de sterren niet meer Dit zegt de wetenschap Mensen die zeggen dat ze niet liegen zijn leugenaars Eureka! Een ontdekking op Mars Expres iets niet vertellen voor een vertekend beeld, dat is ook liegen 23 FCC Satellietbanen 36.000 km 20.000 km een bepaalde satelliet de ruimte in mag of niet: „Satellieten die de ra dio gebruiken, zoals de Starlinks, vallen onder het toezicht van de Fe deral Communications Commis sion (FCC)." Die regelt al het ver keer rondom telecommunicatie en kijkt of satellieten interferentie ver oorzaken met andere satellieten. Volgens Listner is er geen wet voor satellieten die bepaalt of ze wel of niet bij astronomische waarne mingen mogen storen, niet in eigen land en niet in het internationale recht. Zal dat veranderen? „Mis schien, maar daarvoor moet er eerst iets veranderen bij het toekennen van licenties voor lanceringen'', al dus de advocaat. Virtueel En wat als de sterrenkundigen een beroep doen op de rechtbank we gens 'schade' aan hun waarnemin gen? Vrij zinloos, suggereert List- ner, omdat er dan een - voor be staande wetgeving - virtueel ter rein wordt betreden. ,,Op dit mo ment is enige schade speculatief aldus Listner. Toch is er nog hoop: fabrikanten kunnen er al bij de ont wikkelingsfase op toezien dat hun satellieten zo weinig mogelijk licht naar de aarde weerkaatsen. Volgens bronnen op Twitter zou ook SpaceX inmiddels daarmee bezig zijn. We doen het allemaal, leugentjes vertellen. Gemiddeld twee per dag. Maar waarom is dat eigenlijk? Gelovig of niet, vrijwel iedereen kent het Bijbelse gebod 'Gij zult niet liegen'. Toch zijn er maar wei nig mensen die zich daaraan hou den. Gemiddeld vertellen we twee keer per dag een leugen. Maar wat is liegen precies en waarom doen we het? ,,Liegen is ervoor zorgen dat een ander een verkeerd beeld heeft, terwijl je zelf stiekem weet dat het niet klopt", zegt Sophie van der Zee, leugenonderzoeker aan de Rotterdamse Erasmus Universi teit. Met de BBC maakte ze de do cumentaire A week of living truthfully waarin proefpersonen een week eerlijk moesten zijn. De deelnemers hadden er moeite mee. Leugens zijn er in verschillende soorten en maten. Zo vertellen we verhalen die geheel verzonnen zijn: defabrication lies. Ook mogen we gebeurtenissen of situaties graag wat overdrijven, de exaggera tion lies. En dan zijn nog de white lies, leugentjes om bestwil. Je kunt ook liegen door niets te zeggen. Zo kun je bewust infor matie achterhouden, de zoge naamde concealment lie. „Je vertelt expres iets niet en weet dat de an der hierdoor een vertekend beeld van de werkelijkheid heeft. Dat is ook liegen", aldus Van der Zee. Maar waarom doen we het? Vol gens Van der Zee liegen mannen en vrouwen om verschillende re denen. „Mannen vertellen vaker egoïstische leugens. Ze liegen om zich beter voor te doen dan ze ei genlijk zijn of om ergens onderuit te komen. Vrouwen vertellen meer sociale leugens. Ze liegen va ker voor een ander dan voor zich zelf, bijvoorbeeld om iemand niet te kwetsen of om aardig gevonden te worden. Ook gaan de leugens vaker over immateriële zaken.'' Adolescenten liegen van ieder een het meest, zegt Van der Zee. „Het hoogtepunt ligt rond de stu dententijd. Dat is een periode waarin het belangrijk is om in druk te maken op anderen. Daarna wordt het steeds minder. Oudere mensen liegen niet zo veel meer." Een van de meest vertelde leu gens is 'ik ben onderweg' of 'ik kom eraan'. Volgens Van der Zee is er doorgaans weinig van waar. „Het betekent eigenlijk: ik ben nog even iets anders aan het doen.'' Zo goed als we zijn in liegen, zo slecht zijn we in het herkennen van leugens. Vaak wordt gezegd dat leugenaars bij het vertellen van een leugen wegkijken of ze nuwachtig aan hun kin krabbelen. Volgens Van der Zee is dat onzin. Ze is aan het onderzoeken waar leugenaars dan wél aan te herken nen zijn. Dat doet ze met behulp van taalanalyse en een techniek die bewegingen vastlegt van ie mand die liegt. Is liegen altijd slecht? Van der Zee: „Niet helemaal. Onderzoek laat zien dat een beetje liegen zo zijn voordelen heeft. Een leugen tje op je datingprofiel of cv kan er voor zorgen dat je net een leukere partner of betere baan scoort. Maar als je door de mand valt, heb je vaak wel een probleem." Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Inge Loes ten Kate (43), astrobiologe verbonden aan de Universiteit Utrecht. r ,,Ik was een jaar of negen, Wubbo Ockels maakte zijn eerste ruimtereis en mede daardoor ont brandde bij mij het vuur tje. Een jaar later pas seerde komeet Halley de aarde en in dezelfde tijd werd Space '86 georgani seerd en was er op de Dom een enorme Satur- nus V-raket bevestigd. Ik was helemaal verkocht en mijn kamer hing vol met posters van sterren en pla neten. Die fascinatie is ge bleven, omdat alles in het heelal groter, wijder en onheilspellender is. We weten heel veel van de aarde, maar er is meer. Waarom zijn planeten an ders en wat kan er alle- maal? Er is leven op aarde, maar is er ook elders le ven? Dat zijn vragen die me bezighouden. Mijn onderzoek focust zich momenteel op twee deelgebieden: hoe is het leven op aarde ontstaan en hoe zag de aarde eruit toen het leven begon. Dit doe ik onder meer door planeten te bestuderen en iets meer dan een jaar ge leden had ik een waar eu- rekamoment. Het onbe mande voertuig Curio sity, dat bodemmonsters op Mars analyseert, vond in juni 2018 organische moleculen die nodig zijn voor leven om te kunnen gedijen. Het waren mole culen die 3,5 miljard jaar geleden in een meer had den rondgedobberd. Sinds 1976 waren we hiernaar op zoek en zelf heb ik ja ren aan het SAM-instru ment (Sample Analysis at Mars) van de Curiosity gewerkt. Dat instrument deed de ontdekking. We hadden al heel lang het vermoeden dat het er was, maar we konden het steeds niet vinden. Toen het moment daar was voelde ik enorme blij d- schap. En nee, ik wil zelf niet naar Mars, maar als er genoeg geld is en er een infrastructuur is, zullen er genoeg mensen avon tuurlijk genoeg zijn om erheen te gaan.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 Kijk op de site bij /wetenschap 1000 km van de aarde: Low Earth Orbit Observatie-, weer- en onderzoekssatellieten Bijv. -ISS - Hubble-telescoop - Starlink-satellieten Geostationaire baan Telecom- en weersatellieten. Deze satellieten draaien even snel als de aarde. De FCC is er sinds 1934 en regelt alle wet geving op aarde omtrent tele communicatie. Daaronder vallen bijvoorbeeld radio en televisie, maar ook inter net, kabel en communicatie met behulp van satellietnetwer ken. Het voor naamste doel van deze commissie is onderlinge sto ringen van de verschillende zendapparaten te voorkomen. De frequentie van je mobieltje of van je draad loze netwerk wordt dan ook door de Federal Communications Commission ge regeld. Medium Earth Orbit Vooral GPS- satellieten Grafbaan Paar honderd km buiten de geostationaire baan, voor satellieten die niet meer werken. FOTO SHUTTERSTOCK KAJ VAN ARKEL Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSdentiSt en met vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71