'Oneerlijke' belasting op spaargeld omlaag II i. 7 OVERLAST BEMIDDELING Het aantal burenruzies neemt toe.. Geluidsoverlast is de belangrijkste oorzaak, zo blijkt uit een enquête, verhuizen soms de enige uitweg. ,,Dit is niet los te zien van het ik-tijdperk." leggen mensen de oorzaak van de overlast bij de ander, maar als ze hulpverleners inschakelen, blijken ze vaak zelf toch een grote rol te spelen in de ontstane situatie.'' Hij heeft geen pasklaar recept om burenruzies te voorkomen. Er zijn veel types conflicten, waarbij het uitmaakt of iemand een druk gezin als buur heeft of een drugs verslaafde. ,,Maar een normaal ge sprek voeren zonder elkaar verwij ten te maken, kan vaak al helpen.'' Een normaal gesprek voeren zonder elkaar verwijten te maken, kan vaak al helpen De grootste fout die klagers kun nen maken, is volgens hem te den ken voor de ander. Dat ze het idee hebben dat overlastveroorzakers toch niet willen praten of niet met een bemiddelaar om tafel willen, zonder dat eerst te vragen. In de enquête geven velen aan hoge verwachtingen te hebben van de buurtrechter waarmee nu op diverse plekken mee wordt geëxperimenteerd. Die moet rela tief eenvoudige conflicten tussen buren tegen lage kosten oplossen. Maar Visser heeft daarbij zo zijn bedenkingen. ,,Het grote pro bleem is dat beide partijen hun toestemming moeten geven voor zo'n zaak. Als één buur weigert, kun je als gedupeerde nog niets. Ik geloof daarom meer in de kanton rechter in de buurt die wel uit spraak kan doen, ook als één partij weigert mee te werken.'' Wie volgens de fiscus op jaarbasis straks minder dan 400 euro aan rente inkomsten heeft genoten, hoeft hier over helemaal geen belasting meer te betalen. Bij de huidige rentestand - het kabinet gaat momenteel uit van een rendement van 0,09 procent - be tekent dit dat 440.000 euro spaargeld is vrijgesteld van belasting. Voor paren is dit 880.000 euro. Wie meer spaar- geld heeft, betaalt over iedere extra 1000 euro straks 33 cent belasting. De getallen die het kabinet noemt zijn voorlopig: als de rente bijvoor beeld stijgt, zullen spaarders sneller de nieuwe grens van 400 euro aan hef- fingsvrije rente-inkomsten over schrijden. Daardoor zullen zij bij een lager spaartegoed dan de nu gehan teerde 440.000 euro belasting ver schuldigd zijn. Daar staat volgens staatssecretaris Menno Snel (Finan ciën) tegenover dat deze spaarders dan vanwege een hoger rendement op hun spaargeld netto meer overhouden. Naar schatting 1,35 miljoen mensen betalen door het voorstel straks hele maal geen vermogensbelasting meer. ,,We nemen er een hele hap uit", aldus Snel. Om te zorgen dat de inkomsten voor de schatkist op peil blijven, wor den investeerders die met geleend geld beleggen juist zwaarder aangesla gen. Volgens de D66'er treft de maat regel onder anderen huisjesmelkers, die vaak uit hun eigen bv geld lenen om daarmee woningen te kopen. Zij mogen schuld en bezit niet meer met elkaar verrekenen. De 'flinke hervorming' die Snel wil doorvoeren, heeft geen gevolgen voor kleine spaarders en beleggers: vermo gens tot 30.846 euro (voor paren geldt het dubbele) blijven volledig vrijge steld van belasting, of dat nou uit spaargeld of aandelen bestaat. Voor burgers met grote vermogens gaat de belasting wél omhoog: dat tarief stijgt van 30 naar 33 procent. De druk op het kabinet om vermo gens reëler te belasten, werd de afge lopen tijd steeds groter. Niet alleen drongen zowat alle partijen in de Tweede Kamer hierop aan, ook oor deelde de Hoge Raad dat het oneerlijk was dat de fiscus uit bleef gaan van re- latief hoge spaarrendementen, terwijl die in werkelijkheid flink tegenvielen. Snel beloofde dit voorjaar met een hervorming te zullen komen, maar te kende daarbij aan dat de belasting op vermogens uitvoerbaar moest blijven. Dat streven lijkt volgens hem te gaan lukken, al neemt de kans op be lastingontwijking in het nieuwe sys teem straks wel toe, erkent hij. Zo wordt het voor beleggers op papier lu cratief hun vermogen op peildatum 1 januari in spaargeld te steken, om er later weer mee te beleggen. Snel stelt echter dat hij gerichte maatregelen zal nemen om misbruik tegen te gaan. Omdat de opstelling van de wetge ving tijd kost en voorzichtigheid gebo den is, zal de invoering van het nieuwe stelsel nog ruim twee jaar op zich laten wachten. In coalitiekringen wordt ver heugd gereageerd op de aankondiging van het kabinet. Geluidsoverlast, rommel of stank. Veel Nederlanders hebben we- leens overlast van hun buren. Meestal blijft het bij kleine erger nissen, maar in één op de vijf is af gelopen drie jaar toch verzeild ge raakt in een fikse burenruzie. Dat blijkt uit een enquête van EenVandaag onder zo'n 28.000 le den van het opiniepanel. Geluids overlast is de meest voorkomende oorzaak, maar ook verstoorde communicatie, rommel of stank. Woordenwisselingen blijken ge makkelijk te kunnen ontaarden in bedreigende situaties, zo geven de ondervraagden aan. Een van hen beschrijft hoe hij op een rustige en nette manier zijn beklag deed over de geluidsoverlast van zijn buur man, maar de dag erna met een honkbalknuppel werd bedreigd. De buurman werd hiervoor ver oordeeld, maar na zijn vrijlating gingen de pesterijen gewoon door. Een ander werd uitgescholden en aangevallen met een tafelpoot toen hij midden in de nacht naar buiten was gelopen iets te zeggen van het lawaai. Veel mensen blijken de buren ruzie nog niet te hebben bijgelegd en zien dat ook nog niet zo snel gebeuren. Sommigen zien zelfs maar één oplossing: verhuizen. Opvallend is dat bijzonder wei- dat ze denken aan de buren. Men sen die schijt hebben aan iedereen doen dat laatste niet.'' Volgens Visser is het gemakke lijk te denken dat burenruzies vooral in de onderste lagen van de samenleving voorkomen, maar hij ziet het schaamtegevoel overal sterk afnemen. ,,Dat is niet los te zien van het ik-tijdperk. Heel vaak nig mensen de hand in eigen boe zem steken. Slechts 1 procent van alle ondervraagden vindt dat hij zelf het conflict heeft veroorzaakt. 84 procent legt de schuld volledig bij de ander en 9 procent erkent een aandeel te hebben gehad. Frank Visser van het tv-pro- gramma Mr. Frank Visser doet uit spraak schrikt niet van de uit komst. Ook hij ziet al langer het aantal burenruzies toenemen en openlijker worden. Geluidsover last is daar een goed voor beeld van. „Normale men sen zetten de muziek niet loeihard aan om- Heel vaak leggen mensen de oorzaak van de overlast bij de ander zaterdag 7 september 2019 GO Bonje met de buren loopt vaker uit de hand -Frank Visser Mensen met uitsluitend spaargeld op hun rekening gaan daarover vanaf 2022 veel minder of zelfs he lemaal geen belasting meer beta len. Het kabinet komt daarmee ein delijk tegemoet aan de klacht dat spaarders nu worden aangeslagen terwijl ze door de lage rentestand amper rendement maken. Laurens Kok Den Haag Wie jaarlijks minder dan 400 euro aan rente krijgt, hoeft vanaf 2022 geen belasting over het spaargeld te betalen. Raymond Boere Hilversum -Mr. Frank Visser, rechter Woordenwisselingen blijken gemakkelijk te ontaarden in bedrei gende situaties. foto wiebe kiestra/hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7