75 jaar Bevrijding 10 Dit is het achtste deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen ter gelegenheid van 75 jaar bevrijding verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Frans Bukkens (1937) over zijn jeugdjaren in Vlissingen: ,,Bij de bevrijding was alles kapot, daar kun je je geen voorstelling van maken. En de halve stad stond ook nog eens onder water." 'Het bangste moment was toen het plotseling stil werd' Frans Bukkens wijst naar een plint in de gang. Precies, daar op die plek is er een granaatscherf naar binnen gedrongen. Hij wil maar zeggen: zo dichtbij kwam het oorlogsgeweld in Vlis- singen. De zwaarst gebombardeerde stad van Nederland. Het is een du bieuze ereplaats. Als de berekenin gen kloppen, vielen er tijdens de Tweede wereldoorlog 11.500 gealli eerde bommen op Vlissingen. Op 75 dagen, ongetwijfeld de meeste in de twee laatste jaren van de oor log, werd er gebombardeerd. Ook in de tegen het centrum aan gelegen Verkuijl Quakkelaarstraat was het oorlogsgeweld een dage lijkse realiteit. Frans woonde daar, op nummer 21, met zijn moeder en zijn jongere broer Gerard. Tegen woordig woont hij op nummer 22, aan de overkant van de straat. Een standvastige Vlissinger, zeker. De lagere school van Frans stond in de Gallandatstraat, achter het Stad huisplein. Hij was zes of zeven jaar: ,,Ik was op weg naar huis. Opeens klonk het luchtalarm. Ik zag een volwassen man en ver wachtte dat hij me zou helpen. Maar hij liep door en liet mij, het kind, staan. Zo'n ervaring, dat kan ik je zeggen, vergeet je nooit." Alleen met zijn moeder en broer in de Verkuijl Quakkelaarstraat. Waar was vader Bukkens? Frans gaat er eens voor zitten. In Vlissingen noemen ze Frans de Feyenoordman. Supporter, al sinds zijn twaalfde is hij aanhanger van de Rotterdamse voetbalclub. En dat steekt hij niet onder stoelen of banken. Voor het raam hangt een Feyenoordvaantje. Voor de foto zet hij zijn rood-witte supporters petje op. ,,Mijn vader was marinier bij de marine. Hij moest wonen waar hij werd geplaatst. Dat is de reden dat ik in 1937 in Den Helder ben geboren, daar was hij toen ge stationeerd. Hij had ook in Rotter dam gezeten. Daar was hij Feyen- oordfan geworden. Dat heeft hij op mij overgebracht." In 1939 kwam het gezin in Vlis- singen te wonen. Daar hadden va der en moeder Bukkens elkaar ook leren kennen. Moeder Bukkens was Duitse, ze heette Margaretha Böning en kwam uit Noordrijn- Westfalen. Ze werkte eerst in het ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 GO Verkuijl Quakkelaarstraat Vlissingen, 1944. foto zb, beeldbank zeeland 'Elk luchtalarm doken we onder de trap' JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58