMITAGE JUWELEN dinsdag 10 september 2019 GO 'Bloemenboeket van edelstenen', een broche van de acht- tiende-eeuwse tsa rina Elisabeth, is een van de pronkjuwelen uit de tentoonstel ling 'Juwelen schit teren aan het Russi sche hof' in de Her mitage in Amster dam. Van Catharina de Grote is een 3 kilo zware juwe- lenkist te zien, be zaaid met bijna vier honderd edelstenen. De tentoonstelling met ruim driehon derd juwelen uit de collectie van de Her mitage in Sint-Pe tersburg is vanaf za terdag te bezoeken in Amsterdam. FOTO ANP Strafzaak Wilders is nu alsnog politiek geworden Tobias den Hartog Badhoevedorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13