Zo gezien Bom onder stoel Van Dijk blies hele Zeeuwse PVV op V^: f i Het lijkt of de bom die PVV'er Vincent Bosch onder de stoel van zijn fractievoorzitter Peter van Dijk heeft gelegd in zijn eigen gezicht is ontploft. Hij heeft zelf een boete gekregen en betaalt onterecht gedeclareerd geld terug. Is daarmee de kous af? Het zou Van Dijk en Bosch sieren als ze opstappen 11 Frans Bukkens, geboren op 7 augustus 1937 in Den Helder. Woonde tij dens de oorlog in de Ver- kuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen. Is 44 jaar ge trouwd geweest met Frida Smit uit Amsterdam Zij is negen jaar geleden overleden. Frans heeft een zoon en een dochter: Anton en Angélique. En twee kleinkinderen: Le- vina en Cinta. Frans heeft het eerste jaar van de leerschool van de Schelde doorlopen. Hij is bakker geweest in de President Rooseveltlaan. En nog veel meer: hij heeft bij Philips gewerkt, en op de montageafde ling van de Schelde, hij was beheerder van het militair tehuis in de Helle- bardierstraat, runde een café, was kantinebeheer der van de LTS. ziekenhuis in Vlissingen, daarna in ho tel Goes op de hoek van het Bellamy- park en de Nieuwendijk. Ze had heim wee en stond op het punt om terug te gaan naar Duitsland. Zo ver kwam het niet. Op de Nieuwendijk kwam ze va der Frans Bukkens tegen. De vonk sloeg over, ze trouwden in 1936. In 1939 werd vader Bukkens naar West-Indië, naar Suriname uitgezon den. ,,Pas in augustus 1945 kwam hij te rug. Om te kijken of we nog leefden, zo voelde het. Hij arriveerde in een vracht wagen. Mijn opa en oma waren bij ons in huis. Opoe zat voor het raam. Ze zei: 'Daar stapt een neger uit'. Mijn moeder keek ook en zei: 'Maar dat is uw zoon'. Na zes jaar in de West was vader goed donker gekleurd. Hij was 27 jaar. Mijn broertje Gerard stond bovenaan de trap. 'Is dat je vriendje', vroeg vader aan mij." Frans herinnert zich de bijkomende problemen. Of ze zijn hem later verteld. In elk geval, vader Bukkens had tijdens zijn verblijf in Suriname een nieuwe liefde opgedaan en wilde eigenlijk zo snel mogelijk terug. Daarop kwam opa Bukkens in het geweer. Die zei: Luister eens, je bent hier getrouwd, je moet voor je kinderen zorgen. ,,Dat heeft mijn vader toen gedaan. Niet dat hij veel thuis was. Hij werd steeds uitge zonden." Frans kan het klip en klaar zeggen: ,,Ik heb mijn vader pas leren kennen toen hij op zijn 55ste met pensioen ging. Ik was 37 jaar. Mijn ouders zijn met horten en stoten bij elkaar geble- ven. Na de oorlog zijn er nog een zus en een broer geboren. Ik heb mijn vader nooit iets kwalijk genomen. Op latere leeftijd heb ik wel eens tegen hem ge zegd dat hij niet zo achter de vrouwen aan moest zitten. Je kunt zeggen dat mijn moeder het met hem heeft uitge houden. Aan haar jonge leven heeft ze niets gehad, hij was altijd weg." De eerste oorlogsherinneringen zijn vaag. Er was sprake van een vlucht naar Westkapelle. Familie die daar woonde weigerde hen een bed. Uiteindelijk konden ze een paar weken bij een ander gezin terecht. Terug in Vlissingen werd het gewone leven opgepakt. Min of meer dan toch. Tante Leen en ome Charles van Dijke werden hun steun en toeverlaat. Ome Charles had een kap perszaak aan het eind van de Walstraat. Er was daar ook een kelder waarin ze bij bombardementen dekking zochten. Thuis in de Verkuijl Quakkelaarstraat was elk luchtalarm het sein om snel on der de trap te gaan zitten, onder ma trassen. Die keer dat ze toevallig hun toevlucht namen in het achterkamertje vloog er een granaatscherf binnen pre cies op de plek waar ze meestal onder de trap schuilden. Frans: ,,Voorzienig- heid, je zou het bijna zeggen." Dat zijn moeder een Duitse was, maakte volgens Frans niet veel uit. Een enkele keer viel op school of op straat wel eens het woord 'Moffin'. Dan tim merde hij erop, zo klein als hij was. ,,Mijn moeder bemoeide zich alleen met haar kinderen en met oom en tante. We mochten op straat spelen, maar wel alleen voor de deur zodat we snel naar binnen konden als het nodig was. We hadden geen radio, geen krant. Moeder had ook nog een handicap: ze was doof. Ik kon goed met haar praten, ze kon liplezen." Tijdbommen De uiteindelijke bevrijding van Vlissin- gen was - op zijn zachtst gezegd - een gebeurtenis om nooit te vergeten. ,,Het was spannend, er kwamen veel vlieg tuigen over. Ik heb het bombardement van de Nolledijk gezien. Ze vlogen van twaalf tot vier uur 's middags. Je zag de bommen vallen. Het waren tijdbom men, die vanaf vier uur begonnen te ontploffen. Het bangste moment was toen het plotseling stil werd. We zijn toen naar het Scheldeterrein gevlucht, waar we met andere Vlissingers in een bunker terecht konden. Daar hebben we een dag of drie gezeten. We kregen scheepsbeschuit te eten. Ik heb de lan- dingsboten gezien, ik zag de tanks door de stad rijden. Het was heftig. De Duitse krijgsgevangenen liepen door de Walstraat. Het waren kinderen van vijf tien of zestien jaar of bejaarden van ze ventig. Ik had medelijden." Terug naar huis was niet mogelijk, de Verkuijl Quakkelaarstraat was zwaar beschadigd. Frans: ,,Bijna alles was ka pot, daar kun je je geen voorstelling van maken. En de halve stad stond ook nog eens onder water. Twee maal per dag kwam er water in onze straat." Opeens klinkt er een liedje op de wijs van Lili Marleen. Het mocht niet van zijn vader, maar ze zongen het als ze Duitse krijgsgevangenen aan het werk zagen in de stad: 'Op de weg naar Mos kou staat een Duits soldaat Met bevro ren benen en een kogel in het gelaat Hij staat te beven van de kou en roept waar blijft de Führer nou die ons be vrijden zou'. De actie was zorgvuldig geregis seerd. Op 18 april lanceerden de Statenfractie van de PVV (om precies te zijn: Statenlid Bosch en oud-Statenlid Roland de Wit) en de gemeenteraadsfracties van de PVV in Terneuzen en Tholen een Manifest van wantrouwen tegen Peter van Dijk. De voorzitter van de Zeeuwse Staten fractie werd daarin beschuldigd van vriendjespolitiek, zelfverrijking door onder meer dubbele declaraties en inti midatie. Hij werd uit de Zeeuwse PVV gezet en aangespoord zijn Statenzetel op te geven. Misbruik Anderhalve week later volgde de publi catie, op de website van NRC Handels blad, van geluidsopnamen die Bosch in het geheim had gemaakt van een fractie vergadering uit 2017. Daarin is te horen hoe Van Dijk uitlegt via welke construc tie hij provinciegeld heeft gebruikt voor de verkiezingscampagne van de PVV, iets wat strikt genomen verboden is. Commissaris van de koning Han Pol man schakelde bureau KPMG in om mo gelijk misbruik van provinciegeld door de PVV te laten onderzoeken. Het lot van Van Dijk leek bezegeld. Nu het rapport van KPMG is verschenen - het staat op de agenda van de Statenver gadering op 20 september - en het Openbaar Ministerie (OM) zich heeft gebogen over aangiften van doodsbe dreiging, smaad en laster, lijken de rol len omgekeert. Bosch heeft aangekon digd 816,75 euro terug te betalen aan de provincie. Die zijn uitgegeven aan de website van de PVV Tholen, waar Bosch fractievoorzitter is, maar Van Dijk en Bosch hadden de leverancier overge haald dat te veranderen in 'website PVV' zodat de rekening bij de provincie kon worden ingediend. Doodsbedreiging Het OM acht een doodsbedreiging van Van Dijk aan Bosch onbewezen, maar veroordeelde Bosch en De Wit wel tot een boete van enkele honderden euro's voor smaad aan het adres van Van Dijk. Onder de naam PVV-Van Dijk en PVV- Bosch zitten beiden nu als eenmansfrac tie in de Staten. De landelijke roerganger Geert Wilders steunt noch veroordeelt een van hen. Hij lijkt te hopen dat het probleem zich vanzelf oplost, wat met- een alles zegt over zijn leidinggevende capaciteiten. Dat alleen Bosch nu de zwartepiet krijgt, is niet terecht. De boete bij het OM heeft hij aangevochten en het terug betalen van de 816 euro beschouwt hij niet als een schuldbekentenis. In deze kwestie wijzen Van Dijk en hij naar el kaar. Als Thoolse PVV-voorman vindt Bosch dat hij het geld wel terug moet be talen, omdat als een paal boven water staat dat het ten onrechte is uitgekeerd. Omdat dit het enige concrete bedrag is dat wordt genoemd in het teleurstellend oppervlakkige KPMG-rapport, kan de indruk ontstaan dat verder geen on rechtmatigheden hebben plaatsgevon den. Maar er is ook ten onrechte provin- ciegeld uitgegeven aan medewerkers voor taken die niks met de provincie te maken hadden en via een 'U-bocht con structie' is provinciegeld gebruikt voor de verkiezingscampagne. Naar de letter is de slimme truc (een medewerker uit betalen die het geld cash in een envelop teruggeeft) misschien niet fout, maar in de geest zeker wel. Het zou Van Dijk en Bosch sieren als ze opstappen. Eerstgenoemde omdat hij een cultuur heeft getolereerd - zo niet geïntroduceerd - waarin willens en we tens de grenzen van het betamelijke zijn opgezocht. Zelfs als Bosch en De Wit daar niet actief aan hebben meegewerkt, hebben ze te lang gezwegen. Dat maakt ze eerder medeplichtigen dan klokken luiders. Het is zo goed als onmogelijk Staten leden weg te sturen. Als andere fracties verder willen gaan dan een appèl op hun PVV-collega's, moeten ze in het Statendebat hun toevlucht nemen tot zelden vertoonde constructies als mo ties van wantrouwen of afkeuring tegen collega-Statenleden, maar die kunnen gewoon worden genegeerd. Er is wat voor te zeggen dat Van Dijk en Bosch zich in het openbaar nog eens verdedi gen, maar ze kunnen er ook voor kiezen om een dergelijke gênante vertoning te voorkomen. GO ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 Paspoort Frans Bukkens ERNST JAN ROZENDAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59