Vrijheidsstrijder werd dictator II bolderman.nl Voordelige Last minutes! bolderman.nl 4 399,- ZIMBABWE OUD-PRESIDENT De laatste maanden werd Robert Mu gabe (95) behan deld in een ziekenhuis in Singapore voor een niet nader toegelichte aan doening. Hij overleed in de nacht van donderdag op vrijdag. Voordat hij in 2017 aan de kant werd gezet, was de Zimbabwaanse oud president het oudste re gerende staatshoofd in de wereld. Zijn levens verhaal was bijzonder: van bevlogen revolutio nair en internationaal aansprekende onafhan kelijkheidsstrijder werd hij een dictator die dui zenden doden op zijn ge weten heeft. Sinds begin jaren 60 was Mugabe be trokken bij de onafhan kelijkheidsstrijd in Zuid- Rhodesië, een Britse ko lonie. Na de onafhanke lijkheid was hij de twee de president van Zim babwe en bleef 37 jaar aan de macht. Mugabe wilde op hoge leeftijd de macht over dragen aan zijn veertig jaar jongere, tweede vrouw Grace. Daar ging het fout, het volk en het leger kwamen in op stand. Mugabe stapte vol ongeloof op toen het par lement een afzettings procedure begon. Aanvankelijk had Mu gabe vooral in linkse kringen een heldensta- tus, vanwege zijn strijd tegen het Britse bewind en zijn aanvankelijke po litiek van verzoening. Ook wierp hij zich op als kampioen van Afrika. Het beeld kantelde toen hij van zijn land een dic tatuur maakte en eind vorige eeuw geweldda dige campagnes begon, in de regio Matabeleland (waar door het Zimbab waanse leger 20.000 mensen zouden zijn ver moord) en tegen blanke boeren, die van hun land werden verdreven. Een 'steile man' die zichzelf als een soort Afrikaanse heiland ging beschouwen. Oud minister Jan Pronk (79) heeft respect voor de vroegere vrijheidsstrijder Robert Mugabe, maar bepaald niet voor de persoon Mugabe en de latere dictator van Zimbabwe. Het was een uiting van solidari teit." Uiteraard wordt Jan Pronk nu vaak gebeld. In zijn tijd als PvdA-parle- mentariër, VN-bestuur- der en minister in verschillende kabinetten kruiste Mugabe regel matig zijn pad. Nu de omstreden ex-president van Zimbabwe is overleden is zijn oordeel hard. ,,Mugabe is een typisch voor beeld van de vrijheidsstrijder die had moeten terugtreden nadat de strijd gewonnen was. Heel veel revolutionairen die een onafhan kelijkheid bevechten, denken dat ze dan de heiland zijn. Daar is Mugabe een prototype van." Pronk ontmoette Robert Mu gabe al in 1975. De leider van de Zanu-bevrijdingsbeweging voerde een guerrillaoorlog tegen het bewind van de blanke min derheidsregering in de voorma lige Britse kolonie Zuid-Rhode- sië. Hij verbleef destijds vaak in het buitenland. ,,We zaten in Nederland toen net in een periode dat we steun gaven aan bevrijdingsbewegin gen. Dat was nogal een politieke kwestie in 1973, aan het begin van het kabinet-Den Uyl. Ik heb toen persoonlijk contact gehad met leiders van bevrijdingsbe wegingen, zoals ook het ANC in Zuid-Afrika en Frelimo in Mo zambique. Ik heb Mugabe ont moet en namens Nederland hulp aangeboden. We gaven humani taire hulp en hulp op het terrein van onderwijs. Dus geen wapens. ,,Van alle bevrijdingleiders die ik heb leren kennen was Mugabe de minst aangename persoonlijk heid. Hij hoefde niet dankbaar te zijn, maar hij was ook niet toe schietelijk. Hij bleef het Westen wantrouwen. Dat moest je accep teren. Heel anders gingen we om met de mensen van Frelimo of het ANC. Met hen kreeg je een bepaalde band. Met hem niet." ,,In die tijd had ik veel contacten in het Britse Gemenebest, dus kwam ik hem tegen. Ik hoor wel- eens dat hij in het begin gema tigd was, maar daar ben ik het niet mee eens. Hij ontpopte zich al snel als een soort despoot bin nen Zimbabwe. De moordpar tijen in Matabeleland (een regio in het zuiden van Zimbabwe waar het nationale leger naar schatting 20.000 mensen om bracht, red.) dateren al van het begin van de jaren 80. Het paste in het beeld dat ik al van hem had gekregen. Steil en meedogen loos." ,,Dat land kreeg altijd wel enige hulp van Nederland. Er was toen heel veel noodhulp vanwege hon gersnoden in dat deel van Afrika. Zimbabwe was daarvan een speci- Mugabe dacht dat hij de heiland was aal slachtoffer. Ook wel omdat Mugabe in een vroeg stadium had geprobeerd de blanke boeren weg te werken. Hij had ze een poosje de hand boven het hoofd gehou den, maar plots werd dat onhoud baar en werden ze tot kolonisato ren gemaakt. Dat ging heel anders dan in Zuid-Afrika, onder Man dela. Het ging verkeerd en het werd een extra oorzaak waardoor de hongersnood zo groot werd." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 5 dagen all-inclusive 6 dagen Overijssel, Ootmarsum 8-daagse najaarsreis Bretagne en Normandië met de invasiestranden 8-daagse najaarsreis Florence, Pisa en Elba 8-daagse najaarsreis Lutago, Zuid-Tirol zaterdag 7 september 2019 'Mugabe was gelijk Mugabe met zijn zoon Robert jr. in Singapore. Bob van Huët Rotterdam Klikte het met Mugabe? Ook toen u bij de VN ging wer ken, kruiste hij uw pad. Toen u voor de tweede keer mi nister van Ontwikkelingshulp was, in de jaren 90, heeft u Zimbabwe geholpen. -Jan Pronk ▲T Vbnb: Mugabe in Génève in 1974 tijdens een conferentie over Rhodesië, met koningin Beatrix in 1989 en met zijn vrouw Grace in 2017. Mugabe in 1985. foto's getty, anp, afp en ap T Jan Pronk. FOTO WERRY CRONE/HH v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 hnolrinoan1 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 30 september/14 oktober. Vertrekdatum: 12 oktober. Vertrekdatum 21 oktober. Vertrekdatum: 21 oktober. Vertrekdatum: 7 oktober. Vertrekdata: 12,21 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4