Weer even thuis 9 Je jeugd doorbrengen in een hotel, het is niet voor iedereen weggelegd. Theo van Beest (61) beleefde unieke tienerjaren aan de Smallekade in Vlissingen. 'Waar nu de Westpoortflat staat, waren vroeger bunkers. Daar speelde ik veel' 'Er waren ME'ers uit het hele land naar Vlissingen gekomen om de boel in de hand te houden' Van 1969 tot 1979 is Theo's vader Joop ei genaar van het Corner House, een hotel café-restaurant dat te genwoordig dienst doet als sushi- restaurant. ,,De meeste kinderen uit de klas hadden een vader die om vijf uur thuiskwam van het werk", vertelt Theo van Beest. ,,Bij ons begon het rond die tijd pas druk te worden. Voor mijn zus en mij betekende dat een totaal an der gezinsleven dan doorsnee. Iets wat we helemaal niet erg von den." Het gezin heeft een privége- deelte op de eerste verdieping van het Corner House. ,,Daar was ik alleen om te slapen. Verder bracht ik tijd door beneden in ons res taurant of ik was buiten te vin den. Voordat ik 's morgens naar school ging, at ik in de zaak." Brommer Op latere leeftijd helpt Theo mee in het restaurant. Dat is niet voor niets. ,,Op mijn 15de verjaardag zei mijn vader: 'Volgend jaar wil je zeker een brommer hebben?' Dat wilde ik graag, maar ik moest niet denken dat ik die zomaar ca deau kreeg. 'Daar zul je voor moe ten werken', kreeg ik te horen. Vanaf toen hielp ik mee met de af was, desserts maken en meer klusjes. Toen ik 16 jaar werd, had ik 300 gulden tekort voor een brommer. 'Mag ik dat geld lenen en in termijnen terug geven', vroeg ik aan mijn moeder. Dat was geen probleem. De volgende dag heb ik samen met mijn vader een brommer gekocht. Uiteinde lijk heb ik die 300 gulden nooit te rug hoeven te betalen." Tijdens de kerstperiode houden politie en douane regelmatig feestavonden in het hotel. ,,Op een avond werd er bingo gespeeld. Ik kreeg, bij toeval, ook twee bin- gokaarten uitgereikt. Zul je altijd zien, won ik meteen de eerste prijs. Mijn vader wilde de prijs al afpakken en zei 'die gaat weer mee in de prijzenpot'. De organi sator van de douane sprak hem te- gen, 'nee hoor, dat heeft die jon gen eerlijk gewonnen'." Van Beest geniet tijdens zijn tienerjaren volop binnen de mu ren van het Corner House, maar is toch vooral buiten te vinden. ,,Waar nu de Westpoortflat staat, waren vroeger bunkers. Daar speelde ik veel met leeftijdsge nootjes. We maakten verschil lende groepen, verstopten ons en moesten elkaar uiteindelijk zien te vinden. Ook kwam ik graag op de boulevard. Vooral bij storm achtig weer. Dan moest ik mijn vader beloven dat ik rubberen laarzen aan zou trekken en niet mijn nette schoenen. Daar hield ik me meestal niet aan. De sport was om zo dicht mogelijk bij de golven te staan, zonder nat te worden. Dat ging een aantal keren goed, totdat ik een grote golf over me heen kreeg. Met doorweekte kleding was het minder leuk thuiskomen." Sensatie Niet alleen stormachtig weer is voor Van Beest reden om er op uit te trekken. ,,Als kind hield ik van sensatie. In de jaren 70 waren er regelmatig vechtpartijen of op stootjes in de stad. Ik vond dat reuze spannend. Als er relletjes waren in de omgeving, verstopte ik me achter een anker op het Bel- lamypark en keek vanaf veilige af stand toe. Werd het echt te be nauwd, sprintte ik snel naar huis." Eén straatgevecht tijdens de kermisweek in 1970 staat bij Van Beest nog in het geheugen gegrift. ,,Je had de groepering Skyriders die in conflict waren met de Mo- lukkers. Dat kwam tot hevige rel len, steek- en vechtpartijen, vlak bij ons Corner House. Er waren ME'ers uit het hele land naar Vlis- singen gekomen om de boel in de hand te houden. Als sensatiebe lust kind smulde ik van al die ont wikkelingen in de buurt." De tijd in het Corner House omvat vele mooie herinneringen, maar Van Beest maakte ook een tragedie mee die hij nooit zal ver geten. Een brand, waarbij vier kinderen om het leven kwamen. ,,Als tiener ging ik in militaire dienst en eind maart 1979 had ik een weekendje verlof. Ik was thuis en ging snel naar buiten toen ik gegil in de buurt hoorde. Een mo toragent kwam aangereden en we zagen een grote brand in de Beursstraat. Samen met de agent heb ik de poort aan de achterkant ingetrapt. We probeerden tever geefs binnen te komen, maar het was één grote vlammenzee. We hoorden kinderen schreeuwen, maar ze zaten als ratten in de val." Streng Van Beest krijgt in die periode ook de vraag of hij later het hotel van zijn ouders over wil nemen. ,,Alle regels op het gebied van pre ventie en vergunningen stonden mij tegen. Mijn vader zat een keer voor het hotel, op een stoeltje in de schaduw. Iemand van de ge meente sprak hem daarop aan. 'U heeft geen terrasvergunning'. Als hij niet opstond en de stoel bin nen zou zetten, kreeg hij een boete. Zo streng werden de regels nageleefd. Ik maakte de keuze het hotel niet over te nemen, waarna de zaak een nieuwe eigenaar kreeg en later namen droeg als The Flying Dutchman, Nationaal en Scandalous. We zijn als gezin naar Koudekerke verhuisd en later heb ik in Vrouwenpolder ge woond. Inmiddels woon ik weer in Vlissingen en als ik over de Smallekade loop, komen alle beel den van vroeger weer naar boven. Ik heb gouden tienerjaren gehad en koester de herinneringen." GO ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 Terug naar de plek van je jeugd 'Die relletjes in de stad vond ik heel spannend' HANS PUIK Theo van Beest: ,,Ik heb gouden tienerjaren gehad." FOTO LEX DE MEESTER 1DTEL JiSlSTAURANT C0RMER-HDU5E Hotel-café-restaurant Corner House van de familie Van Beest aan de Smallekade in Vlissingen. foto privécollectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57