Herfstseringen EGBERT JAN Egbert Jan is trots op een vrouw die de zijne niet is. Hij vraagt zich af wat fake is en wat echt. ik wat heftig. Een andere box past denk ik beter bij ons.'' Martien: „Anders zitten we te vaak bij McDonald's, of La Place. We geven aan boodschappen ongeveer 300 euro per maand uit en nog eens 600 euro aan eten buiten de deur.'' Iris: „Inclusiefkoffie, lunch, afhalen en laten bezorgen.'' Martien: ,,We laten vaak sushi bezor gen. Daar schaam ik me niet voor. Ik rook niet en drink geen alcohol.'' Iris: ,,Ik ook niet.'' Martien: ,,Zo'n hapje is een beloning na hard werken.'' Iris: ,,We noemen dat 'een happie buiten de deur', dat kost dan een tientje per persoon.'' Martien: ,,Met z'n tweeën zijn we dan, inclusief een cappuccino, 30 euro kwijt. Soms gaan we uitgebreider uit eten, dan besteden we 70 a 80 euro.'' Iris: ,,We gaan weloverwogen met geld om. We dekken de risico's af.'' Martien: ,,We zorgen dat er genoeg geld op de bank staat. We hebben een half- elektrische auto op naam van de zaak gekocht.'' Iris: ,,Die kostte 28.000 euro. We betaal den 15.000 euro aan, de rest betalen we in drie jaar af. Stel dat er geen geld meer binnenkomt, dan weten we dat de auto meer oplevert dan we aan financiering hebben openstaan.'' Martien: ,,We hebben een auto nodig. Niet twee auto's, zoals eerst.'' Iris: ,,We willen minimalistischer leven. Sinds we het boek van Marie Kondo hebben gelezen, vragen we ons bij alles af of we het echt nodig heb ben.'' Martien: ,,Onze Gispen eetkamerstoe- len komen van Marktplaats, vier voor 200 euro. De bank was nieuw en kostte 1200 euro.'' Iris: ,,We helpen bedrijven met online- marketing. Je merkt dat als je tarieven hoger liggen, je meer kwaliteit kunt leveren.'' Martien: ,,Onze telefoons hebben we gekocht op naam van het bedrijf, de abonnementen zijn privé. Een mooie verdeelsleutel voor de Belastingdienst." Iris: ,,Slim toch?'' ,,Ik geef je er een extra mee voor je vrouw'', zegt de bloemist. Hij doelt op een pot herfst- seringen. Ik betaal voor drie, krijg er vier. ,,Dat zal ze leuk vinden'', zeg ik. ,,Ja, houdt ze ervan?'' ,,Ze lust er wel pap van.'' Dat vindt hij grappig. „Bofkont!" Wegwezen, zeg ik tegen mezelf. ,,Heb je een foto?'' Die heb ik niet, aangezien ze niet bestaat. Een vriend heeft me net een foto van Jennifer Lopez doorgestuurd, die onlangs 50 is geworden. Die laat ik de bloemist zien. ,,Nou, nou.'' Hij kijkt vol ont zag. Stoppen. „Spaans, Marokkaans?'' „Puerto Ricaans.'' ,,Hoe heet ze? ,,Jenny.'' Ik maak dat ik wegkom, met m'n seringen. Onverhoeds liep ik deze merk waardige conversatie in, waar voor ik me best schaam. Achteraf valt me iets op. Ik kickte erop dat hij dacht dat ik een vrouw had. En ik was trots op J.Lo als mijn geliefde: door de ogen van de bewonderende man zag ik haar heel even zo. Zo moet het werken bij de wielrenner die wordt gehuldigd voor zijn triomf maar weet dat hij vol zit met bloeddoping. Hij ziet zichzelf door de ogen van het jui chende publiek, de rondemissen aan zijn zijde, en hij beleeft zijn foute triomf als authentiek. Overal is fake en bedrog. We kunnen niet zonder. Dat echtpaar dat ik zijdelings ken: mooie mensen, leuk met elkaar, praten inspirerend op anderen in. Ik weet door toeval, via via, dat ze niet meer bij elkaar slapen. Hij heeft een alcohol probleem, al zie je hem nooit drinken. In de laatste jaren van mijn huwelijk wist ik diep vanbinnen dat we de schijn ophielden. Ze dreef weg. Mijn reactie was: haar vasthouden - zonder te willen doorzien wat er veranderd was. ,,Wat zijn jullie leuk met elkaar'', zei iemand, drie maanden voor het einde. D e bloemist heeft zijn zaak gelukkig niet in mijn dorp. Een week na de herfstseringen kom ik erlangs, hij zwaait. „Groeten aan Jenny!'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95