'Hij was gewoon een lieve man. Nu is Willy Willy niet meer' Willy (80) is dement. Als ik in het verpleeghuis zit, wil ik euthanasie, schreef hij in zijn wils verklaring. Maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt. Een verhaal over de zoektocht naar de wil van Willy. Soms wil hij zijn vrouw knuffelen, dan weer scheldt hij haar uit 15 Willy met zijn dochter Sandra. Behalve voor zijn eigen kinderen zorgde hij met zijn vrouw Kitty in het verleden voor vijftig pleegkinderen. still uit documentaire dokter kees CHRIS VAN MERSBERGEN oor het hoofd van Willy Op pers cirkelt een stukje brood met zalm. ,,Willy, eten!", zegt Kitty (68), die met de vork zwaait. Haar man (80) opent zijn ogen, snapt wat de bedoeling is. Een paar tellen later kauwt hij op zijn middageten - en zijn de ogen alweer dicht. ,,Zo gaat het bijna altijd", zegt Kitty. We zitten in de woonka mer van Vaandelhof, de gesloten afdeling van een verpleeghuis in de Eindhovense wijk Woensel. Aan de muur hangt een kaart. Het is de uitnodiging voor de 50-jarige bruiloft van Willy en Kitty, mor gen. Het laatste feest dat ze met haar man viert, hoopt Kitty soms. Zo kil als dat klinkt, bedoelt ze het zeker niet. ,,Ik hou van hem." Op de kaart zien we drie fotoot jes van het huwelijk van Willy en Kitty in 1969. Hij was 30, zij 18. Dat was nog best een dingetje toen ze verkering kregen, het leef tijdsverschil. Maar het was liefde. De zwart-witbeelden leveren het bewijs. Willy was 'gewoon lief, zegt Kitty. Een integere man, ge passioneerd amateurwielrenner, harde werker in zijn eigen dieren speciaalzaak, toegewijd vader. Sa men vingen ze zo'n vijftig pleeg kinderen op. Ja, er stapten door de jaren heen heel wat rugzakjes over de drempel aan de Strijpse- straat. Meestal ging het goed. Nu is Willy Willy niet meer. Zie hem zitten aan de overkant van de tafel, half slapend, niet in staat tot een gesprek. ,,Niet knoeien, god verdomme!", bijt hij Kitty plots toe, als er een stukje lunch op zijn shirt valt. Kitty pakt een doek en maakt een slabbetje. Het is altijd maar weer afwachten hoe ze hem bij binnenkomst aantreft. Soms ligt Willy met zijn neus omhoog, dan is het net alsof hij dood is. Als-ie dan begint te praten, vertelt hij dat hij olifanten ziet, of ratten. 's Nachts droomt hij veel, en eng. En als hij zijn medicijnen niet krijgt, is hij agressief, onhandel baar. Soms wil hij graag met Kitty knuffelen, de andere keer scheldt hij haar uit en zegt dat ze moet opflikkeren. Dat Willy zo is geworden komt door zijn steeds verder vorde rende dementie, de hersenbe schadiging van vele valpartijen in de laatste jaren en herbeleving van vervelende gebeurtenissen uit het verleden, zoals het overlij den van twee pleegkinderen. Om zijn agressie te beteugelen, heeft Kees van Gelder, de specialist ou- derengeneeskunde in het ver pleeghuis, een medicatiemix ge vonden waardoor Willy meestal versuft is. Kitty: ,,Ik vind het verschrikke lijk om hem zo te zien. Dat heeft hij niet verdiend en dat heb ik niet verdiend. Dat je zo hard hebt ge werkt, voor zo veel mensen hebt klaargestaan, en dat je dan zo aan je einde moet komen." De vraag is wanneer dat einde daar is. Op oudejaarsdag 2015 on dertekende Willy Oppers vol overtuiging zijn euthanasiever zoek. Het was een standaard wils verklaring van de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Le venseinde (NVVE), aangevuld met twee regels. Als hij niet meer voor zichzelf zou kunnen zorgen en zijn familie niet meer zou her kennen, dan hoefde het voor hem niet meer, verklaarde Willy toen. Het eerste is dus al gebeurd. Maar vaste bezoekers, zoals zijn vrouw en kinderen, herkent hij nog. Zijn schoonzonen al niet meer. Kitty zoekt naar woorden: ,,Willy is mijn man, maar ik ben hem ook kwijt. Ik ben met hem getrouwd, maar het is niet de GO ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 Samen op zoek naar het juiste moment LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63