Festival Free Village in Eerbeek kopieerde met succes sfeer 18 Bijna ging het mis met drank, drugs en seks bij Free Village, Nederlands eerste kampeer- en muziekfestival. Het liep goed af. Een terugblik, precies vijftig jaar later. 'Agenten bij de deur werkt als een rode lap. Ze zaten verstopt op een camping' Dit is Free Village, de hemel op aarde en Deventenaar Allard van Lenthe staat als een Petrus bij de poort. Daar denkt de organisator ein-de-lijk te kunnen genieten van de creatie van jongerenwer kers uit Oost-Nederland, als in zijn ooghoek onraad nadert. ,,De Eerbeekse dorpsjeugd... Ze stoven zo naar binnen zonder te betalen.'' Ging dit weekeinde van vrede - precies een maand na het histori sche Woodstock in Amerika - als nog over in oorlog? De 20-jarige Van Lenthe is jonge renwerker bij De Zambar in De venter. Jongeren praten aan de bar over John Lennon en Yoko Ono. Het duo heeft zich opgesloten in het Amsterdamse Hiltonhotel. Een protestactie tégen alle oorlogen en vóór vrije seks. Van Lenthe praat er later met Wim Smids over, die hem be zoekt. Hij is jongerenwerker in Eerbeek. Smids: ,,Mijn tieners wil len precies hetzelfde.'' Van Lenthe zet een biertje neer: ,,Eigenlijk zouden we hen een plek op aarde moeten geven waar ze hün mu ziek kunnen draaien en hün vriendinnetje mee naartoe kun nen nemen. Zonder dat papa komt aanstormen." Een vrij dorp, a free village. Smids: ,,Wat als we ze voor één dag zo'n wereld geven.'' Een geweldig idee, maar welke burgemeester zou zoiets toestaan? Kamperen De twee vragen andere jongeren centra in Oost-Nederland om mee te werken. Waar is er een afgele gen jongerencentrum, met velden erbij om te kamperen? ,,Toen zei Wim het ineens: 'Dat ik 'r niet aan dacht. Dit kan perfect bij ons in Eerbeek.''' Hendrik Wielinga is daar burgemeester van. Een oude PvdA'er die geniet van de jongerencultuur. „Vooruit dan maar", klinkt het Wielinga regelt zelfs nog een overheidssubsidie. Onder meer Shoc king Blue, The Motions, Brainbox, Earth and Fire en Livin' Blues wil len komen. De top van Nederland. Smids re kent: ze hebben 45.000 gulden nodig... Een klein gedeelte kan met de sub sidie gedekt worden, maar de rest? Kaartver koop is het antwoord. Als ze 10 gulden vragen en er komen 4500 mensen, dan zijn ze uit de brand. „Bij slechte opkomst moesten jongerenstichtingen die tekenden het tekort dek ken. Dat waren Wim en ik. We zouden failliet gaan." Burgemeester Wielinga kent één voorwaarde: geen onlusten. Maar hoe kon de organisatie even tueel hardhandig ingrijpen als pa cifisme de festivalboodschap was? Van Lenthe: ,,Ik tekende de con tracten van de bands. Die moesten ook bij afgelasting betaald worden. Ik wist - matpartijen of niet - ik kan niet meer terug.'' De VVV van Eerbeek kent andere zorgen. Er staan net nieuwe banken in het dorp en bloembakken met sierlijke houten torens. Zullen ze die ooit heel terugzien na komend weekeinde? Wim Smids staat vanaf dinsdag 9 september kranten te woord. ,,Free Village is een plaats voor minderheden. Vergelijk het met de vrijplaatsen in de middeleeu wen.'' Verwacht hij gedonder? vra gen journalisten. ,,Nee'', zegt Smids vol bravoure, terwijl hij en Van Lenthe nog geen idee hebben wat er moet gebeuren bij rellen. Een voor de hand liggend plan is toch maar het gezag - de politie en ME - uit te nodigen. Smids trapt op de rem: ,,De poli tie werkt bij deze jongeren als een rode lap op een stier, Allard.'' Van Lenthe, anno 2019: „Politie was ook een bar slecht idee geweest. Maar de gemeente wilde toch dat de petten paraat stonden." Er komt een compromis. ,,De ME'ers en agenten zaten het hele week einde verstopt op een camping vlakbij. Ze waren op te roepen. Dat hebben we niet gedaan.'' Het is D-day. Allard van Lenthe hangt voor het station in Deventer op de opengeslagen deur van zijn lelijke eend. De lucht is onbe wolkt. Het is om 7.00 uur al circa 18 graden. Vandaag is Free Village. Van Lenthe wacht op ene Karel van de Graaf, die geen auto heeft. ,,Karel, de latere Netwerk-presen tator. Nu kaal. Toen had hij een sik en lang haar.'' Van de Graaf wil live-verslag doen namens de Avro. In Eerbeek is een geheel onbe kende muzikant, Herman Brood genaamd, al vroeg present. Hij speelt als gelegenheidspianist mee bij de eerste bands. Een nog onbeminde Rotter damse dichter, Jules Deelder, stapt het podium op. Hij wisselt de bühne af met dichter Johnny the Selfkicker, om de hoek van Eerbeek geboren, in Beekbergen. The Self kicker leest voor uit onder meer Een Nieuwe Mongool, waarin hij uithaalt naar kerels die maar geen orgasme krijgen, via het gedicht Kom toch eens klaar klootzak. Een kunstenaar verkoopt onder tussen gebreide stropdassen. Hij zegt op de kunstacademie in Am- sterdam te zitten en daar te wo nen, maar spreekt in een dialect. Die kunstenaar, Bennie Jolink ge heten, vertelt goed verkocht te hebben. Van Lenthe: ,,Om dat te bewijzen, stak hij met een lucifer een briefje van 10 gulden aan, waarmee hij vervolgens zijn sigaar ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 GO Woodstock in Holland ANDRÉ VALKEMAN Zaterdag 13 september 1969, Eerbeek. Overal ruik je hasj en wiet, soms met een zweem van verschaald bier. En wie niet rookt of drinkt, verkeert in een lange LSD-trip of ligt in een tent te vrijen. Maart '69, een half jaar eerder. Allard van Lenthe in zijn lelijke eend. Hij was 20 toen hij Free Village organiseerde. ,,Een compleet vredelievend feest.'' foto hissink De angst dat Free Village zou ontsporen, bleek ongegrond. Er hing een relaxte sfeer. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66