16 ZEELAND Kijken naar groeiend gras in 300 stadions over de hele wereld. Medewerkers van het Waddinxveense bedrijf Stadium Grow Lighting doen dat. ,,Bij felle zon wil ook een grasplantje schaduw." Op de computerschermen van Stadium Grow Lighting (SGL) aan de Abraham Kroesweg in Waddinxveen flitsen de voetbalsta dions in beeld en in grafieken voor bij: San Siro in Milaan, Camp Nou in Barcelona, Stadion Feijenoord in Rot terdam en de Allianz Arena in Mün- chen. „Allemaal klanten van ons", zegt Nico van Vuuren (62), president van SGL en het research and innova tion centre waarvoor hij in 1996 de basis legde. Op een beeldscherm ver schijnen ook de honkbalvelden van Seattle Mariners in Amerika. Want de belichting van SGL wordt niet al leen in voetbalstadions gebruikt, maar bij acht sporten, zoals rugby, cricket, golf en American football. Real Madrid Voormalig rozenkweker Nico van Vuuren bedient met zijn bedrijf, waar 36 mensen werken, topclubs over de hele wereld. Die willen in het eigen stadion spelen op een grasmat die altijd kwalitatief goed is. ,,We monitoren nu ook de trainingsvelden van Real Madrid", vertelt hij met trots. ,,De gemeten waardes van hun grasmatten komen de hele dag door bij ons binnen om ze te beoordelen zodat we de club wekelijks van advies kunnen voorzien." SGL adviseerde Tottenham Hotspur in Londen bij de bouw van het sta dion. ,,En de Allianz Arena in Mün- chen hebben we geholpen met het behalen van een ambitieus doel op het gebied van energiebesparing." ,,Ongeacht de weersomstandighe den moet de grasmat het hele jaar door goed bespeelbaar zijn", vult Glenn van der Burg (25) aan. In zijn werk spelen duurzaamheid, energie besparing en gewasbescherming een grote rol. ,,Zo behandelen we schim mels op het gras met straling." SGL had doorslag gevende rol in het blijven van natuurgras in voetbalstadions ,,Bij felle zon willen mensen in de schaduw zitten. Een grasplantje wil dat ook", vergelijkt Nico van Vuuren. ,,Met onze data weten we precies wanneer dat bij een grasmat het ge val is en er bijvoorbeeld niet belicht, maar gekoeld moet worden." De 'grasdokters' uit Waddinxveen zorgen achter de schermen van de professionele voetbalwereld voor een steeds uitgekiender systeem waar mee in de stadions de groei van het gras nauwlettend in de gaten wordt gehouden. SGL weet dan ook van alle stations precies hoeveel licht, water en CO2 het gras nodig heeft voor een goed gesloten mat, type biljartlaken. ,,Per vierkante meter kunnen we aangeven hoeveel licht er nodig is", legt Van der Burg uit. ,,Omdat je niet op twintig plekken tegelijk kunt zijn, monitoren we alle grasmatten op onze computerschermen", stelt zijn collega Mark Wubben (31). ,,Wereld- wijd hebben we zes area-managers die onze klanten bezoeken." Op de eigen ontwikkellocatie aan de Abraham Kroesweg, voorzien van gesimuleerde stadionsituatie, wor den voortdurend de grascondities bij allerlei lichtcombinaties gemeten. De verzamelde data gaan de computer in om te berekenen wat geschikte gras behandeling is voor welk stadion. SGL werkt daarbij intensief samen met Signify, een Nederlandse produ cent van lichtbronnen, en met bui tenlandse universiteiten. De appara tuur voor de stadions wordt in op dracht gemaakt in Biddinghuizen; het gaat om bijna 3000 lichtinstalla ties. Nico van Vuuren: ,,Ik durf wel te zeggen dat SGL een doorslaggevende rol heeft gespeeld in het voortbestaan van natuurgras in voetbalstadions. Als die doorbraak van ons er in 2004 bij PSV niet was geweest had kunst gras nu de boventoon gevoerd." In dat jaar slaagde het bedrijf er met belichtingstechnieken uit de kwekerswereld in om de kwaliteit van het gras in Eindhoven aanzien lijk te verbeteren. Inmiddels werken alle topclubs in de wereld met dit systeem. ,,Anderen missen de tuin- bouwachtergrond en de passie of zien niet het grote belang van moni toren", zegt Nico van Vuuren. Qatar SGL is nu volop bezig het WK voet bal van 2022 in Qatar binnen te halen. Dat wordt dan het vierde WK. ,,We hebben ook koelsystemen om het gras te laten groeien", zegt Van der Burg verwijzend naar de hitte daar. ,,Met een grote ventilator wordt er dan waterspray over de grasmat ge blazen." Door zijn werk kan voetballiefheb ber Van Vuuren niet meer gewoon ontspannen naar voetbalwedstrijden op televisie kijken. ,,Dan let ik wat minder op het spel en ben ik gefocust op de kwaliteit van de grasmat." zaterdag 7 september 2019 VL Nico van Vuuren, president van SGL, op een testgrasmat. FOTO'S MARLIES WESSELS M Glenn van der Burg, Mark Wubben en Nico van Vuuren (vlnr) zijn de grasdokters van Stadium Grow Lighting in Waddinxveen. Velden als biljartlakens Bert Woudenberg Waddinxveen -Nico van Vuuren Mark Wubben (l) en Glenn van der Burg houden de gege vens van voetbalvel den over de hele we reld in de gaten. Op de achtergrond het scherm met de beelden van talloze stadions. Mark Wubben in de containerruimte, waar pollen worden opgekweekt met di verse kleuren en in tensiteiten ledlicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 143