EUWS 11 Elite rond Poetin verliest aan macht bij lokale verkiezingen Turbulentie: acht gewonden 'Dubbel betaald voor paleizen' Polen zoeken in eigen land In de gemeenteraad van Moskou bleef Verenigd Rusland steken op 25 van de 45 zetels, een verlies van drie zetels. Het tekent de neergang van de heersende elite rond presi dent Vladimir Poetin. Die maakt overigens sinds 2015 al geen deel meer uit van de partij. Vorig jaar nam hij op persoonlijke titel deel aan presidentsverkiezingen, ken nelijk uit angst te veel vereenzel vigd te worden met VR. Die partij is niet populair in Rusland en Poe- tin won de verkiezingen met meer dan driekwart van de stemmen. De verkiezingen van afgelopen weekend gingen over gemeentera den, gouverneurs en regionale par lementen overal in Rusland. Maar het vergrootglas lag toch op Mos kou. Daar waren tientallen onaf hankelijke oppositiekandidaten al vooraf en op bedenkelijke gronden uitgesloten van de stembusgang. Wekenlang liepen Moskovieten ie dere zaterdag te hoop om te protes teren tegen de gang van zaken. Ze eisten dat de kiescommissie toch oppositiekandidaten zou toelaten. Aan die oproep gaf de kiescom missie maar heel mondjesmaat ge hoor. Reden voor de meest invloed rijke criticus van de huidige Russi sche autoriteiten, Aleksej Navalny, de Moskouse kiezer te bewegen tot 'slim stemmen'. Dat betekende: de kandidaten van VR negeren en bij voorbeeld stemmen op communis tische kandidaten. Na het verlies van VR verklaarde Navalny op Twitter dat zijn tactiek een groot succes is gebleken. Fraude Bijna traditiegetrouw in Rusland werden de verkiezingen ontsierd door fraude. De onafhankelijke or ganisatie Golos ('stem') telde zo'n 1700 gevallen van stembusmalver saties. Op internet rouleert een filmpje van een stembureau in Ser- gejev Posad (zo'n 70 kilometer bo ven Moskou) waar lokale journalis ten leden van de kiescommissie be trappen met drie stapels getekende stembiljetten in de hand. Ze kun nen niet uitleggen waar die van daan komen. In een stemlokaal in Kazan, de hoofdstad van Tatarstan, bleken de pennen met uitwisbare inkt te zijn gevuld. Elders in de stad, zo toont een filmpje, kwam er een klassieke 'carrousel' op gang: bussen die kie zers langs meerdere stemlokalen Dit is zo grof, het had wat minder opzichtig kunnen worden gedaan rijden om op de gewenste kandi daat te stemmen. In Sint-Petersburg gebeurde iets soortgelijks en interim-gouverneur Aleksandr Beglov lijkt ervan te heb ben geprofiteerd. Zijn ambtster mijn, nog geen jaar oud, werd ge teisterd door blunders en incompe tentie. Niettemin won hij met 64 procent van de stemmen. Dat is verdacht, omdat Sint-Petersburg een van de meest oppositionele, li berale steden van Rusland is. Bedrog Voorzitter Ella Pamfilova van de Centrale kiescommissie in Moskou sloeg gisteren terug. Ze beschul digde juist Golos van bedrog. Vol gens haar zou de organisatie zo'n dertig klachten hebben overgeno men van de vorige verkiezingen. ,,Ik geloofde mijn ogen niet'', zei ze te gen het Russische persbureau In terfax. ,,Ik ben door de klachten heengegaan, dit is zo grof, het had (door Golos, red.) wat minder op zichtig kunnen worden gedaan.'' De woordvoerder van president Vladimir Poetin, Dmitri Peskov, toonde zich in zijn nopjes met de uitslag. ,,Over het algemeen was de verkiezingscampagne in Rusland zeer succesvol voor Verenigd Rus land. Ze won op sommige plaatsen meer dan op andere. Maar in het al gemeen toonde de partij haar poli tieke leiderschap'', aldus Peskov. dinsdag 10 september 2019 GO BERLIJN Op de luchthaven Berlijn-Tegel is gisteren een vliegtuig geland met aan boord acht gewonden. Het toestel van budget luchtvaartmaatschappij Eu- rowings had tijdens de vlucht last van turbulentie. Zes gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht, onder wie een vrouw die ernstige, maar niet levens bedreigende verwondingen heeft opgelopen. Onder de gewonden zijn ook twee bemanningsleden. Bij de landing ging het mis. Meer dere passagiers hadden hun gordel nog niet om. DEN HAAG De rijksover heid betaalt al ruim dertig jaar vergoedingen aan het koningshuis voor het on derhoud van de paleisin ventarissen, terwijl deze al die tijd al op kosten van de staat worden onderhou den. Dat meldt NRC op basis van eigen onderzoek. De overheid nam tussen 1982 en 2009 alle inventa rissen van vier paleizen over van de Oranjes, buiten het parlement om. Rutte erkent dat de financiering 'verschrikkelijk ingewikkeld' is. ,,Maar het lijkt te klop pen." Partijen in de Kamer willen toch opheldering. AMSTERDAM Polen in Ne derland zoeken vaker naar werk in hun eigen land. Vol gens onderzoek van vaca turesite Indeed wordt van uit Nederland in toene mende mate gezocht naar een baan in Polen. Volgens Indeed gaat het in bijna 14 procent van alle zoekopdrachten naar banen over de grens om werk in Polen. Daarmee neemt het land de tweede plek op de ranglijst in, na de VS. Benelux-directeur Sander Poos van Indeed: ,,De economie van Polen groeit al jaren bovengemid deld. De werkloosheid daalt en de lonen stijgen. Polen hoeven werkgele genheid niet meer perse in het buitenland te zoeken." !SsSS De stemmen worden geteld in een kiesbureau in Volvograd. foto ap Steun voor Verenigd Rusland brokkelt af --De regerende partij Verenigd Rusland (VR) heeft bij lokale verkiezingen afgelopen zondag rake klappen opgelopen. De stembusgang is een belangrijke graadmeter voor de parlements verkiezingen in 2021. Joost Bosman Moskou Een kiezer in Sint-Petersburg brengt een stem uit voor een nieuwe gouverneur. foto afp -Ella Pamfilova, kiescommissie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11