Huisdier fotograferen BS" v* We maken soms wel tientallen foto's per dag van onze kat, hond of kanarie. Maar hoe zorg je dat Poekie er een beetje bevallig op staat en niet telkens wegrent als je nét je smartphone tevoorschijn haalt? Vijf professionele dierenfotografen delen hun gouden tip. O 7*1 Heb geduld »Zorg voor diepte iffb 'r - ]0ÉL Gebruik geluid Het is geruststellend om te weten dat ook een ervaren kattenfotograaf als Nikki IJsendoorn soms minuten tevergeefs op de grond ligt, wachtend tot de kat achter de bank vandaan kruipt. ,,Denk niet dat je een kat in tien minuten in tien poses hebt gefotografeerd. Het lijkt wel alsof de beestjes het doorhebben als je haast hebt; dan gaat het helemaal niet lukken.'' Daarom is IJsendoorns motto: proberen, wachten, en nog een keer proberen. ,,De ene kat vindt de studiolampen die ik meeneem interes sant en komt erop af. Andere katten lok ik met speeltjes en snoepjes. Mijn eigen kat heeft al die trucjes al door en denkt: bekijk het maar. Die moet ik meer in actie fotograferen.'' Als Marleen Verheul voor een fotoshoot met een hond op pad is, speurt ze naar mooie laag hangende takken die kunnen dienen als Kittens zijn het makkelijkst, zegt ze. ,,Die vin den alles leuk en interessant.'' Het duurde des ondanks een tijdje voordat de foto met de vier kittens op een rijtje lukte. ,,De rechter vond het nogal spannend; die sprong steeds weg. Ik heb lang moeten aaien voordat ik die kitten kon overhalen. Uiteindelijk sta ik hier achter de camera met een bolletje met veertjes aan een hengel. Wapperen, wapperen en nog meer wap peren totdat ze allemaal kijken en dan - klik!'' onscherp object op de voorgrond. ,,Als ik zo'n locatie aanwijs, denken baasjes wel eens: eh, hier? Maar als ze zien wat voor effect het heeft op de foto, snappen ze het.'' Een foto met 'laagjes' is meteen interessant, vindt Verheul. ,,Een foto van een hond voor een schutting is veel platter, saaier.'' In het heide veld waar Verheul deze witte Samojeed-hond fotografeerde, koos ze voor lage heide op de voorgrond, daarachter wat hoge struiken en helemaal achterin de bomen. ,,Door de diepte springt de hond er echt uit.'' Die diepte krijg je niet alleen met een goede spiegelreflexcamera; Verheul zegt dat het ook lukt met haar smartphone, een Samsung S7. ,,Ik heb het gisteren getest in mijn tuin: op de voor grond nam ik een bloem van de vlinderstruik, een meter of twee verder de hond met daarach ter weer een struik. Werkte prima!'' Tik op het scherm wel even op de hond, zodat die scherp wordt en niet de bloem. De oren van een paard vertellen een heleboel. Een paard met de oor tjes gespitst is alert en vrolijk. Oren naar beneden betekent dat het paard moe is, of afgeleid. Femke Puijman: ,,Het is voor een goede paardenfoto dus vereiste nummer één dat de oortjes mooi omhoog staan. Ik kan me echt ergeren aan een foto met een paard, in een mo deblad bijvoorbeeld, waarop dat paard er als een zoutzak bij staat.'' Om die oortjes mooi gespitst te krijgen, gebruikt Puijman de 'horse sounds app'. ,,Ik speel met die app een hinnikje af en het paard zoekt vervolgens nieuwsgierig naar waar dat geluid vandaan komt. Dan heb je mooi gelegenheid om foto's te maken.'' Als de app niet werkt, heeft Puijman een bakje brokjes, een ritselend plastic zakje, of een aansteker. ,,Daar ben ik ooit per ongeluk achter gekomen, bijna alle paarden reageren op het geluid daarvan.'' Omdat je het paard vaak van een paar meter afstand wilt foto graferen, tipt Puijman om een assistent mee te vragen. ,,Dan heb je zelf je handen vrij om de camera goed te bedienen. Ik vraag altijd grappend in mijn omgeving wie mijn 'hinniker' voor die dag wil zijn.'' ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 GO 'Wapperen, wapperen, wapperen en dan - klik!' JETTE PELLEMANS Nikki IJsendoorn (30) van IJsendoorn Photography, gespecialiseerd in katten- fotografie. Heeft zelf vijf katten. Gouden tip: Heb geduld en blijf proberen. Marleen Verheul (36) van Marleen Verheul Fotografie, gespecialiseerd in honden fotografie. Heeft zelf drie honden en een kat. Gouden tip: Zorg voor diepte in de foto. -if 1 Femke Puijman (36) van Hypo Focus Paar- denfotografie, fotografeert onder de naam Kyno Focus ook honden. Heeft zelf drie honden. Gouden tip: Trek met een geluidje de aandacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74