5 scherm. Eén chauffeur geeft spul len aan. Je moet snel kunnen schakelen, al naar gelang de reac tie van het slachtoffer. Ik kan me vrij goed afschermen voor wat er om me heen gebeurt, maar als mensen op je rug gaan tikken, wordt het anders. Zoveel mensen, midden in een stad, ik weet uit er varing; dan gaan ze staan kijken. Ik heb gelijk om een scherm ge vraagd." Hartslag.nu Debby Wolff is ambtenaar bij de gemeente Vlissingen. Samen met zo'n zestig collega's heeft ze haar reanimatiediploma gehaald en zich aangemeld bij Hartslag.nu. Via dat oproepsysteem voor bur gerhulpverleners kan ze elk mo ment ingeschakeld worden als in de directe omgeving een noodge val is. ,,Ik was mijn mail aan het bijwerken toen dat sms'je bin nenkwam. Ook bij twee andere collega's ging de telefoon piepen. 'Reanimatie!', riep ik. We lieten alles vallen, pakten de AED en vlogen naar buiten. Mijn collega had hoge hakken aan. Ze deed ze uit en rende op haar blote voeten verder, van het gemeentehuis naar de Aldi. Daar tegenover lag ze. Om haar heen stonden de mensen rijen dik te kijken, zelfs met kinderen bij zich. We moes ten ons er echt doorheen wrin gen: 'Hallo, mogen we even langs', net als bij een popconcert. Tot mijn verbijstering waren er men sen aan het filmen en fotografe ren. We zagen afzetlint, een am bulance, een politieauto en men sen die aan de reanimatie begon nen waren. Dat was voor ons het sein om terug te gaan. Ze was in goede handen. Op het werk heb ben we nog wel even doorgepraat over die situatie. Boosheid en on macht, dat voelden we. Er was nog maar één agent: achteraf dachten we, hadden we die niet moeten helpen? Hadden we niet iets tegen het publiek moeten zeggen, vóór die vrouw gaan staan? We waren overdonderd, terwijl we normaal gesproken alle drie best een grote mond hebben. Daar hadden we achteraf best nog wel last van." Dat dit voorval niet op zichzelf staat, blijkt zondagavond 22 juni. In Goes loopt een verwarde vrouw over de steigers van een ge bouw in aanbouw op de Albert Joachimikade. Politieagenten en brandweer proberen de vrouw tot rust te brengen en veilig naar be neden te krijgen. Maar in Goes beperkt het publiek zich niet tot hinderlijk aanwezig zijn. Met veel rumoer worden vernielingen aan gericht: een politiebus die mid den in het publiek staat moet het ontgelden, een politiefiets wordt gesloopt, mensen proberen het bouwterrein op te komen. En ook hier, ouders die met kinderen aan de hand naar het 'spektakelstuk' staan te kijken. Weer deelt de politie op sociale media het ongenoegen over de rol van de toeschouwers bij hulpver lening. Het regent reacties van burgers die hun afschuw uitspre ken en steun betuigen aan de hulpverleners. Burgemeester Margo Mulder van Goes plaatst een persoonlijke boodschap op Twitter en Facebook. Als we dan met zijn allen zo verontwaardigd en boos zijn, vraagt ze zich af, kunnen we dan niet proberen echt iets te doen? Het melden als je iets ziet dat niet door de beugel kan, bijvoorbeeld? Elkaar aanspre ken? En vooral: ervoor zorgen dat hulpverleners ongestoord hun werk kunnen doen. Het filmpje wordt zo'n 18.000 keer bekeken en alleen op Facebook al 152 keer gedeeld. Fatsoenlijk „Kennelijk heb ik iets verwoord dat onder heel veel mensen leeft. Dat is belangrijk", zegt Mulder. ,,Uit alle reacties van inwoners leid ik af: 99 procent van de men sen wil dit niet, dit pikken we niet, als fatsoenlijke inwoners. De verontwaardiging van de inwo ners is hoopgevend. Daar kun je iets mee. Dan moeten we het met zijn allen toch voor elkaar krijgen om die éne procent te beteuge len." GO ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 Debby Wolff, Judith Oele en Claudia Breat (vlnr) gingen met een AED vanaf hun werkplek in het gemeentehuis van Vlissingen naar de reanimatie. foto boaz timmermans Burgemeester Margo Mulder van Goes. foto marcelle davidse De mevrouw die in Vlissingen gerea nimeerd is, maakt het naar omstan digheden goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53