Grasduinen in het bloemetjesgeloof 10 ZEELAND DANI PLOEGER EXPOSITIE IN LICHT VAN HERDENKING 75 JAAR VRIJHEID 'Bommen en granaten' is de titel die kunstenaar Dani Ploeger gaf aan zijn tentoonstellingen in het muZEEum, Vlissingen. Monnikenwerk Schriftelijke mtervence halen het verhaal van oorlog heel dichtbij. Hij toont een raket waar mee de Engelsen in 1809 de Fran sen uit Vlissingen probeerden te verdrijven. Er is ook een ontste kingsmechanisme te zien van een bom die in dezelfde oorlog is ge bruikt. En Cees van de Burght te kende de lancering van een V2 bij Serooskerke. Bommenwerpers Technologie maakt dat één stealth-bommenwerper veel meer effect kan sorteren dan een grote groep bommenwerpers uit de Tweede Wereldoorlog. Productie van zo'n vliegtuig en andere wa pensystemen is big business. Ploe ger refereert daaraan door zijn ontwerp van een vlieger met het camouflagepatroon van een stealth. Vernietigen kan echter ook zonder geavanceerde techniek. Dat illustreert Work Table van Gregory Green. Assault van Ploeger zelf, laat zien wat één kogel kan uit richten. Hij vuurde er een af op een iPad, nam beeld en geluid op en speelt dat af op een ander exemplaar. Zo ervaar je het ver woestende effect van een kogel. Het werk raakt ook aan de kwets baarheid van de informatiesyste men waarvan we afhankelijk zijn. Dani Ploegers tentoonstelling is een relevante aanvulling op de ac tiviteiten rond de herdenking van de Slag om de Schelde en 75 jaar vrijheid. Hij zet aan tot nadenken over de actuele stand van zaken rond geweld, conflicten en tech nologie. Dani Ploeger combi neerde eigen werk met dat van collega's en putte ook uit de collecties van het mu- ZEEum, van het Zeeuws Genoot schap, het gemeentearchief en de kunstcollectie van Vlissingen. Het is een curieuze verzameling, die de inventiviteit van ontwerpen en makers van wapens belichaamt en tegelijkertijd de aandacht vestigt op de behoefte die aan de basis ligt van de ontwerpen. Kalasjnikov Wapens en geweld bepalen op veel plaatsen ter wereld het leven van miljoenen mensen. In 2017, toen Ploeger als embedded journa list in Oekraïne was, vond hij een klein houten onderdeel van een Kalasjnikov, het door zijn relatieve eenvoud het meest geproduceerde wapen ter wereld. Hij toont het en verwerkte het onderdeel in een gelikte computeranimatie: een verwijzing naar reclame voor vuurwapens én naar computerga mes, waarin wapens en geweld schering en inslag zijn. Oorlog voeren raakt ook aan vertoon van macht. In haar indrukwekkende drieluik, If Women Were Soldiers re fereert Phil Bloom daaraan. Op twee foto's poseert zij zelf krijgs haftig in een mix van uniformen uit de Tweede Wereldoorlog. Een uniform geeft je statuur en kan je, als is het maar voor even, de illusie geven van onkwetsbaarheid. Op de derde foto wordt dat alles rauw onderuit gehaald. De historische objecten en do cumenten die Ploeger presenteert Op een nazomerse zwerf tocht kom ik in het stadje Tholen. Niet doelgericht, maar zomaar, zonder afspraak of verplichting. Het is niet druk in de straatjes die iets knus hebben. Ik kan eens even goed kijken naar de Grote Kerk, een raadsel van bouw tijden en -stijlen. Bij Korenmolen De Verwachting spreek ik met Jan van Gorsel die de molen mét wo ning te koop aanbiedt. Ik koop al leen pannenkoekenmeel. De ter rassen bij de haven zijn nog voor lunchtijd goed gevuld, maar de grootste verrassing wacht me in de Oudelandsestraat. Op een pand, dat je in het voorbijgaan voor een woonhuis aanziet, zit een bordje met een regenboogkleurige vlam en de tekst Vrijzinnigen Nederland - Tholen e.o.. Mijn man kijkt ook. Vrijzinnigen Nederland? Er gaat niet gelijk een lampje branden. Misschien is het vrijzinnig op gere formeerde grondslag, grappen we. Thuis ontdek ik achter de com puter dat Vrijzinnigen Nederland de nieuwe naam is van de Neder- landse Protestanten Bond (NPB). Die is opgericht in 1870, vooral als tegenwicht tegen het confessiona- lisme in de hervormde kerk. In Tholen waren predikanten van de Hervormde Kerk destijds nog wel gematigd orthodox en vrijzinnig. In 1881 vertrok ds. J.L. Fortuyn Droogleever bij de hervormden en toen gebeurde het. Alles wat vrij zinnig leek, werd uit de kerk ver wijderd. Dat was het begin van de NPB op Tholen. De eerste bijeen komst vond plaats op 26 mei 1887. In 1952 schonk D.J. Joppe zijn woonhuis aan de Oudelandsestraat aan de NPB Tholen en de beneden verdieping werd als kerk ingericht. Het heeft wel iets weg van een schuilkerk, zo'n kerkelijke ge- meente in een woonhuis, waar eens per veertien dagen een bijeen komst is. Wanneer ik Maja Nieuwenhuis- den Dulk voorganger bij de Vrijzin nigen, bel, komt dat net prima uit. Want onkruid trekken vraagt ook om pauzes. ,,Tsja, uitleggen wat we geloven", zegt zij, ,,we hebben geen belijdenis. Dat is niet iets waar wij over gaan. Sommige wat ortho doxer gelovigen noemen ons men sen van het 'bloemetjesgeloof, om dat bloemen ons net zoals boeken kunnen inspireren. Wij lijken mis schien wel wat op 'ietsisten', die ge loven dat er 'toch iets moet zijn'. De Bijbclciirsu N? Giaéü ><J en a^ietn schriftelijkebijbelcursus. nl Bijbel is wel de voornaamste inspi ratiebron, maar we hechten even goed aan andere bronnen die ge loof, hoop en liefde voeden. Bij Vrijzinnigen voelen ook religieus humanisten zich thuis. Dat zijn hu manisten die toch hechten aan een waarden gedreven gemeenschap, een bezield verband." Grasduinen ,,Komend seizoen heeft ons jaar programma Grasduinen als titel. Op 29 september is de startzondag, samen met de Hervormde Ge meente Immanuël. Als Vrijzinni gen zijn we nogal gericht op zoe- ken. Waar kerken of evangelische groepen vooral antwoorden lijken te hebben, worden wij eerder ge dreven door vragen. Zoeken lijkt echter weleens een dogma te wor den. Zoeken is het doel, iets vinden is misschien niet de bedoeling. Als mensen iets van waarde tegenko men, kijken ze weg. Grasduinen is een soort 'zoeken light', waarbij je je oprecht kunt laten verrassen door wat je tegenkomt. Je staat open voor dingen die op je af ko men." Grappig, was dat niet net wat er gebeurde toen ik dat bordje zag van de Vrijzinnigen Nederland Tholen e.o.? Voorzitter Raad van Toezicht Lid Raad van Toezicht zaterdag 7 september 2019 Geweld, wapens en gekletter Tot en met 30 september. MuZEEum. Nieuwendijk 11, Vlissingen. Dinsdag tot en met zondag 10.00 - 17.00 uur. Nico Out Recensie Het tweede deel van het drieluik If Women Were Soldiers van Phil Bloom. foto nico out José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk beschermt kinderen versterkt gezinner Stichting Intervence, de Gecertificeerde Instelling voor Jeugdbescherming en Jeugdreclassering in Zeeland, zoekt een met bestuurltjke/politieke ervaring en een relevant netwerk in Zeeland en een met financiële expertise Meer informatie solliciteren? www.intervence.nl/vacatures/werken-bij-lid-RVT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38