10 NIEUWS NEDERLANDSE ARTSEN HULPPROJECT Inwoners die verminkt werden tijdens de bloedige burgeroorlog in Sierra Leone krijgen hulp van een Nederlandse arts en student. Zij willen daar een 3D-lab opzetten, waarmee ze protheses printen voor slachtoffers met afgehakte ledematen. In het Masanga ziekenhuis in Sierra Leone staan artsen gere geld te opereren met een lampje op hun hoofd, omdat de elektri citeit weer eens is uitgevallen. Ambulances zijn er wel in het kleine plaatsje, maar het merendeel is ge stript door inwoners die nog wel een onderdeeltje konden gebruiken. Een 3D-lab is dus - op zijn zachts gezegd - een nogal vreemde eend in de bijt in dit West-Afrikaanse land. Toch is be denker en traumachirurg in opleiding Lars Brouwers overtuigd van het suc ces dat de hypermoderne apparatuur zal brengen. ,,We zien nu al hoe dank baar patiënten zijn die we een hand prothese geven. 'We zijn weer nor maal' zeggen ze", vertelt Brouwers, die sinds de start van het project sa menwerkt met het 3D-lab in het Rad- boudumc in Nijmegen. In het Afrikaanse 3D-lab moeten meerdere printers komen te staan die binnen een uurtje of acht op maat ge maakte arm- en beenprotheses, spal ken en braces fabriceren. Maar ook wanneer er op de kraamafdeling een tekort is aan tangen om de navel streng af te klemmen, wat al eens het geval was, moeten deze medische hulpmiddelen binnen een mum van tijd uit de printer rollen. Nu wordt een ingewikkelde casus vaak nog via telefoon of mail voorge legd aan 3D-specialisten in het Rad- boudumc, maar straks moet het lab zelfstandig draaien met lokaal opge leid zorgpersoneel en ict'ers. Twee jaar geleden legde de arts een 3D-printer - formaatje magnetron - in zijn kofferbak en reed ruim 8000 kilometer naar Masanga, een plaatsje in het centrum van Sierra Leone waar een voormalig lepraziekenhuis staat met honderd bedden. Daar printte hij - van een soort plastic dat tegen warmte en vocht kan - de eerste han den. Bedoeld voor inwoners die hun ledemaat zijn kwijtgeraakt door oor logsgeweld. Burgeroorlog Sierra Leone werd van 1991 tot 2002 verscheurd door een burgeroorlog. Berucht en gevreesd was het rebellen leger RUF dat de handen afhakte van burgers en naar schatting tienduizend inwoners verminkte. ,,Dit brute ge weld was een manier van machtsuit oefening, waarmee ze angst zaaiden en hele dorpen konden afpersen. Zo van: ik laat jou in leven maar ik maak je voor altijd arbeidsongeschikt. Kom maar op met je sieraden, geiten en vrouwen", vertelt Ton Dietz, oud di recteur van het Afrika-Studiecentrum in Leiden. De militieleden die huis hielden waren vaak jonge soldaten, kinderen nog, die tijdens de plunde ringen gerekruteerd werden. ,,Die jongeren zagen dat hun ouders zo arm waren als de ratten. Het land was ei gendom van het oudste familielid, waardoor de jonge generatie geen en kel zicht had op economische onaf hankelijkheid. Een van de redenen om zich aan te sluiten bij het guerril- laleger." Veel oorlogsslachtoffers wonen nu samen in zogenoemde amputatie kampen, zeer arme maar hechte ge meenschappen waar inwoners elkaar helpen. De eerste geprinte handprothese was er één met vingers die konden bewegen. Scharnieren en visdraad zorgden voor de grijpfunctie. Maar hoe handig deze 'robothand' ook leek, sommige patiënten schaamden zich ervoor, ontdekten de onderzoekers. Brouwers: ,,Het eerste prototype was wit. Hoe stom! Bovendien kwamen we erachter dat de patiënten veel lie ver een esthetische mooie hand wil den, die op hun gezonde hand leek." Na het vertrek van de arts twee jaar geleden gebeurde er weinig met de printer, tot technisch geneeskunde- student Merel van der Stelt vorig jaar naar Sierra Leone ging en er haar af studeerproject van maakte. Inmiddels is ook zij terug in Nederland. Omdat zij een groot voorstander is van het 3D-lab, probeert ze de financiering Het eerste prototype was wit. Hoe stom! voor elkaar te boksen en het project van hieruit op te zetten. Samen met het Nederlands Albert Schweitzer Fonds vraagt ze vanaf deze week aan dacht voor een inzamelingscampagne. Zodra het minimale bedrag van 6000 euro is bereikt, wordt dit bedrag ver dubbeld door het fonds. Van der Stelt benadrukt dat de pro theses niet alleen bedoeld zijn voor oorlogsslachtoffers. In Sierra Leone gebeuren ook veel ongelukken, waar bij medische hulp te laat op gang komt. Haar eerste patiënt was Alex, een jongen die zijn bovenarm brak na een val. Zijn ouders brachten hem naar een traditionele geneesheer die gekookte bladeren op de breuk legde. Dit zorgde voor zo'n hevige infectie waarna zijn arm moest worden geam puteerd in het ziekenhuis. ,,Dat was zo ongelooflijk schrijnend. Zeker als je bedenkt dat in Nederland een breuk behandeld kan worden met zes weken gips." De prothese deed Alex goed, vertelt ze. ,,Het gaf hem zelfvertrou wen om te gaan studeren." Het prin ten van een hand kost ongeveer 7 euro. 'mm dinsdag 10 september 2019 GO Nieuwe hand uit 3D-printer maakt Sierra Leoners gelukkig Hanneke van Houwelingen Nijmegen Een patiënt toont trots haar nieuwe hand: een prothese uit de 3D-printer. 4ÉMr -Lars Brouwers, arts Kijk op de site bij /video Merel geeft slachtoffers kunststof 'ledematen'. ï/tfï Lars Brouwers bracht de printer naar Sierra Leone. Sierra Leoners met hun kunststof protheses. privéfotos Merel van der Stelt meet Alex een nieuwe arm aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10